Kultūra

2021.10.21 23:01

Šakių gyventojai suvienijo jėgas – renka pinigus neatsargaus vairuotojo nugriautai skulptūrai

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.21 23:01

Šakiai renka lėšas lietuvaitę su knyga simbolizavusiai skulptūrai atstatyti. Ją automobiliu nugriovė neatsargus vairuotojas. Miestui kūrinį dovanojęs menininkas Kęstutis Dovydaitis sako, kad skulptūrai atstatyti reikės 20 tūkstančių eurų ir darbai gali užtrukti.

Knygą glaudžianti mergaitė, o į grindinį įmintose pėdose – lietuvių kalbos abėcėlė – tai kalbai skirta bronzinė kompozicija „Simboliai lauke“ Šakių centre pastatyta 2017 metais. Ji – skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio dovana gimtajam miestui.

Žinios. Ligoninės perpildytos sergančiųjų COVID-19: drastiškai mažėja pajėgumas priimti naujus pacientus

Po trejų metų mieste įrengtos vaizdo kameros fiksuoja kaip neatsargus vairuotojas nugriauna skulptūrą. Skulptorius sako, kad pėsčiųjų alėja važiavęs vairuotojas jam teisinosi skulptūros nematęs.

„Didelę dalį reikia lieti iš naujo, nes pats liejinys yra perlaužtas, išlaužtos kojos, deformuota galva, tai pačią skulptūrą reikia pjaustyti gabalais. Pavyzdžiui, kai ji krito veidu į žemę, kakta įlinko, bronza tiesinimui nelabai pasiduoda“, – teigia K. Dovydaitis.

Dabar „lietuvaitė“ – skulptoriaus dirbtuvėse. K. Dovydaitis sako, jog naują skulptūrą padaryti lengviau nei restauruoti senąją. Jis sako, kompozicijai surinkti lėšų iš rėmėjų užtruko, be atlygio dirbo pusantrų metų.

Tikėtasi, kad žalą atlygins draudimo bendrovė, mat vairuotojas buvo apsidraudęs privalomuoju draudimu. Tačiau draudikai nusprendė, kad žala būtų atlyginta, jei būtų apdrausta pati skulptūra.

„Pasižiūrėjome, kad ji iš tikrųjų buvo pastatyta visuomeninėms iniciatyvoms ir niekam net neperduota, dėl to dabar surėmėme visas įmanomas pajėgas, atidarėme

sąskaitą ir paskelbėm aukų rinkimo akcijas įvairias. Viena iš jų – šį penktadienį Šakių kultūros centre vyksiantis koncertas, kuriame ir aš pats pasižadėjau padainuoti keletą kūrinių“, – teigia Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis.

Kol kas sąskaitoje – per 1000 į eurų.

„Tikimės, kiek reikės, tiek ir surinksime, juk zanavykai esame“, – tvirtina Šakių vietos veiklos grupės atstovė Daiva Palukaitienė.

Grįžtančios skulptūros laukia ir kai kurie gyventojai.

„Net nežinau, ar čia simbolis, bet patiko, graži skulptūrėlė“, – LRT TELEVIZIJAI sako kalbintas praeivis.

„Pasigendame, graži buvo“, – nurodo užkalbinta moteris.

Menininkas sako, kad skulptūrai atstatyti reikės per 20 tūkstančių eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt