Kultūra

2021.10.28 20:22

„Kauno 2022“ brolis – Ešas prie Alzeto: Liuksemburge šalia aukštakrosnių besikuriantis kultūros židinys

Gintarė Micevičiūtė, specialiai LRT.lt iš Ešo prie Alzeto2021.10.28 20:22

Kalbant apie kultūrą, ne tik Kaunui 2022-ieji bus ypatingi. Tai pačiais metais Europos kultūros sostinės titulą dalijasi dar du miestai – Novi Sadas Serbijoje ir Ešas prie Alzeto Liuksemburge. Pastarasis ketvirtadienį tarptautinėje spaudos konferencijoje oficialiai pristatė savo programą, tarp svarbiausių renginių – ir keli organizuojami kartu su Kauno menininkais.

Prie pat Prancūzijos sienos esantis Ešas prie Alzeto – antras pagal dydį Liuksemburgo miestas. Jame iki šiol vystoma plieno pramonė. Tiesa, milžiniškos plieno liejimo aukštakrosnės nebeveikia jau porą dešimtmečių ir yra tapusios miesto simboliu, o pramonės darbai vyksta uždaruose angaruose.

Eše yra maždaug 36 tūkst. gyventojų – panašiai kaip Marijampolėje. Tad 2022-aisiais prie jo kultūrinės programos jungiasi dar 10 Liuksemburgo ir 8 Prancūzijos savivaldybės, esančios aplink, taip sudarydamos 200 tūkst. gyventojų regioną.

Pasak projekto „Ešas – Europos kultūros sostinė 2022“ direktorės Nancy Braun, šis bendradarbiavimas tarp savivaldybių labai svarbus, nes ateinančiais metais tikimasi suprojektuoti ateitį visam šiam regionui – nubrėžti gaires, kaip čia bus gyvenama ir dirbama. Šį tikslą atspindi ir projekto šūkis – „Perkurti kultūrą“ bei keturios smulkesnės jo kryptys: „Perkurti save“, „Perkurti gamtą“, „Perkurti Europą“, „Perkurti meną“.

Naujas startas miestui iš tiesų reikalingas, nes, pasak portalo LRT.lt kalbinto Liuksemburge gyvenančio lietuvio, Ešas spalvingas, tačiau turi nemažai socialinių problemų – didesnę bedarbystę ir aukštesnį nusikalstamumo lygį nei kiti šalies regionai. Tiesa, šios bėdos kaip tik ir skatina miestą stiebtis, jis yra atviresnis naujoms idėjoms nei, pavyzdžiui, sostinė.

Ešas – industrinis miestas, tačiau jame yra trys pagrindiniai kultūros židiniai: kultūros centras „Kulturfabrik“, Ešo teatras ir Pasipriešinimo muziejus su neseniai atidaryta kultūros sale bei Belvalis, kurio pagrindinis akcentas – nebeveikiančios industrinės aukštakrosnės aplink kurias įkurta koncertų salė, biblioteka, universitetas.

Buvusi gamykla su aukštakrosnėmis dabar yra pritaikyta turistams, įrengtas muziejus. Užlipus į 40 metrų aukštyje esančią aikštelę rajoną galima apžiūrėti iš viršaus. Kitais metais čia bus įkurdintos ir scenos, kuriose vyks kai kurie Europos kultūros sostinės renginiai.

Kultūrinėms reikmėms regionas pritaikė ir daugiau pagal paskirtį nebenaudojamų pastatų – ligoninę, kino teatrą. Iš viso organizatoriai žada apie 2 tūkst. renginių, skirtų įvairaus amžiaus ir skirtingų pomėgių žmonėms, o oficialus kultūros sostinės atidarymas numatytas 2022-ųjų vasario 26 d.

„Regione gyvena daug tautybių žmonių, turime turtingą industrinį ir kultūrinį paveldą. 2022-aisiais daug kalbėsime ir apie turizmą, bet pirmiausia – kultūra ir kultūrinis identitetas. Kultūra yra vystymosi variklis“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Liuksemburgo kultūros ministrė Sam Tanson.

Per metus Eše ir aplinkiniuose miesteliuose ketinama surengti parodų, koncertų, festivalių, dirbtuvių ir kitokių renginių pačiomis įvairiausiomis temomis.

Organizatoriai išskyrė keletą įdomiausių, didžiausių projektų – Ugnies festivalį, kuriame senovinės tradicijos susipins su šiuolaikiškais akcentais, Maisto festivalį, kuriame bus atskleisti regiono skoniai, bet nepamiršta ekologija, Gatvės karnavalą, kurio idėja pasiskolinta iš Venecijos, amerikiečių grupės „Black Eyed Peas“ koncertą, „Luxembourg Pride“ savaitę ir eitynes.

Vaikams ir jaunimui skirtuose renginiuose vyraus elektroninė muzika, virtualios realybės sprendimai, šiuolaikinė literatūra.

Industrinė Ešo pusė taip pat bus įpinta į kultūros renginius. Menininkai ruošia projektus, susijusius su plieno industrija, parodas apie pramonės sektoriuje dirbančius žmones, istoriniam rūdos kasybos etapui prisiminti rengiamos parodos ir koncertai tamsoje.

Bus ir projektų, kuriuose dalyvaus menininkai iš visų trijų 2022-ųjų Europos kultūros sostinių. Vienas tokių įtrauks džiazo muzikantus. Iš pradžių susitikę Liuksemburge jie kartu kurs, o vėliau koncertuos visuose trijuose miestuose. Ešo ir Kauno menininkai suvienys fantaziją modernaus šokio ir literatūros projektuose.

Daugybė renginių planuojama po atviru dangumi, bus sukultūrinti ir kai kurie regiono gamtos objektai – 150 km besidriekiančios trys žiedinės dviračių trasos ir 90 km ilgio takas šalia buvusių geležies rūdos kasyklų. Kitais metais planuojama įtraukti į juos kultūrinių prieskonių.

Industrinė Ešo prie Alzeto pusė – nuotraukų galerijoje.

Kelionę į tarptautinę spaudos konferenciją Eše prie Alzeto apmokėjo organizatoriai. Įtakos straipsnio turiniui tai neturėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt