Kultūra

2021.10.22 13:25

Kelmė mini šimtąsias Žemaitės mirties metinės – rengiami skaitymai, ant bibliotekos iškilo rašytojos portretas

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.22 13:25

Kelmė mini šimtąsias Lietuvių literatūros klasikės Žemaitės mirties metines. Surengti rašytojos tekstų skaitymai, ant bibliotekos pastato sienos nutapytas Žemaitės portretas. Kelmės krašte Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė praleido apie tris dešimtmečius, čia prasidėjo jos kūrybinis kelias, parašytas pirmasis apsakymas, lėmęs Žemaitės slapyvardį.

Žemaitės skaitymai jos vardu pavadintoje viešojoje bibliotekoje Kelmėje rengiami jau aštuntą kartą.

„Patys Žemaitės tekstai yra gyvi, pilni, emocingi ir smagūs skaityti“, – sako aktorius Vaidas Praspaliauskas.

Panorama. Per Europą slenkanti galinga audra jau pareikalavo gyvybių, šimtai tūkstančių žmonių be elektros (su vertimu į gestų k.)

Nors Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė gimė Plungės rajone, jos likimas glaudžiai susijęs su Kelmės kraštu. Čia ji ūkininkavo, susipažino su Povilu Višinskiu, kuris paragino beveik 50 m. moterį rašyti. Užventyje žemaičių tarme parašytas pirmasis apsakymas „Rudens vakaras“ lėmė rašytojai Žemaitės slapyvardį.

„Tas ankstyvasis, pats kūrybingiausias jos etapas mums davė mūsų lietuviškos prozos aukso branduolį, tie pirmieji jos apsakymai, priklausantys ciklui „Laimė nutekėjimo“, aš manau, iki šiol yra iki šiol geros kokybiškos prozos pavyzdys“, – tvirtina literatūrologė dr. Ramunė Bleizgienė.

Žemaitė parašė apie pusketvirto šimto apsakymų, apysakų, apybraižų, straipsnių. Pasakojimai dažnai ironiški, jiems būdingi detalūs gamtos, buities, veikėjų išvaizdos aprašymai. Bibliotekininkai sako pastebintys, kad Žemaitę vis dažniau atranda ir skaito ne tik moksleiviai.

„Mes dar ilgai ją skaitysime. Bet manau, kad Žemaitė, sunku nuspėti, bet ne vieną šimtmetį bus įdomi“, – įsitikinusi Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė.

100-osioms rašytojos mirties metinėms menininkas Andrius Seselskas nutapė portretą. Jis puošia pagrindinę bibliotekos sieną.

„Kadangi ji savo laiku buvo labai šiuolaikiška moteris, tai kažkaip atskleisti šiandienos nūdienoj. Tai norėjosi kažkokių kosmosų, kažkokių dronų, kažko dar, kaip parodyt, kad šiandien žmogus jau yra pažengęs keliasdešimt metų į priekį“, – pasakoja menininkas.

Kelmės krašte nuo 1966-ųjų kas dvejus metus teikiama Žemaitės literatūrinė premija už geriausią metų grožinę prozą. Pirmasis jos laureatas – Juozas Baltušis, vėliau premija buvo įteikta Juozui Apučiui, Romualdui Granauskui, Rimantui Šaveliui, Kaziui Sajai, Vandai Juknaitei ir keliasdešimčiai kitų žymių rašytojų. Žemaitės premija bus teikiama pavasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt