Kultūra

2021.10.21 13:10

Spalio pabaigoje – kosminė misija spektaklyje „Plutonas“

LRT.lt2021.10.21 13:10

Spalio 30 dieną Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ kviečia į Molėtų rajone įsikūrusį Lietuvos etnokosmologijos muziejų – čia bus parodytas režisieriaus Pauliaus Markevičiaus spektaklis „Plutonas“, nukelsiantis į ateities kosminę bazę.

Pagal britų dramaturgo Alisterio McDowallo pjesę pastatyto spektaklio veiksmas vyksta Plutone įrengtoje kosminėje bazėje, kurioje gyvena ir dirba keturi astronautai. Jie toli nuo Žemės. O Žemė jų gyvenimo laiku toli nuo tokios, kokią pažįstame: gyvybe knibždėte knibždėjusi planeta dabar vos betinkama gyventi. Todėl visi, kurie gali sau tai leisti, ieško kur išsikraustyti. Plutoną tyrinėjanti komanda čia laikinai. Jie atlieka misiją panašią į daugybę kitų, kitose Žemei artimose planetose. Jai pasibaigus atskris erdvėlaivis ir juos visus pargabens į Žemę. Tačiau ryšys su gimtąja planeta sutrinka, o išgelbėti turintis erdvėlaivis vis neatskrenda.

Plutone įstrigę veikėjai mėgina ramintis kaip kas išmano: užsiimdami kasdiene veikla, eidami tyrinėti Plutoną, švilpaudami kaip paukščiai, klausydamiesi tylos. Tačiau nerimas negailestingai graužiasi pro išorinį abejingumą ir pamažu užpildo erdvę, sąmones, santykius. Galiausiai ima trūkinėti ne tik ryšys, bet ir laikas, savęs ir aplinkos suvokimas. Augant nežiniai ir įtampai misijos komandai telieka laukti išgelbėjimo arba mirties. Spektaklio kūrėjai klausia, kaip mūsų santykis su kitais priklauso nuo žinojimo apie mums likusį laiką? O jeigu laikrodžiai – sugedę? Kada mes pasijaučiame izoliuoti, kaip sukuriame aplinkybes, kuriose kiti izoliuoti pasijaučia kiti?

„Šioje pjesėje kalbu apie atmintį ir namus. Nors veiksmas vyksta kosmose, ši pjesė nėra mokslinė fantastika. Tai yra santykių drama, kuri vyksta kosmose. Aš galėjau pjesės veiksmą perkelti po vandeniu, į dykumą ar Arktį. Tačiau būtent Plutoną visi įvardintų kaip labiausiai nuo namų nutolusią vietą, – sakė pjesės autorius A. McDowallas. – Rašydamas visuomet stengiuosi suprasti ne kaip dalykai atrodo realybėje, o kokį jausmą jie sukelia. Jeigu rašyčiau apie paties mylimiausio žmogaus praradimą, manau, kad tai sukeltų tokius jausmus lyg atsidūrus kitoje planetoje.“

2020-aisiais Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ spektaklį „Plutonas“ įtraukė į sąrašą objektų ir patirčių, padedančių praplėsti kosmoso suvokimo ribas. Tą padaryti išties nesunku unikalioje erdvėje, kurioje ir vyksta spektaklis, – Molėtų rajone esančiame Etnokosmologijos muziejuje. Čia, 30 metrų aukštyje esančioje apžvalgos aikštelėje, besirutuliojantys įvykiai suteikia unikalios patirties – it žiūrovai patys dalyvautų kosminėje misijoje toli nuo Žemės.

„Plutone“ vaidmenis kuria Marija Petravičiūtė, Greta Grinevičiūtė, Simonas Dovidauskas, Laurynas Jurgelis, Gediminas Rimeika, Vygandas Vadeiša. Kompozitorius – Andrius Šiurys. Scenografė – Bartė Liagaitė. Kostiumų dailininkė – Sandra Vasilevskaitė. Šviesų dailininkas – Julius Kuršis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt