Kultūra

2021.11.14 13:35

Mirė pirmoji profesionali Lietuvos smuikininkė Kornelija Kalinauskaitė

LRT.lt2021.11.14 13:35

Eidama 97-uosius sekmadienį mirė garsi Lietuvos smuikininkė Kornelija Kalinauskaitė.

Liūdną žinią LRT.lt portalui patvirtino muzikologas, dirigentas, altistas, buvęs Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas Donatas Katkus.

Pasak D. Katkaus, K. Kalinauskaitės gyvybė užgeso ankstų sekmadienio rytą.

Anot jo, daugiau informacijos apie menininkės laidotuves turėtų paaiškėti šiek tiek vėliau.

K. Kalinauskaitė – buvusi Vilniaus radijo, Vilniaus filharmonijos simfoninių orkestrų bei Lietuvos kvarteto smuikininkė, Operos ir baleto teatro orkestro koncertmeisterė. K. Kalinauskaitė iš užmaršties prikėlė ir smuikui pritaikė retai atliekamus J. Naujalio, M. K. Čiurlionio, J. Karnavičiaus, kitų kompozitorių kūrinius. Išugdė daug profesionalių muzikantų.

K. Kalinauskaitė gimė 1925 metų gegužės 11 dieną Kaune.

Smuikuoti K. Kalinauskaitė pradėjo 5 metų, skambinti fortepijonu – 9 metų. 1934–39 mokėsi Klaipėdos muzikos mokykloje (P. Matiuko smuiko ir S. Juodvalkienės fortepijono klasėje). 1942–46 Vilniaus radijo ir Vilniaus filharmonijos simfoninio orkestrų smuikininkė, Lietuvos operos ir baleto teatro orkestro koncertmeisterė. Baigė Vilniaus konservatoriją (1945 S. L. Szpinalskio fortepijono, 1948 – J. Targonskio smuiko klasę), 1945–47 dirbo šios konservatorijos koncertmeistere. 1948–52 dėstė Vilniaus dešimtmetėje muzikos mokykloje, 1949–94 Lietuvos muzikos akademijoje (iki 1992 Lietuvos konservatorija), vadovavo kamerinio ansamblio klasei; profesorė (1975, nuo 2014 profesorė emeritė).

Koncertinė veikla

1946–80 griežė II smuiku Lietuvos kvartete (1959 Budapešto, 1964 Lježo styginių kvartetų konkursų II premija). Su kvartetu koncertavo Europos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje. Surengė solo koncertų. Pirmoji atliko ir redagavo lietuvių kompozitorių kūrinių smuikui.

Apdovanojimai

Budapešto (1959), Lježo (1964) styginių kvartetų konkursų II premija (abi su Lietuvos kvarteto kitais nariais), LSSR valstybinė premija (1965), Gedimino ordino Riterio kryžius (1999).

Kviečiame žiūrėti mediatekoje:

Legendos. Šiandien ir visados. Kornelija Kalinauskaitė:

Legendos. Šiandien ir visados. Kornelija Kalinauskaitė

Lietuvos vadovai išreiškė užuojautą

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo reiškia nuoširdžią užuojautą dėl garsios lietuvių smuikininkės, pedagogės, profesorės emeritės Kornelijos Kalinauskaitės-Fledžinskienės mirties.

„Visą savo gyvenimą ji pašventė nuosekliam koncertiniam bei kūrybiniam darbui, išugdė ne vieną profesionalių muzikantų kartą, įkūnijo atsidavimą Lietuvos muzikinei kultūrai ir ženkliai prisidėjo prie jos sklaidos. Tai pasišventimo profesiniam pašaukimui ir gimtajai šaliai pavyzdys“, – teigė G. Nausėda.

„Kornelija Kalinauskaitė ne kartą sakė, kad muzika yra jos gyvenimas ir laimė. Išties muzikai ji, kaip atlikėja ir pedagogė, paskyrė visą savo gyvenimą. Legendinis Lietuvos kvartetas, kuriame trisdešimt penkerius metus ji grojo, skynė laurus užsienyje ir formavo mūsų šalies kamerinės muzikos tradicijas“, – sakė parlamento vadovė.

Pasak jos, K. Kalinauskaitė-Fledžinskienė taip pat sugebėjo ištraukti iš užmaršties lietuvių kompozitorių kūrinius ir juos pristatyti publikai.

„Puikios pedagogės darbus tęsia šimtais skaičiuojami jos mokiniai, dabar jau patys garsūs muzikantai, pedagogai ir kūrėjai“, – pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen.

Dėl K. Kalinauskaitės-Fledžinskienės mirties Seimo pirmininkė nuoširdžiai užjaučia artimuosius, kolegas ir mokinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt