Kultūra

2021.10.22 10:13

Susitikimai kino salėje: ko dar nežinome apie Kubricko „Kosminės odisėjos“ garso takelį?

LRT.lt2021.10.22 10:13

„Skalvijos“ kino centras pristato filmų peržiūrų ir paskaitų ciklą „Kinas po paskaitų“, skirtą studentams ir norintiems laikinai jais tapti. Prieš filmą žiūrovai išgirs įvadą – trumpą kviestinio dėstytojo paskaitą, rašoma „Skalvijos“ pranešime žiniasklaidai.

Spalio–gruodžio mėn. programa, kurią sudarė kompozitorius prof. dr. Titas Petrikis, skiriama nagrinėti garso ir vaizdo ryšiui kino filmuose. Pirmasis ciklo seansas – jau kitą trečiadienį.

Apdovanojimo „Global Music Awards“ laimėtojas, „Sidabrinės gervės“ nominantas T. Petrikis į „Kino po paskaitų“ programą atrinko tris filmus: garsųjį Stanley`io Kubricko šedevrą „2001 metų kosminė odisėja“ (1968), italų neorealizmo įkvėptą amerikiečių režisieriaus Charleso Burnetto darbą „Avių skerdikas“ (1978) ir Alfonso Cuaróno mokslinės fantastikos juostą „Gravitacija“ (2013).

„Visi šie filmai yra stiprūs vizualiniai kūriniai, tačiau ypatingi ir dėl juose skambančios muzikos bei garso takelių. Prieš filmus aptarsime jų sukūrimo aplinkybes, kokią istorinę reikšmę jie turi šiandien, kas kino estetikoje pasikeitė po jų atsiradimo, prisiminsime įdomius ir subtilius faktus iš jų sukūrimo laikotarpio. Žiūrint filmą kartais sudėtinga sutelkti dėmesį į garso bei muzikos subtilybes, tad šie susitikimai sieks praturtinti šias žinias ir padės pamatyti filmus naujame kontekste“, – sako profesorius.

Ciklą pradės S. Kubricko juosta „2001 metų kosminė odisėja“ (1968), pasakojanti apie 1999-aisiais mėnulyje atrastą paslaptingą monolitą, dėl kurio praėjus 18-ikai mėnesių surengiama misija į Jupiterį, nuvesianti žmoniją už šiuolaikinės civilizacijos ir sąmonės ribų. Ši juosta šiandien yra laikoma vienu kertinių 7-ojo dešimtmečio filmų.

Trijų filmų programa šįkart dedikuota garso ir vaizdo ryšiui, kitąmet kino peržiūrų ir paskaitų cikle bus nagrinėjama kita tema.

„Kinas po paskaitų“ suteikia galimybę pamatyti kino filmus geriausioje ir tam skirtoje aplinkoje – kino teatre, o prieš peržiūrą išklausyti trumpą dėstytojo įvadą į temą ir filmą. Ciklo seansuose laukiami visų krypčių studentai, taip pat ir tie, kurie nori laikinai jais tapti. Anot „Skalvijos“ kino centro programų koordinatorės Eglės Maceinaitės, bendradarbiaujant su akademine bendruomene kino salėje siekiama sukurti atvirą pažinimo ir diskusijų erdvę.

„2001 metų kosminė odisėja“ „Skalvijos“ kino centre – spalio 27 d. ir lapkričio 22 d.. Toliau šio ciklo programoje – „Avių skerdikas“ (lapkričio 26 ir 29 d.) ir „Gravitacija“ (gruodžio 8 ir 13 d.).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt