Kultūra

2021.10.05 17:50

Holokaustą išgyvenęs Simonas Gronovskis 90-ąjį gimtadienį pažymėjo operoje suvaidindamas pats save

Aurimas Pečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.05 17:50

Aušvico mirties stovyklos išvengęs ir Holokaustą išgyvenęs Simonas Gronowskis 90-ąjį gimtadienį pažymėjo operoje suvaidindamas pats save. Kūrinį kompozitorių įkvėpė parašyti Gronowskio istorija bei netikėta draugystė.

Akimirka, kai įvyksta stebuklas ir iš traukino išstumtas berniukas išvengia Aušvico. Tai britų kompozitoriaus operos „Push“, pasakojančios apie Holokaustą išgyvenusįjį, kulminacija.

Žinios. Dujotiekį „Nord Stream 2“ valdanti kompanija skelbia, kad vamzdynas pradėtas pildyti dujomis

Tik šįkart pasirodyme savo vaidmenį atliko ir kūrinio įkvepėjas, Holokaustą išgyvenęs Simonas Gronowskis už savaitės švęsiantis 90-ąjį gimtadienį.

„Mano žinia nėra liūdesio, tai vilties ir laimės žinia“, – teigia jis.

43-aisais Briuselio žydus į Aušvicą vežęs traukinys už trisdešimties kilometrų nuo Belgijos sostinės buvo sustabdytas pasipriešinimo kovotojų, 11-metis Simonas Growskis tuomet iššoko iš traukinio. Per karą besislapsčiusio berniuko šeima pražuvo Aušvice.

Apie savo gyvenimą Gronowskis 2000-aisais parašė prisiminimus, juos perskaitė iš nacių šeimos kilęs skulptorius Konradas Tinelis, paprašęs Holokausto išgyvenusiojo atleidimo. Vyrai tapo draugais.

„Esu vaikas iš nacių šeimos. Mačiau viską. Bet man nusišypsojo laimė sutikti šį žydų berniuką, kuris pabėgo nuo žiaurumo. Jam galėjau pasakyti „man irgi skauda, tu mano brolis“, – kalbėjo skulptorius K. Tinelis.

Opera skirta artėjančiam Gronowskio jubiliejui. Pasirodymą buvusioje gamykloje stebėjo 300 žiūrovų, o fabrikas visai netoli vietos, kur sustojo lemtingas traukinys. Paskutinėje scenoje Gronowskis pasirodė kartu su Tineliu. Jų draugystė – svarbi operos tema, sako kompozitorius, prieš kelerius metus sutikęs Gronowskį teatre.

„Jis pasakė „mano gyvenimas tiesiog stebuklas“. Išgirdęs tos istorijos skausmą, supratau, kokie gražūs jo pasakyti žodžiai. Atsakiau jam, kad tai įspūdinga, paspaudžiau ranką ir pažadėjau „kitą operą parašysiu pagal jūsų istoriją“, – pasakojo kompozitorius Howardas Moody.

Pats Gronowskis viliasi, kad opera pasaulį padarys geresnį. Jo bičiulis Tinelis priduria tikintis, jog kūrinys pamokys ir ateities kartas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt