Kultūra

2021.11.21 16:54

Nacionalinis muziejus įsigijo Suvalkijos krašto spaudų rinkinį ir Repšio darbų

BNS2021.11.21 16:54

Lietuvos nacionalinis muziejus šiemet savo fondus papildė Suvalkijos krašto spaudų rinkiniu ir dailininko Petro Repšio darbais.

Anot muziejaus pranešimo, įsigytas 46 spaudų rinkinys, kuriame vyrauja spaudai, priklausę Suvalkų gubernijos miestų ir miestelių – Vilkaviškio, Virbalio, Marijampolės, Vištyčio ir kitų vietovių – vietos amatininkams: audėjams, siuvėjams, batsiuviams, kirpėjams, odininkams, kalviams.

Taip pat yra keletas spaudų, priskiriamų valstybinėms institucijoms, įstaigų seniūnams, bažnytinėms organizacijoms ar bendruomenėms, pareigūnams.

Visi jie sukurti XVIII amžiaus pabaigoje – XIX amžiaus pirmoje pusėje.

Kartu su spaudais gauti ir keli 1916 metų dokumentai, priklausę Pirmojo pasaulinio karo metais Lietuvą okupavusios 10-osios vokiečių armijos karininkui.

„Aptariamas sfragistikos rinkinys įsigytas iš Vokietijoje gyvenančių Metternich giminės palikuonių. Galima teigti, kad spaudai į Vokietiją buvo išvežti Pirmojo pasaulinio karo metais, kuomet Lietuvoje šeimininkavo okupacinė vokiečių kaizerinė valdžia“, – nurodo Nacionalinis muziejus.

Visi rinkinio spaudai žalvariniai. Daugumoje jų matyti ryškūs įrėžimai liudija, kad išimami iš apyvartos jie buvo sugadinami, jog jais nebebūtų galima naudotis. Nesubraižyti tik aštuoni rinkinio spaudų.

„Į muziejų pateko neabejotinai svarbūs ir daug nežinomų mūsų krašto istorijos faktų galintys atskleisti eksponatai“, – teigiama muziejaus pranešime.

Taip pat šiemet įsigyti vieno žymiausių nūdienos dailininkų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato P. Repšio darbai.

Šie kūriniai visuomenei bus pristatyti kitąmet Vinco Kudirkos muziejuje Kudirkos Naumiestyje numatomoje surengti P. Repšio parodoje „Mano Tėvynė“.

Didžioji dalis eksponatų įsigyta finansavimą skyrus kultūros tarybai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt