Kultūra

2021.10.21 17:58

Vengrų muzikės koncertas Kaune – galimybė išgirsti tereminą: sunkios pamokos ir jogos pagalba

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.21 17:58

Šešiasdešimtmetį švenčiantis Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ kviečia į vienintelį vengrų teremino atlikėjos Katica`os Illényi koncertą. Muzikė sako, su pučiamųjų orkestru grosianti pirmą kartą, repertuare – populiarioji ir klasikinė muzika.

Atlikėjos iš Vengrijos Katica`os Illényi rankose – tereminas, pirmas pasaulyje elektroninis muzikos instrumentas.

Žinios. Ligoninės perpildytos sergančiųjų COVID-19: drastiškai mažėja pajėgumas priimti naujus pacientus

K. Illényi, profesionali smuikininkė, sako, nepamirš vakaro, kai sužinojo apie tereminą – sužavėta į žmogaus balsą panašiais garsais, po bemiegės nakties puolė jo ieškoti. Vengrijoje apie instrumentą nebuvo girdėjusiųjų, tad užsakė iš Jungtinių Valstijų.

„Kelis mėnesius mokiausi pati, klausiau puikių dainininkų – Pavarotti, Domingo ir bandžiau juos imituoti. Tereminas yra labai įdomus instrumentas, aš juo susižavėjau, nes juo gali imituoti styginius instrumentus, žmogaus balsą. Aš dainuoju ir groju smuiku, bet žinau, kad tereminas yra 100 procentų mano instrumentas“, – sako V. Katica.

Atlikėja sako, išmokti groti tereminu sunku, nematai natų, kūnui sujudėjus, rankos turi likti vietoje. Grojant reikia kontroliuoti kūną, todėl ji praktikuoja jogą.

Anot muzikės, yra labai daug mėgėjų, grojančių tereminu, bet profesionalių nedaug: „Galiu suskaičiuoti iki dešimties. Mes žinome vienas kitą, esame puikūs draugai, rengiame mokymus Šveicarijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Anglijoje. Esame kaip šeima“.

Su simfoniniais orkestrais pasaulio salėse grojusi atlikėja, su pučiamųjų orkestru ketvirtadienį Kauno filharmonijoje koncertuos pirmą kartą. Programoje – ir kūriniai populiarios muzikos mėgėjams, girdėsime ir populiarių dainų, netgi lietuvių estrados grando Benjamino Gorbulskio dainą specialiai aranžuotą pučiamųjų orkestrui ir tereminui, bet taip pat opusų išgirs ir klasikinės muzikos gerbėjai.

60-metį švenčiantis Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“ koncertą skiria tereminą pasaulyje išgarsinusios litvakės Claros Rockmore 110-osioms gimimo metinėms. Vilniuje gimusi smuikininkė po pažinties su teremino išradėju, fiziku Leonu Tereminu pasaulyje išgarsėjo grodama šiuo instrumentu ir buvo vadinama teremino diva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt