Kultūra

2015.09.08 13:45

Prasideda 15-ieji muzikiniai „Sugrįžimai“

ELTA2015.09.08 13:45

Dainininkės iš JAV Jūratės Švedaitės koncertu Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje pirmadienį prasideda 15-asis tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“. Festivalį rengiantis Lietuvos muzikų rėmimo fondas šįmet į tėvynę vėl sukvietė gražų būrį įvairiuose žemynuose studijuojančių ar dirbančių lietuvių muzikų ir jų kolegų iš užsienio.

Dainininkės iš JAV Jūratės Švedaitės koncertu Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje pirmadienį prasideda 15-asis tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“. Festivalį rengiantis Lietuvos muzikų rėmimo fondas šįmet į tėvynę vėl sukvietė gražų būrį įvairiuose žemynuose studijuojančių ar dirbančių lietuvių muzikų ir jų kolegų iš užsienio.

Kompozitoriaus Jono Švedo anūkė Jūratė Švedaitė studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dainavo su Lietuvos ir Kauno kameriniais orkestrais, ansambliais „Banchetto musicale“ ir „Lietuva“. 1998 m. išvykusi į JAV, pradėjo platesnę kūrybinę veiklą, dainavo su kameriniais ir simfoniniais orkestrais, chorais. „Connecticut Lyric Opera“ solistė J. Švedaitė yra sukūrusi 20 operinių vaidmenų, tarp jų – Rozina, Grafienė, Donna Anna, Pamina, Violeta, Adina, Tatjana, Toska, Dezdemona. 2010 m. Niulondono „The Day“ laikraštyje Amerikos muzikos kritikų paskelbtoje kasmetinėje apžvalgoje „Nuo Bostono iki Niujorko“ J. Švedaitė buvo įvardinta pačia vertingiausia ir įspūdingiausia 2010 metų menininke ir atlikėja.

Beveik mėnesį vyksiančiame jubiliejiniame festivalyje „Sugrįžimai“ numatoma 16 koncertų Vilniuje, Kaune, Marijampolėje ir Utenoje. Festivalyje svečiuosis muzikai iš 12 šalių: JAV, Norvegijos, Austrijos, Vokietijos, Rusijos, Italijos, Didžiosios Britanijos, Japonijos, Lietuvos, Kinijos, Australijos (Tasmanijos) ir Gernsio. Turėsime progos klausytis 34 atlikėjų, tarp jų - 12 lietuvių, studijuojančių, besitobulinančių ir gyvenančių užsienyje, 6 jų kolegų ir 16 muzikų iš Lietuvos.

Vokalistų gretas papildys tenoras iš Vokietijos Mindaugas Jankauskas. Šių metų festivalis išsiskirs stygininkų gausa. „Sugrįžimuose“ viešės Norvegijoje gyvenantis Povilas Syrrist-Gelgota ir violončelininkė Toril Syrrist-Gelgota, smuikininkė Ieva Pranskutė iš Austrijos, pianistė Morta Grigaliūnaitė, studijuojanti Karališkojoje muzikos akademijoje Londone.

Šių metų „Sugrįžimų“ geografija prasiplėtė nauja šalimi – Kinija. Jai atstovaus smuikininkas Wang Kaipingas.

Jau tradicija festivalyje tampa vargonų muzika. Šiemet ji didingai skambės Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, atliekama LMTA bei Detmoldo (Vokietija) Aukštosios muzikos mokyklos magistrantės Karolinos Juodelytės. Įsimintinas akimirkas žada padovanoti svečiai iš Italijos – LMTA auklėtinė klavesinininkė Nijolė Dorotėja Beniušytė ir profesorius, fleitos bei traverso virtuozas Luigi Tufano.

15-ąjį Tarptautinį muzikos festivalį gegužės 2 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje užbaigs pianistė iš Didžiosios Britanijos Evelina Puzaitė ir fortepijoninis kvintetas COSIMA. Šiam kvintete smuiku griežia ir mūsų tėvynainis Algirdas Galdikas.

Festivalio koncertai vyks Vilniaus rotušėje, Nacionalinėje filharmonijoje, Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniaus arkikatedroje, Vilniaus paveikslų galerijoje, Taikomosios dailės muziejuje, Stasio Vainiūno namuose, Marijampolės kultūros centre, Kauno filharmonijoje, Utenos muzikos mokykloje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt