Naujienų srautas

Kultūra2016.10.26 07:37

Prestižinį „Man Booker“ apdovanojimą pirmąkart laimėjo amerikietis

BNS 2016.10.26 07:37

Rašytojas Paulas Beatty tapo pirmuoju amerikiečiu, laimėjusiu prestižinį „Man Booker“ apdovanojimą – ši premija buvo jam paskirta už romaną „Išdavikas“ (The Sellout), kuris, anot autoriaus, neturėtų būti suvokiamas kaip „vienkryptis“ požiūris į rasinius klausimus.

Žiuri, skirianti didžiausią prestižą turintį apdovanojimą literatūros anglų kalba pasaulyje, nurodė, kad šis romanas sukuria „sukrečiantį ir netikėtai šmaikštų“ P. Beatty gimtojo Los Andželo vaizdinį. Autorius pasitelkia satyrą, nagrinėdamas rasių lygybės problemas išgalvotame gyvenamajame rajone.

P. Beatty sakė, kad skaitytojai turėtų šį romaną visų pirma laikyti literatūros kūriniu, o ne skirtingų rasių žmonių sugyvenimo problemų studija.

„Paprastai pasišiaušiu, kai žmonės sako, kad (romanas) yra juodas, piktas, kalbantis apie rasę“, – jis sakė žurnalistams, kai antradienį atsiėmė apdovanojimą per  iškilmingą ceremoniją Londono istoriniame Rotušės pastate.

„Elementarusis rasizmas“

„Man Booker“ apdovanojimas, kurį sudaro atminimo prizas ir 52,5 tūkst. svarų (59 tūkst. eurų), garantuoja sėkmę visame pasaulyje.

Šis apdovanojimas buvo įsteigtas 1969 metais, jį yra pelnę garsūs rašytojai: Ianas McEwanas, Iris Murdoch ir Salmanas Rushdie.

Galimybė šią premiją skirti rašytojams ir Tautų Sandraugai nepriklausančių šalių buvo atverta 2013 metais, bet šis sprendimas Britanijoje buvo vertinamas itin prieštaringai.

Iki šiol „Man Booker“ premijos nebuvo laimėjęs joks amerikietis, nors nuogąstaujama, kad Jungtinės Valstijos gali pradėti dominuoti tarp tolesnių laureatų.

Žiuri pirmininkė Amanda Foreman sako, kad pilietybė niekaip nesusijusi su laureato pasirinkimu.

„Žiuri nebuvo veikiama fakto, kad Paulas yra amerikietis“, – sakė A. Foreman, kuri pati yra amerikietė, gyvenanti Niujorke.

Šių metų pasirinkimas „rodo, kad ši premija įgijusi pasaulinę aprėptį“, pridūrė ji.

„Išdavikas“ yra ketvirtasis P. Beatty romanas. Anksčiau šiais metais jis pelnė JAV Nacionalinės literatūros kritikų draugijos apdovanojimą.

Romano pagrindinis veikėjas – afroamerikietis Bonbonas, gyvenantis nutriušusiame Los Andželo priemiestyje Dikense, kuris buvo pašalintas iš žemėlapių, kad nedarytų gėdos Kalifornijai.

Bonbonas yra teisiamas dėl savo pastangų atkurti vergovę ir segregaciją vietos vidurinėje mokykloje, kad užtikrintų viešosios tvarkos laikymąsi.

Pasak vertintojų, šis „elementariojo rasizmo pagrindas ir neteisybė, kai Bonbono tėvas pašaunamas įkliuvęs policijai, yra ypač aktualūs“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi