Kultūra

2021.10.22 23:58

Ganelinas į Vilnių grįžta su trenksmu: kūrinio premjera bei pirmas pasirodymas su simfoniniu orkestru

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.22 23:58

Vilniuje tęsiasi šią savaitę prasidėjęs tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“. Šeštadienio koncertui ruošiasi ir džiazo legenda, klavišininkas Viačeslavas Ganelinas. Tai bus pirmas kartas Lietuvos džiazo scenoje, kai V. Ganelinas pasirodys su simfoniniu orkestru.

Šeštadienio koncerte skambės specialiai festivaliui „Gaida“ kompozitoriaus V. Ganelino parašyto kūrinio „Triptikas klavišiniams, perkusiniams ir simfoniniam orkestrui“ pasaulinė premjera.

„Kuo šitas kūrinys unikalus, unikalus tuo, kad Lietuvos džiazo istorijoje džiazo patriarchas pirmąkart scenoje – su simfoniniu orkestru. Tai čia, ko gero, vienas iš pirmųjų tokių įvykių, kurio nėra buvę“, – LRT TELEVIZIJAI tikina perkunininkas Arkadijus Gotesmanas.

Aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ – džiazo legendos, klavišininko Ganelino premjera

76 džiazmenas V. Ganelinas nemažą gyvenimo dalį praleido ir kūrė Lietuvoje, tačiau jau daugiau nei 30 metų gyvena Izraelyje, tačiau koncertuoti į Lietuvą grįžta dažnai. Pasak V. Ganelino, jis nesiekė parašyti standartinės formos muzikinio kūrinio fortepijonui su orkestru.

„Galėjau sukurti koncertą, standartinės struktūros, pavyzdžiui, fortepijonui su mušamaisiais, kur viskas aiškiai parašyta, bet aš – improvizatorius. Mano idėja yra, kad kūrinį kaskart būtų galima groti kitaip. Nenorėjau, kad kas nors kitas tą kūrinį atliktų. Ne iš egoizmo, bet todėl, kad mes grojame ne grynąjį džiazą, o kuriame improvizacinę muziką. Tai laisva muzika, gimstanti vietoje“, – teigia pat V. Ganelinas

A. Gotesmano teigimu, forma šis kūrinys iš dalies jam – nauja patirtis.

„Mano praktikoje daug yra koncertų su simfoniniu orkestru, tikrai nemažai, bet šis yra toks arčiau mano to mylimiausio improvizacinio stiliaus. Jame naudojama tokia šiuolaikinė „extending technique“ ir man viskas čia modernu ir skanu“, – džiaugiasi perkusininkas.

Kompozitorius sako, bet kuriame mene svarbi forma, ypač muzikoje. Vis dėlto svarbiau, kas tą formą įprasmina.

„Forma svarbi drabužių parduotuvėje, svarbu, kas tą drabužį vilkės. Žmogus, kuriam netinka, kad ir koks gražus būtų, jo pirkti negali ir eiti į žmones, nes bus paradoksas, ar netgi juokinga“, – tikina V. Ganelinas.

Šio kūrinio forma paprasta – triptikas, kurio visos dalys yra kontrastingos.
Anot koncerte Nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguosiančio Karolio Variakojo, orkestro vaidmuo kūrinyje – nedidelis, tačiau improvizacijos netrūksta ir čia.

Kūrinio premjera festivalyje „Gaida“ – šeštadienį Nacionalinėje filharmonijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt