Kultūra

2021.10.26 23:55

Trapus Japonijos dvelksmas parodoje Klaipėdoje: nuo tradicinių dirbinių iki žaislinių figūrėlių

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.26 23:55

Klaipėdoje, Prano Dusaičio galerijoje atidaryta paroda „Neprilygstamas japonų meistriškumas“. Joje eksponuojama keturios dešimtys grafikos, keramikos, šiuolaikinio meno kūrinių.

Japonijos fondo parodą Prano Domšaičio galerijoje atidaręs Japonijos ambasadorius Lietuvoje sako, šis japonų meno vizitas mūsų šalyje skirtas draugiškų santykių tarp Lietuvos ir Japonijos 100-mečiui, ir įžvelgia lietuvių bei japonų menininkų panašumų.

„Abi tautos labai gerbia amatininkus, vertina meistrystę, turi gilias nacionalinio meno tradicijas. Japonai nemėgsta didelių dalykų: šalis nedidelė, patys gyventojai neaukšti, viską darome labai atsargiai, kruopščiai, stengiamės, vertiname gamtą. Ir mes, ir jūs labai gerbiame savo kultūrą ir istoriją“, – sako Japonijos ambasadorius Tecu Ozaki.

Panorama. Kiek kainuos dujų kainų krizė?

Pasak Nacionalinio dailės muziejaus direktoriaus Arūno Gelūno, patys japonai norėjo šią parodą pristatyti ne sostinėje, todėl pasirinkta Klaipėda, kurioje gausu besidominčių japonų menu, kultūra ir kalba.

„Tai labai ypatinga paroda, dėl to, kad ji nėra vieno autoriaus ar vieno laikotarpio, bet ji rodo iš įvairių meno – taikomojo ir vaizduojamojo – iš įvairių sferų surinktus objektus, kurie demonstruoja išskirtinę japonų meistrystę: tai yra dėmesys detalei, tai yra labai aukštas amato įvaldymas.“, – LRT TELEVIZIJAI sakė A. Gelūnas.

Menas ir gyvenimas Japonijoje nėra nutolę, sako pašnekovas, pats studijavęs dvejus metus šioje šalyje. Eksponatai pakeri kruopštumu, nematytomis atlikimo technikomis.

„Japonijoj nuolat dreba žemė, nuolat, įvyksta virš 2000 žemės drebėjimų mažesnių ar stipresnių per metus. Rizika, kad kažkas, kas sukurta, bus sunaikinta, yra labai didelė. Už tai dėmesys detalei ir tam padarymui kokybiškam yra labai didelis“, – pabrėžia A. Gelūnas.

Parodos turinys – įvairus: nuo tradicinių amatų, paveikslų, fotografijų iki dizaino. Čia ir žaislinės figūrėlės, ir netikri patiekalų pavyzdžiai, ir grafikos darbai, karpiniai, keramika.

„19 a. antra pusė – 20 a. pradžia – Meidži laikotarpis, kada Japonija atsidarė Vakarams, ir jų meistrai darė įtaką Europoje pagal Rytų madas. Paroda įvairi ir tuo, kad čia pristatomi ir šiuolaikiniai menininkai, šiuolaikinis menas“, – tikina P. Domšaičio galerijos vedėja Aurelija Malinauskaitė.

Japonijos fondas nuolat organizuoja po pasaulį keliaujančias parodas, vienu metu jų pristatoma apie 20, kasmet aplankoma 100 miestų. Ši paroda Klaipėdoje bus iki Naujųjų, iš uostamiesčio keliaus į Moldovą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt