Kultūra

2021.10.17 15:35

Ai Weiwei atvirai kritikuoja Kinijos Vyriausybę, buvo kalintas, bet nepalaužtas: reikia priešo, kad tapčiau kariu

LRT.lt2021.10.17 15:35

Kinų šiuolaikinio meno atstovas bei aktyvistas Ai Weiwei atvirai kritikuoja Kinijos Vyriausybės poziciją demokratijos ir žmogaus teisių klausimais. Nuo architektūros iki instaliacijų, nuo socialinės medijos iki dokumentinių filmų, Ai Weiwei naudoja įvairias priemones siekdamas, kad žiūrovai apmąstytų visuomenę bei jos vertybes.

Ai Weiwei gimė 1957 metais Pekine, Kinijoje. Jo tėvas poetas Ai Qingas Kinijos režimo buvo laikomas pavojingu dėl kritikos komunistinei santvarkai, tad Ai Weiwei šeima buvo represuota ir išsiųsta į darbo stovyklą Kinijos paribyje, teigia „Galleriacontinua“.

Anot „Deutsche Welle“, darbo stovykloje Ai Weiwei šeima gyveno žemėje iškastoje duobėje. Tik mirus Kinijos lyderiui Mao Zedongui ir atvėsus politiniam klimatui, 1976 metais menininko šeimai buvo leista grįžti į Pekiną.

Ai Weiwei Kinijoje buvo vienas pirmųjų savo kartos jaunuolių, kuriam buvo leista studijuoti JAV. Įsikūręs Niujorke, jis studijavo Parsono dizaino mokykloje (Parsons School of Design), įsitraukė į vietinių menininkų ir bohemos kultūrą, rašo „Britannica“.

Niujorke Ai Weiwei susidraugavo su bytniku, poetu Allenu Ginsbergu, vaikščiojo į tuos pačius vakarėlius kaip Andy Warholas. Atradęs Marcelio Duchamp'o kūrybą ir dadaizmą, pradėjo readymade objektus naudoti savo kuriamam menui, teigiama „The Guardian“.

„M. Duchamp'o dėka supratau, kad buvimas menininku yra labiau susijęs su gyvenimu būdu ir požiūriu, o ne produkto kūrimu“, – rašė Ai Weiwei.

1993 metais grįžęs į Pekiną Ai Weiwei tyrinėjo modernėjančios Kinijos ryšį su kultūros paveldu. Taip gimė darbai, kuriuose jis ant Hanų dinastijos urnų nupiešė prekių ženklo „Coca-Cola“ logotipą ar nuotraukose įamžino save, naikinantį 2000 metų senumo vazą, teigia „Britannica“.

Nors Ai Weiwei nestudijavo architektūros, suprojektavęs savo studijų kompleksą Pekine, jis su savo kompanija „FAKE Design“ tapo viena svarbiausių figūrų reikšmingoje kinų architektūros agentūroje. Ai Weiwei buvo pasamdytas kaip konsultantas statant stadioną „Bird`s Nest“, skirtą 2008-ųjų Pekino olimpinėms žaidynėms. Tačiau vėliau jis išreiškė savo kritišką poziciją šių žaidynių atžvilgiu, rašoma „Deutsche Welle“.

Ai Weiwei tyrė Sičuano mokyklų korupcijos skandalą. 2008-aisiais Sičuane dėl žemės drebėjimo sugriuvo daugybė mokyklų, vadintų „tofu-dreg“ (prastos kokybės). Jis siekė įrodyti Kinijos Vyriausybės korupciją mokyklų statybų klausimu ir atskleisti, kad slepiama mirusiųjų statistika, teigiama puslapyje „Tate“.

2010 metais Ai Weiwei sulaukė liaupsių už instaliaciją „Sunflower Seeds“, eksponuotą Londone, galerijoje „Tate Modern“. Dėl instaliacijos buvo atvežta 100 milijonų rankomis dažytų iš porceliano pagamintų saulėgrąžų sėklų, jos buvo supiltos turbinų salėje. Menininkas ragino lankytojus vaikščioti šia instaliacija, nes toks sėklų mindymas simbolizavo nuskriaustą Kinijos liaudį, rašo „Britannica“.

2011-aisiais Ai Weiwei buvo areštuotas Pekino oro uoste ir įkalintas slaptame kalėjime. Ten jam buvo pasakyta, kad už diversantišką elgesį gresia 13 metų laisvės atėmimo bausmė. Vis dėlto po 81 paros arešto ir skyrus 2,4 mln. JAV dolerių baudą už vengimą mokėti mokesčius jis buvo paleistas, teigiama „The Guardian“.

Ai Weiwei yra atskleidęs: „Tardytojas iš slaptosios policijos kartą manęs paklausė: „Weiwei, jei mes nedarytume tau tokio spaudimo, tu niekada nebūtum toks garsus, tiesa?“ Ir aš atsakiau, kad taip. Reikia priešo, kad tapčiau kariu.“

BBC rašoma, kad bauda buvo surinkta Ai Weiwei šalininkų iš įvairių šalių. Nors ir išėjo į laisvę, menininkui buvo skirtas namų areštas ketveriems metams, taip pat atimtas pasas. Atgavęs pasą Ai Weiwei paliko Kiniją ir dabar gyvena Europoje.

Tekstą parengė Gabrielė Gokaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt