Kultūra

2021.10.17 23:12

Laikrodžių muziejus skaičiuoja kelis dešimtmečius be remonto: pro stogą laša vanduo, atsiradęs pelėsis

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.17 23:12

Tūkstantinę retų laikrodžių kolekciją sukaupusiam Klaipėdos Laikrodžių muziejui būtina renovacija – kiauras stogas, skylančios sienos ir drėkstantys pamatai jau trukdo ir muziejinei veiklai. Apverktinos būklės istorinis pastatas neremontuotas kelis dešimtmečius, tačiau lėšų gelbėti miesto centre esantį kultūros objektą nerandama ne vienus metus.

Muziejaus pastogėje lyjant kartais tenka sudėti kibirus, patys darbuotojai bando kamšyti stogo skyles.

Laikrodžių muziejaus palėpėje – ne tik kibirai lietaus vandeniui rinkti, bet ir pelėsio tvaikas. 19 a. pradžios pastatas – kultūros paveldas – jokių remontų nematęs kelis dešimtmečius. Pastato būklė – avarinė, o eksponuoti darbus tokioje drėgmėje – neatsakinga.

Panorama. Mėnesį galiojant griežtai galimybių paso tvarkai, vis dar susiduriama su nesklandumais

„Kiek besistengiam patvarkyti, padažyti, bet vėl iš naujo apibėga patalpos“, – pasakoja muziejaus vedėjas Romualdas Martinkus.

Muziejus yra parengęs visus projektus renovacijai, vis bando gauti finansavimą, bet nepavyksta pinigų gauti nei iš ministerijos, nei iš savivaldybės.

„Vyksta įvairiausi ir miesto, ir tarptautiniai renginiai, kad ir varpų tarptautinis festivalis, jeigu prisiminus istoriją, čia prasidėjo ir Pilies džiazo festivalis, pirmieji koncertai vyko“, – sako R. Martinkus.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis teigia, kad dėl pateikto projekto specifikos muziejus liko „už ribos“.

„Įvertinus, kad jie prašė, kad būtų prisidėta ne prie fasado rekonstrukcijos, o prie stogo, jų projektas gavo mažesnį balų skaičių ir jie pasiliko už to projekto ribos. Tai nėra miesto objektas, nėra miestas jo savininkas, tai yra Kultūros ministerijos objektas. Miestas neatsisako prisidėti, neatsisako skirti dalinį finansavimą, bet iniciatyva turėtų būti iš pačių to objekto savininkų“, – sako savivaldybės direktorius.

Laikrodžių muziejus turi keliasdešimties tūkstančių eksponatų kolekciją, kasmet apsilanko iki 50 tūkst. žmonių. Pasak kultūros ministerijos, muziejaus šeimininkas – Nacionalinis dailės muziejus – turi susidėlioti prioritetus, kam skirs pinigus.

„Mes esame gavę prašymą didinti bazinį finansavimą, taip pat nurodant ir poreikį Laikrodžių muziejui, 2022 m. 140 tūkst. eurų stogo remontui. [Nacionalinis dailės] muziejus yra pasirinkęs kitą prioritetą – Vilniaus Jonušo Radvilų rūmų pritaikymo muziejinei veiklai projektą“, – komentuoja Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.

Pasak Laikrodžių muziejaus vedėjo, situacija prastėja kasdien – praeiviai jau saugomi, kad neužkristų fasado tinko gabalai. Auga ir statybos darbų kainos: dabar skaičiuojama, kad visam pastatui sutvarkyti reiktų kelių milijonų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt