Kultūra

2021.10.18 23:29

Frejaus kūrybai pravertos kino teatro „Daina“ durys – parodoje lauks geležies skulptūros, piešiniai ir reti tapybos darbai

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.18 23:29

Kauno modernaus meno fondas buvusiame kino teatre „Daina“ pristato Edmundo Frejaus kūrybą. Parodoje – kaltos geležies skulptūros, piešinių rinkinys „Neskraidančios būtybės“, medaliai ir tik Kaune eksponuojami tapybos darbai.

E. Frejaus paroda kelis dešimtmečius tuščiame kino teatre „Daina“ surengta neatsitiktinai. Visai šalia – Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika. Joje sovietmečiu veikusioje Radijo gamykloje E. Frejus turėjo kalvę.

„Jis buvo 1989 metais jau pakviestas kaip meistras, gerai įvaldęs kalvystės technologiją, dirbti šitoj gamykloje ir atlikti visokius meninius užsakymus ir mes visa šeima persikėlėme į Kauną. Iš tiesų galiu sakyti, tėtis gal kaip menininkas Kaune labai atsiskleidė“, – atsiminimais dalijasi E. Frejaus dukra Monika Frejutė-Rakauskienė.

Panorama. Pasienyje su Baltarusija LRT žurnalistų aptikta migrantų grupė su vaikais buvo perduota medikams

Parodos architektas sako, kad buvęs kino teatro pastatas scenografiškas, kartais atrodo lyg vaikščiotum po paties menininko dirbtuvę. Salėje, kurioje eksponuojamos E. Frejaus skulptūros, – 8 tonos anglių.

„Anglis yra kažkokia stacionarios energijos forma, pradinis taškas, o skulptūra, panaudojant menininko energiją, virsta į kitą plastiką ir yra tarsi kitos energijos forma. Tas santykis tarp šitų dviejų elementų yra tas pats menininkas“, – pasakoja parodos architektas Adomas Rimšelis.

Parodos pavadinimas „Gimęs skraidyti“ – kaip ir paskutinės, prieš beveik trisdešimt metų, surengtos menininko darbų parodos. 2009-aisiais mirusio menininko dukra sako, kad tėtis dirbęs daug ir norėjęs išbandyti skirtingas technikas. Jo kūrybos ir gyvenimo atminimui Kauno modernaus meno fondas išleido albumą „Frejus“.

„Tėtis gal irgi iš to tokio ekspresyvumo – nuo priekalo darbai tiesiai eidavo į parodas, o iš parodų skrisdavo į kažkokias kitas šalis pas kolekcininkus, kurie būdavo susižavėję ir mes net kartais neturėdavom jo nuotraukų tų darbų“, – sako M. Frejutė-Rakauskienė.

Paroda atkeliavo iš Klaipėdos, vėliau bus eksponuojama Vilniuje, tačiau tik Kaune galima pamatyti Frejaus, kuris žinomas plačiau kaip kalvystės meistras ir skulptorius, tapybos darbus.

„Jie yra visai kitoks jo eksperimentas – ironiška tapyba, dvimatė, vien pavadinimai kūrinių daug už save sakė. Jis per tą tapybą ir ironizavo tą tokią vartotojišką visuomenės kismą sovietmečiui besikeičiant ir ateinant nepriklausomybės laikotarpiui“, – nurodo Kauno modernaus meno fondo atstovė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.

„Dainos“ salėse rodomi Henriko Gulbino dokumentiniai filmai apie skulptorių ir paties E. Frejaus kurti vaizdo eksperimentai.

Kaune paroda veiks iki spalio 31 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt