Kultūra

2021.10.26 17:45

Muziejaus atstovai ir Kairys: dėl ginčų visų Gedimino kalno tvarkymui skirtų lėšų įsisavinti nepavyks

LRT RADIJAS, LRT.lt2021.10.26 17:45

Nacionalinio muziejaus atstovai perspėja, kad dėl ginčų gali būti prarasta Europos Sąjungos parama Gedimino kalno tvarkymui. Kultūros ministras Simonas Kairys sako, jeigu taip atsitiktų, pinigai būtų skirti kitoms reikmėms.

Pasak S. Kairio, šiam projektui numatytas biudžetas – 12 milijonų eurų. Europos Sąjungos lėšų dalis yra beveik 6 milijonai eurų, valstybės biudžeto – šiek tiek virš 6 milijonų eurų. „Esminis dalykas, kad tos lėšos niekur neprapuls. Ir net darant ne tada, kada norėjome ir įsivaizdavome, apie 5 milijonai eurų vis tiek bus panaudoti Gedimino kalno tvarkybai“, – LRT RADIJUI sakė kultūros ministras.

Nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojo infrastruktūrai pareigas laikinai einantis Vaidas Petrokas pripažįsta, kad visų pinigų įsisavinti nepavyks dėl teisinių muziejaus ginčų su rangovu: „Darbus turime būtinai baigti iki 2023-ių metų, bet kadangi nėra leidimo, matome, kad tų pinigų įsisavinti pilna apimtimi negalėsime. Mūsų tikslas yra įsisavinti 5 milijonus, skirtus visam projektui – čia ir biudžeto, ir Europos Sąjungos sudėjus“.

LRT.lt primena, kad muziejus teigė sudaręs visas sąlygas rangovams gauti statybos leidimą, tam pratęsęs projekto pateikimo terminą, tačiau galiausiai nutraukė sutartį su „Hidroterra“ ir žada skelbti naują konkursą. Patikslinti projektą suradus naują įmonę tikimasi iki 2022-ųjų pavasario, o vasarą galėtų prasidėti patys darbai.

„Muziejus buvo linkęs atsisakyti priskaičiuotų delspinigių, tarpininkavo tarpinstitucinėse derybose, jog leidimo klausimas būtų sprendžiamas prioritetiniu lygmeniu. Tačiau vis tiek nebuvo atsižvelgta į pastabas, į kurias nereaguojant ir vykdant darbus muziejus būtų nubaustas ir netektų ES finansavimo“, – anksčiau teigė V. Petrokas.

Bendrovė nesutinka su muziejaus reikalavimais sakydama, kad Gedimino kalnas yra Vilniaus pilių rezervato teritorijoje, kuriai netaikomas Statybos įstatymas, ir pateikė teismui 584 tūkst. eurų ieškinį, reikalaudama atsiskaityti už atliktus darbus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt