Kultūra

2021.10.06 23:20

Prasideda šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalis, apjungsiantis atpažįstamus ir specialiai kurtus kūrinius

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.06 23:20

Ketvirtadienį Vilniuje prasideda šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalis „Muzikos ruduo“. Šiemet išskirtinį dėmesį festivalis skiria 8–9 dešimtmečiais debiutavusiems kompozitoriams ir jų kūrybai. Skambės ne tik prieš kelis dešimtmečius parašyta ir gerai atpažįstama muzika, bet ir dar negirdėtos kompozicijos ar specialiai festivaliui sukurti kūriniai.

Skambanti muzika atkartoja poeto Henriko Radausko eilių ritmą. Tokia kompozitorės Nomedos Valančiūtės kūrinio „Lyrika“, kurio premjera vyks festivalyje „Muzikos ruduo“, koncepcija.

„Kaip sakomi žodžiai, taip rašomas muzikos ritmas. Tas yra irgi įdomu, nauja ir matysime, kaip skambės šita premjera“, – sako dirigentas Mantvydas Drūlia.

Lūžis – tokia ketvirtadienį prasidedančio šių metų festivalio tema. Dėmesys bus skiriamas 8–9 dešimtmetyje debiutavusiems lietuvių kompozitoriams, kūryba perteikusiems to meto pokyčius tiek muzikoje, tiek visuomenėje.

„Mums buvo labai įdomu pamatyti tą tarpinę grandį, kuri pakeitė tą kryptį į laisvėjimą. Tai eksperimento periodas, kuris laužė kanonus, taisykles, kūrė naujas, ieškojo naujų formų, atrado matematiką, improvizaciją, laisvąjį džiazą, atsirado visai kiti dalykai muzikoje“, – aiškina festivalio vadovas Robertas Bliškevičius.

Rytoj prasidėsiančiame festivalyje „Muzikos ruduo“ – dėmesys 8-9 dešimt. debiutavusiems kompozitoriams

Ir visa tai, anot festivalio vadovo, aktualu išlieka ir šiandien. N. Valančiūtės kūrinys – vienas iš festivalio atidaryme, kuriam ruošiasi šventojo Kristoforo kamerinis orkestras, skambėsiančių kūrinių. Tarp kitų – Algirdo Martinaičio, Mindaugo Urbaičio, Fausto Latėno, Vidmanto Bartulio kūryba.

„Man, kaip gimusiam jau laisvoej Lietuvoje, tie kūriniai – savotiškai nauji. Prisiliesdamas prie jų turiu galimybę pajusti tų laikų atmosferą, kurią patiriu daugiau iš pasakojimų ir knygų. Protestas, noras daryti savaip, noras būti unikaliu. Tas, manau, atsispindėjo bendroje visoje mūsų žmonių nuotaikoje ir tuo pačiu – kompozitorių“, – įsitikinęs dirigentas M. Drūlia.

Ketvirtadienio koncertas neatsitiktinai pavadintas „Naujoji romantika“. Kompozitoriai grupuojami į dvi tuo metu svarbiausias kryptis: naujuosius romantikus ir mašinistus.

„Iš pradžių buvo naujieji romantikai, kurie pradėjo laužyti tas taisykles, ieškoti naujų turinio, išraiškos formų, o truputėlį vėliau, po kelių metų, jau mašinistai. Ir mašinistai visiškai laužė romantikų kūrybinį principą, atsirado laisvasis džiazas, performansai, fluxus, improvizacijos“, – įvardija festivalio vadovas.

Prie mašinistų priskiriami tokie kompozitoriai kaip Gintaras Sodeika, Ričardas Kabelis, Rytis Mažulis. Juos išgirsti ar išvysti bus galima kituose festivalio, vyksiančio iki kito šeštadienio, renginiuose. O juose – ne tik jau gerai atpažįstami kūriniai, bet ir pirmąkart suskambėsiančios prieš kelis dešimtmečius sukurtos kompozicijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt