Kultūra

2021.10.19 18:28

Parodą Valdovų rūmuose atidarė Andrzejus Duda: išskirtinė galimybė pamatyti pirmą Europoje, antrą pasaulyje konstituciją

LRT.lt2021.10.19 18:28

Minint 230-ąsias 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo (Tarpusavio įžado) priėmimo metines, Valdovų rūmų muziejuje rengiama paroda „Kad tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“. Tarp jos eksponatų – ir pirmoji Europoje, antroji pasaulyje Gegužės 3-iosios konstitucija.

Parodos atidarymo metu kalbėjo Valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas, prezidentas Gitanas Nausėda parodos ir ją lydinčios konferencijos garbės globėjas – Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Šalių vadovai kalbėjo apie bendro paveldo reikšmę ir prasmę mūsų tautų šiandienos gyvenime. Čiurlionio kvartetas atliko Konstitucijos epochos muzikos kūrinius.

Spaudos konferencijoje pristatyta paroda „Kad tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“

Taip pat pasisakė parodos bendraorganizatorių atstovai: Adomo Mickevičiaus instituto, direktorė Barbara Schabowska ir Varšuvos karališkosios pilies, direktorius prof. habil. dr. Wojciech Fałkowski bei parodos kuratorė ir konferencijos organizatorė, Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.

Parodoje pristatomi 18 a. antros pusės Lietuvos ir Lenkijos modernėjimo procesai, parodyta, kaip gimė „švelniosios revoliucijos“ epocha, kas buvo pagrindiniai naujų idėjų skleidėjai Lietuvoje, kaip keitėsi tautos, Tėvynės samprata. Apie daugelį tuo metu įvykusių permainų šiandien nesusimąstome ir tai suprantame kaip demokratinės valstybės pagrindą.

Tačiau būtent 18 a. antroje pusėje, vyraujant didžiulei geopolitinei įtampai, įvyko milžiniški pokyčiai: įtvirtinamas įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių atskyrimas, suformuojama nepriklausoma teismų sistema, įvykdomos švietimo, vietos savivaldos, valstiečių padėtį lengvinančios reformos, iškeliama idėja, kad tauta, sudaryta iš visų luomų, yra pagrindinė valstybės vientisumo ir suverenumo gynėja.

Tarptautinei parodai „Kad tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“ Valdovų rūmų muziejus apie 200 eksponatų surinko iš daugiau nei 40-ies valstybinių ir privačių kultūros institucijų – muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusioje. Iš Varšuvos atvežt Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto autentiški dokumentai.

Taip pat eksponuojamas unikalus 18 a. pabaigoje ar pirmaisiais 19 a. metais į lietuvių kalbą išverstas 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos tekstas. Jį parodoje galima ir išgirsti. Lankytojams pristatomi Lietuvos ir Lenkijos valdovo Stanislovo Augusto Poniatovskio valdymo laikotarpiu (1764–1795) įgyvendintų reformų iniciatoriai – svarbiausių valstybininkų portretai, taip pat surinkti įvairūs artefaktai (dokumentai, knygos, atminimo ženklai, meno kūriniai), atspindintys pokyčius valstybės politiniame, socialiniame, ūkiniame ir kultūriniame gyvenime.

Pasak parodos kuratorės dr. R. Šmigelskytės-Stukienės, ši paroda – pirmasis bandymas Lietuvoje pristatyti spalvingą ir sudėtingą Konstitucijos epochą, pažinti Abiejų Tautų Respublikos pakilimo ir jos sunaikinimo istoriją, skatinantis mokytis iš to meto politikų padarytų klaidų, ieškoti vidinio sutarimo, nepuoselėti iliuzijų dėl užsienio šalių nesavanaudiškos pagalbos, laiku įgyvendinti būtinas permainas visuomenėje ir valstybėje, o svarbiausia – patiems rūpintis savo Tėvynės likimu.

Parodą lydi turininga mokslinių, kultūrinių ir edukacinių renginių programa.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt