Kultūra

2021.10.14 14:34

„ArtVilnius“ meno mugė – gera pradžia dar geresniam savaitgaliui

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.10.14 14:34

Spalio 15-ąją Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasideda XII šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. Ir šiais metais pandemijos gniaužtų išvengęs renginys žada daug įspūdžių, emocijų, susitikimų su kūriniais ir jų autoriais.

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį šį savaitgalį, ko neišleisti iš akių lankantis „Litexpo“, LRT.lt atskleidė mugės direktorė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos vadovė Diana Stomienė, parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas ir dalyvių programos kuratorė Gabija Tarabilda.

„Labai sudėtinga, kai mugė persikelia, persidengiame su užsienio meno galerijomis, bet jau galime sakyti, kad mums pavyko. Dalyvių turime daug, mugės apimtis panaši į tokią, kokia buvo iki pandemijos“, – kalbėjo D. Stomienė. „Čia reikia praleisti mažiausiai dvi dienas“, – ragino ji.

D. Stomienė pasakojo, kad kvietė dalyvauti Baltarusijos galerijas ir meno mugėje sudalyvaus net dvi iš jų.

„Vienintelė šiuolaikinio meno galerija Baltarusijoje buvo priversta pakeisti pavadinimą ir persikelti į kitą šalį. Vienas jų kolegų šiuo metu kalinamas“, – sakė D. Stomienė.

Prasideda šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius`21“ – ko tikėtis?

Ryt prasideda šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘21“: ko tikėtis?

Galerijų programa

Trijose „Litexpo“ salėse vyksiančio „ArtVilnius`21“ programoje dalyvaus 55 galerijos iš 12 pasaulio šalių. Stenduose lankytojai sutiks savo pamėgtas galerijas „Okapi“ (Estija), „Tsekh“ (Kijevas/Vilnius), „Nivet Carzon“ (Prancūzija), Lietuvos „The Rooster gallery“, „Meno parkas“, „Baroti“, galerija „Kristina Norvilaitė“ ir kitas.

„ArtVilniaus“ organizatoriai džiaugiasi gausiu būriu naujų galerijų vardų: „Aambulanz Kollektiv“ (Vokietija), „Gom/Tac“ (Albanija), Vilniuje įsikurusios „AP galerija“, „8 akys ir ausys“, Šiaulių meno erdvė „S-in“, Klaipėdos „Si:Said“ ir kitos. Dar vienas naujas vardas – Baltarusijos galerija „Ambasada Kultury, By“, seniau mugėje ne kartą dalyvavusi kaip „Galerija Y“. Kartu su Minsko „DK gallery“ abi galerijos pakviestos dalyvauti svečio teisėmis.

V. Burokas atkreipė dėmesį į ant durų eksponuojamus Mykolo Saukos kurtus skulptūrinius portretus ir pakvietė pabandyti atpažinti portretuojamuosius. Jurgis Tarabilda minimalistiniais kūriniais kvestionuoja tapybinės iliuzijos, realybės aspektus.

Projektų zona

Nuo 2013 metų „ArtVilnius“ pristato nekomercinę projektų zoną, kurioje galima susipažinti su pasaulinio garso muziejų ir fondų kolekcijomis, pamatyti garsių menininkų ar jų grupių parodas.

Fondas „Lewben art foundation“ šiemet pristato NFT ekspoziciją „How soon is tomorrow. Collecting NFTs“. Joje bus galima išvysti lietuvio Roberto Narkaus ir estų Tommy Casho bei Katjos Novitskovos kūrinius.

Ilgametė partnerystė mugę „ArtVilnius“ sieja su Krokuvos šiuolaikinio meno muziejaus „Mocak“ iniciatyva kasmet pristatyti ryškiausius tarptautinius menininkus.

Projektų zonoje lankytojų lauks įspūdinga Paryžiuje ir Vilniuje gyvenančio kūrėjų dueto „SetPStanikas“ instaliacija.

Taip pat specialiai „Litexpo“ erdvėms sukurta Jurgio Paškevičiaus instaliacija, kurią pristato Šiuolaikinio meno centras.

Projektų zonoje Jono Meko Vizualiųjų menų centras paminės „Fluxus“ judėjimo 60 metų jubiliejų ir Jurgio Mačiūno 90 metų sukaktį.

Mugės organizatoriai visus kviečia į Panevėžyje kuriamo Stasio Eidrigevičiaus menų centro stendą. Jame bus pristatyta šio Lietuvoje ir pasaulyje garsaus Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureato Stasio Eidrigevičiaus piešiniai – pastelės.

Praėjusiais metais savo vizualiu performansu visus patraukusi Dr. Gora Parasit grįžta su performansu „TikTok Šekspyras“.

Paroda „Takas“

Šiemet tradicinėje skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodoje „Takas“ savo naujus kūrinius rodys 22 menininkai. Parodą „Takas“ nuo mugės pradžios, 2009 metų, kuravo menotyrininkė, prof. dr. Raminta Jurėnaitė, vėliau – menotyrininkės dr. Elona Lubytė ir „ArtVilniaus“ meno vadovė Sonata Baliuckaitė.

Šiemet „Tako“ vairą perimti pakviestas kuratorius Vytenis Burokas – parodų ir edukacijos Nacionalinėje dailės galerijoje kuratorius, vienas parodos „JCDecaux premijos“ kuratorių, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros dėstytojas, menininkas.

Visas tris mugės dienas bus galima pamatyti įspūdingą Monikos Dirsytės ištvermės ir valios performansą, taip pat Nancie Naive, Gabrielės Vetkinaitės, Edvino Mikulskio pasirodymus. Skirtingi kūrėjai nagrinės populiariosios kultūros ir jos ikoniškumo, individo formavimosi šeimoje ir visuomenėje, lyčių stereotipų klausimus.

„Monikos Dirsytės kūrinys „Ribos“ – tai tik situacija, baseinas, laukiantis, kol į jį panirs menininkė“, – sakė V. Burokas.

„Take“ bus įkurdintas ir Geraširdžio Linkėtojo – menininko Vytauto Viržbicko kūrinys „Nieko švento“. Bus galima pamatyti ir pirmosios bei vienintelės iš lietuvių į leidyklos „Thames & Hudson“ knygą „100 Painters of Tomorrow“ įtrauktos menininkės Kristinos Ališauskaitės naujieną – „Autoportretas košmaras“.

„Jonas Aničas sukūrė iškabas, kurios nurodo į pačius save, – pastebi V. Burokas. Lauke – ir garso instaliacija, taxi projektas.

Akcentas – kūryba ant popieriaus

Kasmet meno mugė „ArtVilnius“ išskiria tam tikrą akcentą, kurį plačiau pristato savo lankytojams. Šiemet „ArtVilnius“ kviečia pažinti meną ant popieriaus (piešiniai, koliažai, grafika, objektai etc).

Mugės organizatoriai, daug metų keliavę po užsienio meno muges, pastebėjo, kad popieriaus populiarumas auga ir tarp kūrėjų, ir tarp kolekcionierių bei meno pirkėjų. Menui ant popieriaus netgi organizuojamos specialios mugės.

LRT studijos paskaitos, diskusijos, susitikimai ir konferencijos

Interaktyvioje LRT studijoje vyks meno diskusijos, paskaitos ir pristatymai, kurių dalį tiesiogiai transliuos LRT.lt portalas. Dienos konferenciją „Stage Art Fair“ konferencijų salėje organizuos Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.

Jaunojo kolekcininko stendas

Jaunojo kolekcininko stendas yra skirtas nedidelio formato meno kūriniams, kurių kaina neviršija pasirinkto intervalo, o jaunieji kolekcininkai, meno mylėtojai ar tik pradedantys domėtis menu, čia gali atrasti ir įsigyti savo pirmąjį meno kūrinį ar papildyti jau kaupiamą kolekciją. Šiame kuruotame stende rasite 27 mugėje dalyvaujančių galerijų atrinktus nedidelio formato darbus, kurių kaina neviršija 500 eurų.

Geriausių mugės dalyvių rinkimai

Kaip ir kasmet „ArtVilniuje“ vyks geriausių mugės dalyvių rinkimai.

Nominacijos: 7 geriausios „ArtVilnius`21“ galerijos; Geriausias „ArtVilnius`21“ menininkas; Geriausia „ArtVilnius`21“ skulptūra/instaliacija; Geriausias jaunasis „ArtVilnius`21“ menininkas (mugės mecenatės, advokatų kontoros „Cobalt“ premija); „Rinktinė žiūrovų galerija“ ir „Žiūrovų rinktinis menininkas“ („Volfas Engelman“ premija)

Vertinimo komisija: menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, šiuolaikinio meno kuratorė Neringa Bumblienė, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė Monika Koziol, menotyrininkė, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos pirmininkė, kultūros komplekso „Sodas 2123“ vadovė Danutė Gambickaitė, nepriklausoma kuratorė, menininkė Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė.

Ekskursijos su menotyrininkais

Kaip ir pernai, lankytojai galės įsigyti ir bilietus į turus po mugę su menotyrininkais.

Galerijų festivalis „Art After Hours“

Spalio 15-ąją, penktadienį, pasibaigus mugės darbo valandoms, visi kviečiami į galerijų festivalį „Art After Hours“, kurio metu iki vėlumos bus atvertos meno erdvių durys, vyks susitikimai su kūrėjais, ekskursijos po parodas. Festivalyje dalyvaus 17 Vilniaus meno galerijų, meno institucijų ir meno erdvių. Iš viso bus parodyta 80 menininkų darbų, ir renginio metu vyks 14 renginių (susitikimai, performansai etc.).

Virtuali mugės erdvė (3D turai, elektroninis dalyvių katalogas)

Virtuali mugės erdvė – elektroninis dalyvių darbų katalogas. Ten galite išsisaugoti sau patinkančius darbus ir atsisiųsti juos į el. paštą, kad atėję į mugę jau orientuotumėtės, kokie kūriniai jus domina.

Taip pat, šiemet, pasibaigus mugei, paleisime 3D turą po mugę. Kad paruoštų šį interaktyvų turą, mūsų komanda nemiegos ir meno mugės dalyvių zonas skanuos tris naktis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt