Kultūra

2021.11.24 12:49

Kaune turėjęs atgimti Marinos Abramović šešių valandų performansas atšaukiamas

atnaujinta 11 26 12.18
LRT.lt2021.11.24 12:49

1974 m. menininkė Marina Abramović šešių valandų performanse „Rhythm 0“ kvietė žmones imti vieną iš 72 daiktų nuo stalo ir naudoti tą daiktą kaip tik norisi jai ant kūno. Savita šio performanso interpretacija turėjo būti atlikta lapkričio 28 d. Kaune naujos Jeannette`ės Fischer knygos „Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramović“ išleidimo proga, tačiau lapkričio 26 dieną leidykla „Kitos knygos“ pranešė, kad performansas atšaukiamas.

Jeannette`ės Fischer knygos „Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramović“ pristatymas įvyks Paviljono knygų savaitgalyje Vilniuje gruodžio 5 d. Čia diskutuos psichologė Genovaitė Petronienė ir menininkė Kristina Norvilaitė-Geniušienė.

Planuojama, kad į Vilniaus knygų mugę atvyks knygos autorė Jeannette Fischer pristatyti savo knygos gyvai.

Apie knygą

Neįvyksiantis performansas-instaliacija turėjo būti dedikuotas knygai „Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramović“ (iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė, išleido „Kitos knygos“, 2021). Nors pokalbių su M. Abramović yra daug ir laisvai prieinamų, dažniausiai jie nuslysta paviršiumi. Taikydama psichoanalizę J. Fischer bando atrasti gelmines menininkės ir jos kūrybos jungtis. Ši reta ir išskirtinė prieiga atskleidžia daug neregėtų M. Abramović pusių.

Negana to, moterų dialogas, nesileisdamas į terapeuto ar menininko apibendrinimus, rodo atidų tarpusavio ryšį neprimetant kitam savo žinojimo, drauge ieškant atsikartojančių struktūrų ir dinamikos. Psichoanalitikė, užčiuopusi sąmoningus ir nesąmoningus elementus, svarsto apie aktualias smurto ir skausmo temas. Gilūs pokalbiai, sutelkti į asmens ir kūrybos psichoanalizę, praplečia žinias ne tik apie garsią menininkę ir jos kūrybą, bet ir apie performanso meną bei žmogaus psichikos galimybes.

Knygos pagrindas – įrašai iš keturių dienų viešnagės 2015 m. vasarą M. Abramović namuose Hadsone, papildyti psichoanalitikės komentarais ir iliustracijomis iš keturių išsamiau nagrinėtų performansų. Pokalbis vyko laisvųjų asociacijų metodu, o menininkė į šią avantiūrą leidosi siekdama geriau suprasti save ir savo kūrybą: „Rodos, tu rašai knygą man, kad mano siela praskaidrėtų. Yra dalykų, kuriuos norėčiau išsiaiškinti. Perprasti savo darbo ir gyvenimo sąsajas. Ką paimu iš asmeninio gyvenimo ir transformuoju į darbą, į kūrybą?“

Apie planuotą, bet neįvyksiantį renginį

Šįkart Kaune instaliacijoje-performanse „Tu esi Marina“ tie patys daiktai turėjo laukti dalyvių, nesibaiminančių pabūvoti menininkės vietoje.

M. Abramović prisimindama savo performansą „Rhythm 0“ pasakoja: „Atlikdama „Rhythm 0“ – ir per visus kitus savo performansus – inscenizavau publikai jų baimes: pasitelkiau jų energiją, kad nustumčiau savo kūną iki kuo tolimesnės ribos. Proceso metu atsikračiau savo pačios baimių. Ir kai tai įvyko, tapau publikos veidrodžiu – jei galiu aš, gali ir jie.“

„Man, kaip šio performanso interpretatorei, svarbu atsukti veidrodį į žiūrovą ir paskatinti jį iš stebinčiojo tapti veikiančiuoju, paskatinti jį patį atsikratyti savo baimių. Šešias valandas aš būsiu veikiančiųjų stebėtoja, skaitysiu tam tikrą tekstą ir sustosiu tik tada, kai žmogus ateis šalia stalo su daiktais ir ims jais veikti save.

Taip pat bus galima savo noru pasisiūlyti būti veikiamam kitų žmonių, esančių patalpoje. Šis performansas yra dedikuotas naujos knygos apie Mariną Abramović Lietuvoje pasirodymui, todėl atliktas veiksmas galės simbolizuoti ir tam tikrą asmeninę veiksminę dedikaciją, skirtą Marinai, publikai ar pačiam sau“, – anskčiau sakė instaliacijos-performanso „Tu esi Marina“ sumanytoja aktorė Kristina Švenčionytė, kuri turėjo ir jį įgyvendinti.

Originaliame performanse tarp 72 daiktų buvo ir visai nekaltas vatos gumulėlis, ir užtaisytas pistoletas. Per šešias valandas trukusį performansą stebėtojai menininkę ir pakuteno, ir iki kraujo subraižė aštriomis daiktų briaunomis.

„Įdomu bus pamatyti, ką žmonės su šiais daiktais veiks patys tapę ne performanso stebėtojais, o jo dalimi, jo kūrėjais“, – apie Kaune vyksiančio performanso lūkesčius svarstė sumanytoja K. Švenčionytė. Daiktai turėjo būti sudėti ant stalo ir laisvai prieinami, o žiūrovai-dalyviai – filmuojami.

Performansas-instaliacija „Tu esi Marina“ turėjo vykti lapkričio 28 d. 14–20 val. studijoje „Antras Aukštas Studio“, Kaunakiemio g. 40, Kaune. Šis renginys turėjo būti festivalio „Baltasis kaspinas“ programos dalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt