Kultūra

2021.10.05 22:49

Sakalauskas apie priešiškus režimus palaikančiųjų koncertus Lietuvoje: labai norisi didesnės VSD lyderystės

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.05 22:49

Kultūros ministras su valstybinių koncertinių įstaigų vadovais aptarė, kaip išvengti, kad priešiškus politinius režimus palaikantys atlikėjai nepasirodytų Lietuvos scenose. Sutarta, kad cenzūruoti negalima, tačiau atsakomybė tenka organizuojantiems koncertus. 

Pasirodymus okupuotoje Ukrainos Donecko teritorijoje dar šiemet planavusio ir ten jau anksčiau koncertavusio Rusijos pianisto Nikolajaus Luganskio pavardė antra savaitė linksniuojama Lietuvoje. Atidaryti Valstybinio simfoninio orkestro sezoną sekmadienį turėjęs pianistas paskatino diskusijas, kokius atlikėjus derėtų kviesti, kas turėtų kontroliuoti šiuos procesus.

„Turime judėti ne cenzūros keliu, formuoti sąrašą atlikėjų, kurie negalėtų atvykti. Tai vertinu kaip paliktą banano žievę, kur visi tik ir laukia, kad mes ant jos paslystume. Tai visgi cenzūros kelią turi keisti nacionalinių ar valstybinių įstaigų įgalinimas“, – kalba kultūros ministras Simonas Kairys.

Panorama. Vyriausybė svarstys tam tikrų sričių darbuotojus skiepyti privalomai, galimos pataisos jau sulaukė kritikos

„Žinome sąrašą žmonių ir organizacijų, kurios pasirašė, „ryšiumi su Krymu“, žinome tuos aštriai pasisakančius solistus pasaulyje, kurie patys važiuoja į abi respublikas. <...> Esame pajėgūs draugiškai nepakviesti, draugiškai nesudaryti sąlygų koncertuoti tiems žmonėms“, – sako Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas.

Tačiau Nacionalinės filharmonijos, kur savaitgalį turėjo vykti N. Luganskio koncertas, vadovės teigimu, ne visus procesus gali suvaldyti priimanti institucija.

„Yra nemažai aspektų, kai nuomojama tiesiog salė ir tas solistą ar grupę pristatantis organizatorius ne tik kad prevenciškai nesužiūri, kai kurie yra kurie tyčia galbūt nesužiūri karjeros posūkių, įrašų“, – paaiškina Nacionalinės filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė.

Anot J. Sakalausko, norisi didesnio Valstybės saugumo departamento indėlio.

„Labai norisi didesnės lyderystės ir VSD. Kuris turi kompetencijų pasitikslinti pavardes, atnaujinti informaciją, pasižiūrėti dabartinį kontekstą: kas buvo prieš ketverius, du metus ir dabar – dažnai labai skiriasi“, – sako J. Sakalauskas.

Tačiau, anot kultūros ministro S. Kairio, būtina kliautis Vakarų valstybių vertybėmis.

„Negali tokia žinia sklisti, kad Lietuvoje, norėdamas užlipti ant scenos, turi praeiti spec. tarnybų filtrą. Kiekviena įstaiga turi savo meno tarybą, įstaigos teikia į nacionalinę programą finansuoti savo veiklas. Stengsimės turėti grafą, ar viskas buvo įvertinta minkštosios galios pasireiškimu“, – sako kultūros ministras.

Politologo Nerijaus Maliukevičiaus teigimu, minkštoji galia, pasireiškianti per kultūrą, nėra nauja strategija – jau per Šaltąjį karą investuoti dideli pinigai į kultūros atstovų gastroles.

„Klišė tokia: nemaišykime sporto ir politikos, kultūros ir politikos, ji tarsi prikišama mums, nors tie kultūros veikėjai ir politizuoja savo veiklą koncertais okupuotose teritorijose, Putino režimui“, – teigia politologas.

Dėl to koncertus organizuojančios įstaigos, politologo teigimu, pačios privalo daugiau dėmesio skirti atvykstančių atlikėjų, menininkų politinei dienotvarkei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt