Kultūra

2021.10.15 15:04

Filmo apie Holodomorą peržiūros metu užpulta Maskvos žmogaus teisių organizacijos būstinė

LRT.lt2021.10.15 15:04

Grupė kaukėtų vyrų ketvirtadienio vakarą įsiveržė į žinomos žmogaus teisių organizacijos biurą Maskvoje, kad sutrikdytų filmo apie Holodomorą – žiaurų ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje specialiai sukeltą badą, per kurį Sovietų Ukrainoje žuvo milijonai valstiečių, – peržiūrą, praneša „Reuters“.

Liudytojai nufilmavo apie 30 nežinomų asmenų, su šūksniais „fašistai“ ir „gėda“ įsibrovusių į organizacijai „Memorial“, dokumentuojančiai sovietmečio represijas ir renkančiai informaciją apie Josifo Stalino vykdyto didžiojo teroro aukas, priklausančias patalpas ir liepusių žiūrovams skirstytis, nes filmo „peržiūra baigta“.

Organizacijos teisininkės teigimu, kiek vėliau pasirodę policijos pareigūnai užblokavo „Memorial“ biuro paradinį įėjimą ir kelioms valandoms viduje įkalino darbuotojus bei į filmo peržiūrą susirinkusius žiūrovus. Kaip praneša nepriklausomas laikraštis „Novaja gazeta“, jie taip pat išmontavo biuro priešgaisrinės signalizacijos sistemą ir atėmė vaizdo įrašymo įrenginį.

Tą vakarą buvo rodoma 2019 m. sukurta lenkų režisierės Agnieszkos Holland juosta „Ponas Džonsas“ (angl. „Mr. Jones“), pasakojanti apie Velso žurnalistą Garethą Jonesą, kuris buvo vienas pirmųjų Vakarų žurnalistų, pranešusių apie 1932–1933 metais Ukrainoje siautusį Holodomoru vadinamą badą.

„Be jokios abejonės, [išpuolis] surengtas prieš „Memorial“, o ne prieš filmą, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė organizacijos atstovė spaudai Natalija Petrova. – Filmas buvo tik pretekstas.“

Aktyvistų teigimu, Rusijos valdžia jau ne vienus metus bando sutrukdyti „Memorial“ veiklai, skiria baudas, atlieka kratas įvairiuose šalies miestuose esančiuose organizacijos biuruose. Keletas „Memorial“ aktyvistų buvo įkalinti, pateikus, grupės narių teigimu, politiškai motyvuotus kaltinimus; tarp jų ir „Memorial“ biuro Čečėnijoje vadovas Oyubas Titievas, ir Karelijos skyriaus vadovas Jurijus Dmitrijevas.

Mokslininkų skaičiavimais, per Holodomorą žuvo 4–7,5 milijono žmonių – šią dirbtinai sukeltą katastrofą Ukraina ir dar keletas šalių vadina genocidu. Maskva šiuos teiginius atmeta, o bado priežasčių vertinimas išlieka pleištu dviejų šalių santykiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt