Kultūra

2016.10.13 16:10

„Gaida 2016“: pristatoma 13 intriguojančių koncertų programa

LRT.lt2016.10.13 16:10

„Keys & Strings“ – klavišai ir stygos – šie du muzikiniai atributai tapo viena iš 26-ojo tarptautinio aktualios muzikos festivalio „Gaida“ ašių. Trylikoje festivalio koncertų, nuo spalio 21 iki lapkričio 11 d., vyraus muzika styginiams ir/arba klavišiniams instrumentams. 

Tokios garsenybės kaip legendinis „Kronos“ kvartetas, festivalyje savo kūrinių fortepijonui programą pristatysianti JAV įžymybė Philipas Glassas ar garsusis pianistas Pierre-Laurent’as Aimard’as – tai tik ledkalnio „Keys & Strings“ viršūnė, po kuria slepiasi įvairi šiųmetės „Gaidos“ programa, rašoma organizatorių pranešime spaudai. 

Šį kartą „Gaidos“ dėmesys nėra fokusuojamas į vieną ar keletą kompozitorių, kaip buvo ankstesniais metais. Šiemet dėmesys kreipiamas į didelę grupę garsiausių šiuolaikinių pasaulio kompozitorių ir lietuvių autorių, pažymint jubiliejines daugelio jų sukaktis.

Prieš 100 metų gimė ne tik XX amžiaus lietuvių modernios muzikos klasikas Julius Juzeliūnas, bet ir Dada judėjimas (Ciuriche). Prieš 90 metų – pasaulinio garso vengrų kompozitorius ir pianistas György Kurtágas, prieš 80 metų – kultinis JAV kūrėjas Steve`as Reichas. Festivalio programoje nemažai dėmesio skiriama ir 70-metį švenčiančiam žymiausiam latvių kompozitoriui Pēteriui Vaskui bei to paties amžiaus galėjusio sulaukti, jei vis dar būtų gyvas, garsaus prancūzo Gérard`o Grisey muzikai. 

Tarp 60-mečių „Gaidoje“ pasirodys Niujorko naujosios muzikos scenos pažiba Michaelas Gordonas ir lietuvių jau pamėgtas italas Luca Francesconi. Festivalis pasveikins pusės amžiaus jubiliejų švenčiančias Zitą Bružaitę ir kompozitorę iš tolimosios Australijos Lizą Lim, o iš 40 metų šiemet sulaukusių kūrėjų skambės pastaruosius metus Europoje „ant bangos“ iškilusio dano Simono Steen-Andersono, amerikiečio Christopher`ioTrebue Moor`‘o bei lietuvių Vytauto V. Jurgučio ir Ramūno Motiekaičio kūriniai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.