Kultūra

2021.10.20 09:57

Prestižinėje Paryžiaus meno mugėje – lietuvio darbas: istorija apie švedišką paveldą su lietuvišku prieskoniu

Mindaugas Laukagalis, Justina Ilkevičiūtė, LRT iš Paryžiaus2021.10.20 09:57

Prestižinėje Paryžiaus šiuolaikinio meno mugėje FIAC (Foire Internationale d'Art Contemporain) – ir lietuvių menininko Augusto Serapino darbas. Į tūkstančius meno mylėtojų sutraukiančią parodą menininkas atsivežė istoriją apie švedišką paveldą, bet su lietuvišku prieskoniu.

Menininkui Augustui Serapinui aplinkinių susidomėjimas – ne nauja patirtis. Jis savo darbus jau yra eksponavęs parodose Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Italijoje.

Autorius savo darbuose dažniausiai kalba apie paveldą. Prieš dvejus metus buvo jauniausias dalyvis Venecijos meno bienalėje, kur pristatė kūrinį apie Visaginą, uždarius Ignalinos atominę elektrinę.

Šis kūrinys – taip pat apie paveldą. Tik jau ne lietuvišką, o švedišką.

„Ši skulptūra yra tvoros iš Gotlando versija. Aš buvau Gotlande, rezidencijoje, ir susidomėjau ten esančiomis tvoromis, kurios visų pirma mane patraukė savo grožiu, o visų antra – kad jos beveik jau visiškai nenaudojamos“, – sako menininkas.

Švedijos saloje autorius tvoras statė ir pats – su amatininkais, kuriems jos kažkada buvo vienintelė galimybė apsaugoti namus.

Paryžiaus meno mugėje – lietuvio darbas: istorija apie švedišką paveldą su lietuvišku prieskoniu

Kūriniui autorius panaudojo beržą, atsivežtą iš Lietuvos. Sako, ne tik dėl pilkos žievės, bet ir dėl ekologijos – beržai greitai auga, tad nukirsti gamtai palieka mažesnę žaizdą.

Abejose šio kūrinio pusėse – legendinės vietos, į kurias sutraukia turistai iš viso pasaulio. Vienoje pusėje – Luvras, kitoje – Triumfo arka. 5 metrų aukščio A. Serapino kūrinys – bene pagrindinėje karališkojo parko vietoje. Autorius turi tradiciją – pabendrauti su žmonėmis, gyvenančiais šalia vietos, kur rodomi jo darbai – kaimynais. Tai – vienas nedaugelio kartų, kai menininko skulptūra – viešoje erdvėje, tad kaimynų čia kaip niekada daug.

„Malonu, kad žmonės yra smalsūs. Tai yra vienas iš tų aspektų rodyti savo kūrinį kažkur lauke, ne galerijoje. Būtent šioje aplinkoje yra daug žmonių. Tada skaito, kas yra tas „standtune“, gal ir pagūglins, kas tai yra“, – sako A. Serapinas.

Vieta autorius džiaugiasi – skulptūra įsilieja į gelsvą parko žemę ir jo kontūrus, o ne stoja skersai kelio. Prestižinė šiuolaikinio meno mugė FIAC – trečias kartas, kai menininkas viešai rodo šią skulptūrą. A. Serapinas džiaugiasi, kad darbą galėjo pristatyti Paryžiuje, bet to dideliu pasiekimu nevadina – esą jis tik menininkas, jo darbas – kurti.

Kartu su A. Serapino kūriniais, Tiuilri sode pristatomi ir kitų menininkų darbai. FIAC šiuolaikinio meno mugė artimiausias savaites vyks ne tik čia, bet ir kitose Paryžiaus erdvėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt