Kultūra

2021.10.14 21:42

Prasidėjo 15-asis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“: šįkart vyrauja radikalumo tema

LRT.lt2021.10.14 21:42

„Protestuodami gatvėse, mes savo ateitimi nerizikuojame. Kur kas labiau rizikuotumėme į jas neišėję. Esu įsipareigojusi savo būsimiems vaikams“; „pradėjau šį judėjimą, kad apsaugočiau savo ateitį“; „mano šeimai geriau nesužinoti apie mano vaidmenį pirmosiose gretose“; „kai jie į mus šaudo, jie šaudo tiesiai į veidą“, – kalba festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymo filmo „Brangūs ateities vaikai“ (rež. Franz Böhm) herojės. Jos pasirinko išeiti į gatves, kai kitų būdų ginti savo teises nebeliko.

Ketvirtadienio vakarą šiuo filmu buvo atidarytas 15–asis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, iki spalio 31 d. namų ir kino ekranų žiūrovams pristatysiantis kruopščiai atrinktus dokumentinius filmus iš viso pasaulio. Jo programoje beveik pusė šimto filmų iš viso pasaulio bei tiek pat juos lydinčių renginių. Festivalyje vyraus radikalumo tema – apie esminių pokyčių siekį kalbama ne tik specialiojoje programoje, bet ir daugelyje juostų.

Atidarymo filmas pirmą kartą festivalio istorijoje taip pat buvo rodomas per televiziją – jį transliavo LRT PLIUS, teigiama pranešime.

„Nuo pat įkūrimo siekėme, kad festivalis būtų prieinamas kuo platesniam žiūrovų ratui. Nors pandemija mus apribojo, tačiau kartu tik jos dėka radome naujų būdų pasiekti žiūrovą bet kuriame Lietuvos kampelyje. Festivalio atidarymo seansas per televiziją – eksperimentas, kuris, tikiuosi, atvers festivalio duris jame dar niekada nebuvusiems žiūrovams“, – atidarymo metu ant klubo „Kablys“ scenos kalbėjo „Nepatogaus kino“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

Per pasaulį vilnijant protestų bangai, festivalio atidarymo filmas pasakoja apie seisminio politinio pokyčio centre atsidūrusią naująją kartą. Jo centre – trys jaunos aktyvistės, dėl savo pavojingos veiklos pasiryžusios sumokėti didžiausią kainą. Rayena reikalauja socialinio teisingumo Čilėje, Pepper grumiasi už demokratiją Honkonge, o Hilda kovoja su niokojančiomis klimato atšilimo pasekmėmis Ugandoje. Charizmatiškos filmo herojės susiduria su sunkiai įveikiamais globaliniais iššūkiais, o jų aktyvizmas turi kainą asmeniniam gyvenimui. Filmas klausia, iš kur jos atranda tiek jėgų kovai?

Atidarymo filmą ir visą festivalio filmų ir renginių programą galima rasti adresu www.nepatoguskinas.lt. „Nepatogus kinas“ spalio 14–31 d. vyks kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti virtualų festivalio pasą į visus filmus arba „Swedbank“ tvarių filmų rinkinį, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt