Kultūra

2021.10.28 23:10

Santykį su tikėjimu nagrinėjanti tapytoja Velaniškytė „Titanike“ pristatė parodą „Puota maro metu“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 23:10

Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta tapytojos Eglės Velaniškytės paroda „Puota maro metu“, joje – per pusšimtį tapybos darbų, sukurtų per pastaruosius mėnesius, kai kurie į parodą atkeliavo vos pabaigti, dažams nespėjus išdžiūti.

Tapytoja Eglė Velaniškytė prieš parodos atidarymą ketvirtadienio vakarą Vilniaus dailės akademijos studentams vedė ekskursiją po savo parodą, pasakodama ne tik kiekvieno darbo sukūrimo aplinkybes, tačiau ir tai, ką tapydama jautė, kiek kartų pertapė vieną ar kitą kūrinį ar jo detalę. Tapytoja sako, jog čia eksponuojami darbai, sukurti per pastarąjį pusmetį, žymi tą jos kūrybos laiką, kai kuria sakralius paveikslus.

„Kai pradėjau kurti visą šį ciklą, man buvo toks jausmas, kad atėjo vienuolyno vyresnioji, aš gyvenau vienuolyne, ramiai, mąsčiau apie mistinius dalykus, ko negali paliesti ranka ir man pasakė: „O dabar eik į pasaulį, norėsi, grįši, bet dabar eik į pasaulį“. Tai čia tas susidūrimas su tuo pasauliu – nuodėmės, tuštybė, klaidos mūsų, klystkeliai“, – pasakoja tapytoja.

Tapytojos Eglės Velaniškytės paroda „Puota maro metu“: taikiklyje – žmogus su savo silpnybėmis

Parodos kuratorius menotyrininkas Vidas Poškus sako, kad ypatingai laisvu ir atviru potėpiu sukurtose E. Velaniškytės kompozicijose gyvenimas ir mirtis apsikabina tartum meilužiai, o bibliniai siužetai tampa aktualūs kaip šios dienos motyvai.

„Puota maro metu“, nežinau, kodėl čia tų kaukolių tiek pripiešiau. Kaukolė man gražu, simbolis, nieko nelieka ant kaukolės, viduje kaukolės, o kaukolė lieka. Be to, tas kaukolės tapau gana drąsiai, tikrai ne anatomiškai, jos visos turi nuotaiką, charakterį, bet man nereikia galvoti apie akių spalvas, antakių formas, nosis, įvairus dalykas, o tą nuotaiką nesunku padaryti“, – dalijasi menininkė.

Tapytoja sako, kurti paveikslus bibline tema lengviau, nes tai labai geri siužetai.

„Jei imame figūrinį paveikslą, kaip kinas ar spektaklis, reikia scenarijaus, tai bibilijinis siužetas – nuostabiai tvirtai sukaltas siužetas ir tada gali jį varijuoti, santykyje su šiandien“, – nurodo ji.

E. Velaniškytės tapybos taikiklyje, pasak kuratoriaus, žmogus su savo silpnybėmis, baimėmis, ydomis, išgyvenimais. Jos tapomi žmonės yra iš amžinybės, kurie žemiškajame gyvenime sušmėžuoja Biblijos ir klasikinės literatūros, artimųjų žmonių pavidalais, universaliais įvaizdžiais ir archetipais. Tapytoja sako savęs klausianti, koks jos santykis su tikėjimu.

„Mišiose aš savęs klausiu, koks tas mano tikėjimas, kiek tikiu. Va jums atsakymas, Sebastijonas, strėlių nenutapiau, atitinka jas šešėliai, ar jūs pažįstate žmonių, kurie už tikėjimą eitų ant laužo? Tas visuotinis tikėjimas, pilnos bažnyčios, man atrodo, gražus posakis, menas yra vienintelė galimybė prisiliesti prie nežinomybės, tuo prisilietimu mes praveriame dangtį ir vyksta kažkoks pažinimas“, – savo išgyvenimais dalijasi menininkė.

E. Velaniškytės „Puota maro metu“ „Titanike“ veiks iki lapkričio pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt