Kultūra

2021.10.23 10:50

Gitano Nausėdos ir Vilijos Gerulaitienės knyga įkvėpė šiuolaikinę operą: kviečia pajusti Nidos pulsą

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.23 10:50

Šią vasarą Neringoje sukurta šiuolaikinė opera „Nidos mokyklos kronika“ keliasi į uždaras erdves. Pasitelkus apšvietimo ir garso techniką ji pristatyta Klaipėdos dramos teatre.

„Nidos mokyklos kronika“ skamba Klaipėdos dramos teatre. Opera-garsinis pasivaikščiojimas vasarą sukurtas Nidoje, ten scena tapo pati gamta, miestas, marios, gatvės, praeiviai.

„Kadangi niekas negali rungtis su Lietuvos gamtos grožiu, tai šiuo atveju papildėm jį savo kūryba, kuri yra garse“, – LRT TELEVIZIJAI tikina režisierius ir kompozitorius Jonas Jurkūnas.

Šiuolaikinė opera „Nidos mokyklos kronika“ keliasi į uždaras erdves: pristatyta Klaipėdos dramos teatre

Istorijos apie Nidos gyvenimą tarpukariu publikuotos prieš penkerius metus prezidento Gitano Nausėdos ir Vilijos Gerulaitienės knygoje „Nidos mokyklos kronika“. Metraštis pakliuvo vasaras Nidoje leidžiančiam kompozitoriui J. Jurkūnui į rankas.

„Išryškėjo beskaitant tokie trys sluoksniai: miestelių kasdienybė, tam tikri globalūs pokyčiai lietuvių, vokiečių, atėjus karui – rusų veikla šioje žemėje, ir gilūs tokie asmeniniai individualaus žmogaus išgyvenimai, viltys, pojūčiai“, – teigia režisierius.

Operoje smėlio, vandens, vėjo ir elektrostatiniai garsovaizdžiai persipina su Neringos gyventojų istorijas įgarsinusių aktorių Vytauto Anužio, Karolinos Kontenytės ir Jono Baranausko balsais, Čiurlionio kvarteto ir choro „Melos“ atliekama muzika. Metraštį kompozitorius pasiūlė perskaityti dramaturgei Kristinai Savickienei, mėgstančiai dirbti su tikromis, neišgalvotomis istorijomis.

„Iš pradžių man ji pasirodė gan nuobodus rinkinys faktų, kol aš neįpusėjau tos knygos ir nesupratau, kaip gražiai tarp faktų ir to, kas vyksta Nidoje ir apskritai Klaipėdos krašte – Pirmas pasaulinis karas, Antras pasaulinis karas – skleidžiasi žmogiškos istorijos“, – sako dramaturgė.

Tekstuose niekas nekeista, tik atsirado muzikiniai sprendimai: vasarą ekskursijose svečiai tai išgirdo būdami su ausinėmis, o teatre išnaudotas apšvietimas, garso sistema, žiūrovai, įsitaisę sėdmaišiuose, patiria kelionę.

Organizatoriai žada seansą-perklausą Vilniuje, Muzikos inovacijų studijų centre, o kitą vasarą ekskursijas norėtų pratęsti Nidoje, mat medžiagos dar daug. Ši opera yra vienas iš Neringos – Lietuvos kultūros sostinės renginių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt