Kultūra

2016.10.14 11:53

Literatūrologė: Nobelio premija Bobui Dylanui – tiesiog ne laiku

LRT.lt2016.10.14 11:53

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesorė Regina Rudaitytė sako, kad šių metų Nobelio komiteto sprendimas skirti solidžiausią literatūrinę premiją populiarių dainų kūrėjui ir atlikėjui Bobui Dylanui ją tiesiog pribloškė. Nevienareikšmiškai šios premijos skyrimą vertina to paties fakulteto mokslininkė dr. Rūta Šlapkauskaitė.

Tačiau, anot prof. R. Rudaitytės, Nobelio literatūros premija – tai tarsi kokybės ženklas, garantas, kad paėmę į rankas Nobelio premijos laureato knygą tikrai skaitome neeilinį tekstą. „Per pastarąjį dvidešimtmetį pelnytai buvo apdovanoti tokie tikrai puikūs rašytojai kaip Patrickas Modiano, Alice Munro, Haroldas Pinteris, Guntheris Grassas, Seamus Heany, Toni Morrison. Prisimenu, kaip prieš kokius 25 metus Vakarų akademiniuose sluoksniuose virė aistros dėl Johno Fowleso, buvo rašomi jo kandidatūrą remiantys laiškai netgi Didžiosios Britanijos premjerui. Premijos J. Fowlesas taip ir negavo – nei Nobelio, nei Bookerio… O štai dabar gauna nė iš tolo jam neprilygstantieji…“ – svarsto profesorė.

Dr. R. Šlapkauskaitė pabrėžia, kad šiųmetę Nobelio premiją B. Dylanui galima vertinti kaip kvietimą plačiau, demokratiškiau mąstyti apie poetinę kūrybą, sugrįžti prie graikiškosios rapsodų tradicijos, atpažinti B. Dylano „homeriškumą“: „Literatūros sampratos išplėtimas gali turėti įdomių padarinių: galbūt apie literatūros Nobelio premiją galėtų mąstyti ir grafinio romano / komiksų autoriai, pavyzdžiui, Artas Spiegelmanas? Kita vertus, ar literatūros sąvokos išplėtimas yra savaiminė vertybė? B. Dylano figūroje matome meno ir komercijos samplaiką, kuri pajungia estetiką vartotojiškumui. Amerikiečių poezijoje yra stipresnių poetų nei B. Dylanas, pavyzdžiui, Johnas Ashbery, W. S. Merwinas, Charlesas Simicius. Europos literatūra taip pat turi stipresnių ir įdomesnių poetų. B. Dylano balsas ištirpsta popieriaus lape; jam reikia gyvos erdvės aido.

Doris Lessing literatūros Nobelio premija buvo įteikta pavėluotai; B. Dylanui – tiesiog ne laiku. Tiek jo poetinė raiška, tiek politinė laikysena – labiau septintojo–aštuntojo dešimtmečio reiškiniai. Ką jo „poezija“ kalba neperkopusiems vidurio amžiaus slenksčio, reikalauja atskiros kultūrologinės refleksijos.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.