Kultūra

2021.10.19 23:27

Naujiena Vilniaus Paupio rajone – kuriama meno galerija po atviru dangumi

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 23:27

Vilniaus Paupio mikrorajone kuriama meno galerija po atviru dangumi. Šią savaitę viešosiose Paupio erdvėse instaliuoti pirmieji du – menininkų Beatričės Mockevičiūtės ir Žilvino Landzbergo – kūriniai. Iki pavasario juos papildys dar penki skirtingų Lietuvos menininkų kartų sukurti specialiai šiai vietai.

Pirmieji viešosiose Paupio erdvėse apsigyvenę meno kūriniai – Ž. Landzbergo „Palmė“ ir B. Mockevičiūtės „Asukai“.

Paupyje kuriama vieša meno erdvė po atviru dangumi

„Aš mėgstu sakyti, kad kūrinių serija „Asukas“ tai yra apie saulės šviesą ir siūlau įsivaizduoti miestą kaip trafaretą būtent saulės šviesai, kartais ir dirbtiniam gatvių apšvietimui“, – sako B. Mockevičiūtė.

Suomiškai „Asukas“ reiškia „gyventojas“. Paupyje apsigyvenę asukai įgavo būtent čia atsirandančios šviesos formą. Pavyzdžiui, vienas jų atkartoja dešimtą valandą ryto nuo priešais esančio namo lango krentantį atspindį. Tai – pirmasis menininkės kūrinys, ilgam įsikursiantis viešojoje erdvėje. Todėl, anot autorės, jai įdomu, kaip asukams čia seksis gyventi.

„Galvoju, kad tai – savotiškas visuomenės veidrodis. Vienam praeiviui tai gali būti malonus akiai pasivaikščiojimas, o kitas gali „praplumpuoti“ pėdomis, gal net panaudoti smūgiui. Už tai niekas nieko nenubaus ir už tai atsakinga nesu nei aš, nei pats meno kūrinys, čia tokia įdomi akistata su žmogumi apskritai“, – teigia menininkė.

Anot kūrėjų, svarbu, kad viešojoje erdvėje apsigyvenantis meno kūrinys užmegztų ryšį su ja, jos istoriją susietų su dabartimi. Šiuo atveju Ž. Landzbergo iš gelžbetonio sukurta skulptūra „Palmė“ primena industrinę šio rajono praeitį.

„Tai yra kolona, ir ji nepastatyta, bet paguldyta, paguldyta ant pagaliukų, laikinai, ir gal neturi tokios didelės įtampos, kad tai yra amžinai. Ji kviečia patirti miestą, patirti aplinką, patirti save... sukurti savo kasdienius ritualus, vaizduotės erdvę praplėsti. Iš tikrųjų kviečiu, kviečiu patirti. Tegu tas objektas irgi tampa aikštelė, platforma, ant jo atsiras kažkokie mūsų žymenys“, – sako skulptorius Ž. Landzbergas.

B. Mockevičiūtės ir Ž. Landzbergo kūriniai – du iš septynių šiuo metu Paupyje atrinktų įgyvendinti kūrinių. Galeriją po atviru dangumi čia kuria Paupio rajono vystytojai – bendrovė „Darnu Group“, kolekciją kuruoja menotyrininkė Ūla Tornau ir kraštovaizdžio architektas Povilas Marozas.

„Turėjome dirbtuves, kur buvo pakviesta daug Lietuvos menininkų, kurie teikė savo pasiūlymus. Iš tikro atsižvelgėme, kad tie kūriniai būtų įdomūs savo istorija, kad tai pasakotų Paupio istoriją ir kad būtų įdomūs gyventojams, lengvai suprantami“, – sako „Darnu Group“ komunikacijos projektų vadovas Egidijus Sys.

Netrukus kolekciją papildys rašytojo, avangardinio hip-hopo kūrėjo Žygimanto Kudirkos audiogidai po Paupį. Pavasarį Paupyje taip pat atsiras šviesos menininko Lino Kutavičiaus, skulptoriaus Donato Jankausko-Duonio, iliustratorės Akvilės Misevičiūtės-Magicdust ir architekto, meninių instaliacijų kūrėjo Vlado Suncovo kūriniai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt