Kultūra

2016.11.16 11:39

Menininkės K. Inčiūraitės parodoje Kaune – opūs visuomeniniai klausimai

LRT.lt 2016.11.16 11:39

Ketvirtadienį, 19 val., POST galerijoje, Kaune, bus pristatyta produktyvios šiuolaikinio meno kūrėjos Kristinos Inčiūraitės personalinė paroda „Dykumėjimas“. Paroda veiks nuo lapkričio 18 iki gruodžio 1 dienos, informuojama pranešime spaudai.

Šiuolaikinį meną pristatanti POST galerija yra viena aktyviausių Kauno meno institucijų, kuri bendradarbiaudama su „Kristinos Inčiūraitės studija“, kviečia į K. Inčiūraitės parodą. Joje pristatomi keli naujausi menininkės kūriniai – audiovizualinė instaliacija „Dykumėjimas“, piešinių ciklas „Masačusetsas, Vašingtonas“ bei ankstesnis menininkės eksperimentinis filmas „Fragmentas kaip priežodis“, tapęs atspirties tašku šiai personalinei parodai.

„Fragmentas kaip priežodis“ buvo rodytas performatyvaus renginio metu Šiuolaikinio meno centre, Vilniuje, 2014 metais. Šiame filme pristatomas filmo „Saulė“ („Сóлнце“, 2005, rež. Aleksandras Sokurovas) veikėjo monologo fragmentas – užsimenama apie XX a. pradžios laikotarpį, kada japonai siekė įsikurti Amerikoje, tačiau 1924 m. federaliniu įstatymu buvo uždrausta tos šalies gyventojams imigruoti į JAV. Po kiek laiko šis prieštaringai vertinamas įstatymas buvo pakeistas.

Menininkės filmui savo asmenines fotografijas apie Japonijos kasdienybę suteikė garsi švilpautoja Mariko Takagi, kuri šį filmą įgarsino – sušvilpavo Japonijoje populiarias amerikietiškas melodijas. 

Parodoje bus kalbama apie migracijos klausimus, opius ne tik japonams, bet ir lietuviams, iki nepriklausomybės atgavimo retai galėjusiems keliauti į Vakarus. Itin subtiliai, abstrahuota menine kalba parodoje bandoma atkreipti dėmesį į dabartinę pabėgėlių problemą.

Konceptualia meno raiška pasižyminti K. Inčiūraitės kūryba itin dažnai pristatoma Lietuvoje ir kitose šalyse. Jos videoinstaliacijos, eksperimentiniai filmai, fotografijos, objektai ar performatyvūs projektai pristatyti meno institucijose: Ukrainos Nacionalinis meno muziejuje Kijeve, „Oi Futuro“ kultūros centre Rio de Žaneire, Kalmaro meno muziejuje Švedijoje, Šiuolaikinio meno centre „Laznia“ Gdanske, „ar/ge kunst Galerie Museum“ Bolcane, KUMU meno muziejuje Taline ir kt.