Kultūra

2021.10.14 09:13

„ArtVilnius`21“ dalyvausianti galerija turėjo palikti Baltarusiją: atlikta krata, vienas savininkų buvo suimtas ir vis dar yra įkalintas

LRT.lt2021.10.14 09:13

Šiuolaikinio meno kūrėjams niekada nebuvo lengva, tačiau Baltarusijoje šiandien jie išvis nustumti į šoną. Daugybė nepriklausomų galerijų uždarytos, menininkai negauna finansinės paramos, negali dalyvauti programose, kurios pristatytų jų kūrybą užsienyje. Netekę galimybės realizuotis gimtojoje šalyje baltarusių šiuolaikinio meno kūrėjai priversti palikti šalį, rašoma „ArtVilnius“ portalui LRT.lt parengtame tekste.

Į tarptautinę šiuolaikinio meno parodą „ArtVilnius`21“ svečių teisėmis pakviestos 2 baltarusių galerijos, tarp kurių viena – „Ambasada Kultury, By“ šiandien veikia ne gimtojoje šalyje, o Vokietijoje.

„Galerija „Ambasada Kultury, By“ jau daugelį metų pristato garsiausius, tarptautinėje meno scenoje gerai žinomus šiuolaikinius Baltarusijos menininkus. Ši galerija atstovauja Baltarusijos šiuolaikiniam menui svarbiausiose tarptautinėse bienalėse, parodose ir mugėse, taigi ir mūsų mugės „ArtVilnius`21“ lankytojai turės puikią galimybę susipažinti su šiais menininkais“, – teigia mugės meno vadovė Sonata Baliuckaitė.

„Mes turėjome palikti savo šalį, nes šiuolaikinio meno galerijai neįmanoma veikti dabartinėje Baltarusijos realybėje, – teigia galerijos atstovė Valentina Kyseliova. – Praėjusių metų spalio pabaigoje mūsų galerija buvo uždaryta. Tam buvo dvi priežastys: per pandemiją atšaukti visų metų projektai ir dabartinė politinė situacija šalyje. 2020 metų rugpjūčio pabaigoje galerijoje atlikta krata, vienas iš galerijos bendraturčių Aleksandras Vasilevičius buvo suimtas ir vis dar sėdi kalėjime. Tad mums nėra saugu likti šalyje.“

Baltarusijos galerija „Ambasada Kultury, By“ – tai vardą pakeitusi, Vilniaus meno mugės lankytojams pažįstama „Galerija Y“, kuri jau buvo laimėjusi geriausios „ArtVilnius`16“ užsienio galerijos apdovanojimą.

„ArtVilnius“ mugėje dalyvaujame nuo pirmųjų galerijos gyvavimo metų, galime sakyti, kad esame seni draugai. Labai vertiname mugės rengėjų kvietimą ir paramą mums sunkiu metu, taip pat ir galimybę mugės svečius bei dalyvius supažindinti su Baltarusijos menininkų darbais ir temomis, kurios šiandien jiems yra aktualios“, – sako V. Kyseliova.

Vokietijoje reziduojanti galerija ne taip seniai pradėjo „Ambasada Kultury“ iniciatyvą. Jos tikslas – populiarinti ir pristatyti Baltarusijos šiuolaikinį meną užsienyje. Pirmasis iniciatyvos projektas – dalyvavimas „BerlinArtWeek`21“ programoje. „ArtVilnius`21“ galerija pristatys Aleksandro Komarovo vaizdo projektą, menininkės Marinos Napruškinos objektą ir dar kelių menininkų grafikos seriją.

Mugės temą „Popierius“ palaiko trijų baltarusių menininkų Nadjos Sajapinos, Vladimiro Gramovičiaus, Michailo Mišuko ir filosofės Olgos Šparagi grafikos serija. Eskizai popieriuje sukurti praėjusiais metais, kai menininkai buvo uždaryti kalėjime.

Baltarusijos mene šiandien laisvės tema kaip niekada aktuali. „Dar daugiau mąstome apie tai, kaip išlikti laisvam sunkiomis, nepakeliamomis, net absurdiškomis sąlygomis“, – sako „ArtVilnius’21“ dalyvė, galerijos „Ambasada Kultury, By“ vadovė V. Kyseliova.

Baltarusių menininkų darbus galėsite pamatyti jau šį penktadienį „Litexpo“ parodų ir kongresų rūmuose prasidedančioje tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius`21“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt