Kultūra

2021.10.13 23:42

Spektaklis „Idomenėjas“ kvies pažvelgti į šiuolaikines aktualijas per antikinę prizmę

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.13 23:42

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklis „Idomenėjas“. Premjera sukurta pagal ne vieną apdovanojimą pelniusio vokiečių dramaturgo Rolando Schimmelpfennigo pjesę tuo pačiu pavadinimu. Anot režisieriaus, spektaklis atskleidžia šių dienų aktualijas per antikinę prizmę.

Pirmoji šio sezono premjera Juozo Miltinio dramos teatre – pirmą kartą čia kuriančio režisieriaus A. Jankevičiaus spektaklis „Idomenėjas“. Pagal vokiečių dramaturgo R. schimmelpfennigo pjesę sukurtame spektaklyje režisierius remiasi antikos mitologija, tačiau jame kalba apie šių dienų rietenas ir nesusikalbėjimo pasaulį. Pjesėje pateikiamos septynios versijos, kaip susiklostė karaliaus Idomenėjaus likimas po Trojos karo.

„R. Schimmelpfeningas iš esmės šitoj vietoj truputėlį veikia toks kaip autorius-didžėjus. Jis tas versijas visas sumiksavo į tokią fragmentišką vieną naują, taip pavadinkim, istoriją, kuri esamu momentu labai stipriai atliepia „fake news“ temą“, – LRT TELEVIZIJAI sako režisierius.

Miltinio dramos teatre – „Idomenėjo“ premjera: aktualijas atskleidžia per antikinę prizmę

Pagrindinį Idomenėjaus vaidmenį kuria aktorius Rimantas Teresas. Anot jo, spektaklio herojai čia šiek tiek primena šiuolaikinius politikos lyderius, atskleidžiamas jų pažeidžiamumas, fiasko, kuriuo baigiasi žūtbūtinės pastangos viską kontroliuoti ir asmeniniu, ir valstybiniu lygmeniu.
„Antika, ji kartojasi pastoviai, kanonu kartojasi, per visus ciklus – kas šimtmetį, kas du, kas tūkstantmetį, kas du. Ir ta aktualija apie pareigą, apie valstybę, apie jos žlugimą... Iš tikrųjų tai labai aktualu, ir kur pažiūrėsi pasaulyje, tai vyksta“, – tikina pagrindinio vaidmens atlikėjas.

„Idomenėjas“ atskleidžia dabartinėje visuomenėje veikiantį mitų kūrimo mechanizmą, kuriam tiesa visai nerūpi.

„Ir tais laikais, ir šiais laikais kažkuriose aplinkybėse ieško teisybės. Netgi aš kaip aktorė ir žmogus šitų repeticijų metu svarsčiau apie tokią sąvoką kaip teisybė, savo gyvenime ieškojau tokių situacijų, kur aš tos teisybės ieškojau“, – pasakoja aktorė Kamilė Galkutė.

„R. Schimmelpfeningas, pasitelkdamas antiką žvelgia į pagrindinius žmogaus jausmus, į pagrindines žmogaus emocijas. Per antiką, su antika žaisdamas žvelgia į mūsų dabartinį pasaulį“, – tikina aktorius Dainius Jankauskas.

Režisieriaus Agniaus Jankevičiaus premjera „Idomenėjas“ Juozo Miltinio dramos teatre – ketvirtadienį, penktadienį ir spalio 23.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt