Kultūra

2021.10.14 23:30

Prasidėjęs „Vilnius Jazz“ šiemet bandys pakerėti duokle orkestrinei džiazo muzikai

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.14 23:30

Rusų dramos teatre ketvirtadienio vakarą prasidėjo šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalis „Vilnius Jazz“, kurio programoje šiemet dėmesys – orkestrinei džiazo muzikai. Per festivalį Lietuvoje laukiama ir rekordinio įvykio – iki šiol didžiausio vienu metu scenoje grojančio džiazo kolektyvo.

Lisabonos pogrindinės muzikos ansamblis – vienas festivalį pradėjusių kolektyvų, kuriame – džiazo ir klasikinės muzikos virtuozai. Nuolat eksperimentuojančio ansamblio atliekama muzika rodo, kaip šiandien vystosi orkestrinis džiazas.

Panorama. Lietuva pirmą kartą išrinkta į JT Žmogaus teisių tarybą (su vertimu į gestų k.)

„Šiuolaikinis džiazas – labai gyvybingas. Jo apibendrinti neįmanoma, daugybė žmonių daro skirtingus dalykus, yra labai daug įtakų, susipinančių į vieną: nuo elektroninės ir akademinės muzikos, roko, fanko ir kitų žanrų“, – sako kolektyvo vadovas, kompozitorius Marco Barroso.

Iki sekmadienio kiekvieną vakarą Rusų dramos teatre pasirodys vis kitas džiazo kolektyvas-orkestras.

„Mes visi įsivaizduojam, kad orkestras – tai kažkas nuobodu, standartiško, ortodoksiško, tas, kas buvo šio amžiaus pradžioje. Visa šio festivalio programa rodo, kad ne, orkestrinis džiazas vystosi taip pat dinamiškai, kaip ir džiazas bendrai, ir bus tikrai visų mąstymo standartų sulaužymas. Mes turėsime labai stiprių išgyvenimų ir prabudimų per šį festivalį“, – tikina festivalio prodiuseris Antanas Gustys.

Vienas tokių – Niujorke gyvenančio būgnininko Daliaus Naujokaičio koncertas, jis šioje scenoje pasirodys penktadienį su „Nojo Airlines“. Tai D. Naujokaičio suburtas kolektyvas, kurio koncertas, žadama, kartu bus ir rekordinis įvykis Lietuvoje.

„Tokio didžiulio kolektyvo dar nėra buvę mūsų džiazo istorijoje, virš 60 žmonių pasirodys vienu metu Rusų dramos teatro scenoje, ir ne tik scenoje, nenoriu išduoti visų paslapčių, nes tas paslaptis pamatysime būdami koncerte“, – sako A. Gustys.

Dar vienas džiazo orkestras, kuris pasirodys festivalyje – norvegų būgnininko Paalo Nilsseno Love`o suburtas Skandinavijos šalių kolektyvas. Jų skambesys, anot A. Gusčio, priešingas portugalų atliekamai muzikai.

„Bus dinamiškas, energetiškas, stipraus energetinio užtaiso muzikinis pasirodymas. Tai, iš tikrųjų, apibūdina ne tik jį patį, bet ir tam tikrą kryptį Skandinavijos džiaze: energetiškai labai stiprūs pasirodymai, tam tikra prasme jaučiu tą vikingiškumą tame džiaze. Skirsis tikrai nuo portugalų, kurių skambesys toksai rafinuotas, akademiškas, su visokiomis įtakomis, bet be agresijos“, – teigia festivalio prodiuseris.

O sekmadienį festivalį „Vilnius Jazz“ baigs pernai jo scenoje debiutavęs Arno Mikalkėno ir Liudo Mickūno suburtas „Improdimensijos orkestras“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt