Kultūra

2021.10.22 07:50

Skuodo rajone atidaromas Kuršių genties istorijos muziejus

BNS2021.10.22 07:50

Penktadienį Skuodo rajone esančiame Mosėdyje atidaromas visuomeninės organizacijos pastangomis įkurtas Kuršių genties istorijos muziejus.

Šio muziejaus steigėjai ir sumanytojai – gyvosios istorijos asociacijos „Pilsota“ nariai, susibūrę į kuršių genties rekonstrukcijos, amatų ir karybos klubą „Pilsots“.

Organizacija įkurta 2015 metais, nors kai kurie bendruomenės nariai istorinės rekonstrukcijos veikla užsiima jau daugiau nei 15 metų.

Pagrindinė asociacijos veiklos kryptis – panaudojant visą prieinamą istorinę ir archeologinę informacija, remiantis įkapėmis ir radiniais senovės gyvenvietėse, piliakalniuose, kuo tiksliau atkurti kuršių genties materialųjį paveldą: ginklus, papuošalus, aprangą, buities reikmenis, darbo įrankius ir kt.

Muziejaus steigėjai savo rankomis ir lėšomis prikėlė naujam gyvenimui XX amžiaus viduryje statytą ūkinį pastatą Mosėdyje, kur ir bus eksponuojamos archeologinių radinių rekonstrukcijos, vykdomos įvairios kultūrinės veiklos ir pan.

„Prabangūs ginklai, rekonstruoti brangūs papuošalai, autentiški kostiumai leidžia mūsų proistore besidomintiems žmonėms kitomis akimis pažvelgti į ankstyvųjų viduramžių etninį Kuršą, vikingų epochą bei suvokti, jog mūsų krašto senieji gyventojai toli gražu nebuvo primityvūs barbarai. Rekonstrukcijos padeda išvysti daiktus tokius, kokie jie buvo dėvėti, nešioti prieš 1000 metų, ir šis įspūdis gerokai skiriasi nuo akademiniuose muziejuose demonstruojamų pažaliavusių, pajuodusių artefaktų“, – teigiama klubo „Pilsots“ pranešime.

Anot jo, kuršiai neretai siejami tik su pajūriu, pamirštant, kad didžioji dalis dabartinės Žemaitijos seniau buvo Kuršo dalis, o kuršiai kartu su žemaičiais suformavo „douninkų“ etnosą.

Pasak klubo „Pilsots“ lyderio Beno Šimkaus, Mosėdis labai tinka kuršių muziejui, nes šalia yra piliakalnis, ant kurio stovėjo 1253 metų pietinio Kuršo dalybų akte paminėta Mosėdžio pilis, lotyniškai užrašyta kaip Maysedis.

Kuršiai buvo baltų gentis, kalbėjusi kuršių kalba, gyvenusi rytinėje Baltijos jūros pakrantėje, dabartinės Latvijos vakaruose (Kurše) ir Lietuvos šiaurės vakaruose, vertėsi žemdirbyste, gyvulininkyste, žvejyba, nuo VI amžiaus – ir amatais, prekiavo su Baltijos baseino, Padnieprės ir Pavolgio kraštais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt