Kultūra

2016.10.13 17:37

Nobelio literatūros premiją pelnė amerikiečių bardas B. Dylanas

BNS2016.10.13 17:37

2016 metų Nobelio literatūros premiją laimėjo amerikiečių bardas Bobas Dylanas, ketvirtadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslo akademija.

Žiuri pranešime sakoma, kad 75 metų B. Dylanas, kuris yra pirmasis Nobelio premija apdovanotas dainų kūrėjas, buvo pagerbtas už „naujos poetinės išraiškos didžioje Amerikos dainavimo tradicijoje sukūrimą“.

Premijos paskelbimo ceremonijoje dalyvavę žurnalistai šį pranešimą sutiko aikčiojimais ir plojimais. B. Dylanas jau ir anksčiau buvo minimas tarp kandidatų šiam prestižiniam apdovanojimui gauti, tačiau niekada nebuvo laikomas rimtu pretendentu.

Pasak Švedijos akademijos nuolatinės sekretorės Saros Danius, B. Dylano dainos yra „poezija ausims“.

„Dylanas turi įžymybės statusą. Jo įtaka šiuolaikinei muzikai yra labai gili“, – rašoma uždarumu garsėjančio atlikėjo biografijos santraukoje.

2015 metų Nobelio literatūros premiją laimėjo baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič, pagerbta „už savo polifoninius veikalus, kurie yra paminklas kančioms ir drąsai mūsų laikais“.

Prestižinės premijos laureatui atiteks 8 mln. Švedijos kronų (822 tūkst. eurų), auksinis medalis ir diplomas.

1941 metais Dulute Minesotoje gimusio muzikanto, kurio tikrasis vardas – Robertas Allenas Zimmermanas, pradžia nebuvo lengva – jis savarankiškai mokėsi groti armonika, gitara ir pianinu. Beje, jo seneliai iš motinos pusės buvo Lietuvos žydai.

Folkmuzikos atlikėjo Woody Guthrie pakerėtas R. A. Zimmermanas pasikeitė savo pavardę, tapo Bobu Dylanu (Velso poeto Dylano Thomo garbei) ir pradėjo pasirodymus vietos naktiniuose klubuose.

Iškritęs iš koledžo 1960 metais jis persikėlė į Niujorką. B. Dylano pirmajame albume buvo tik dvi originalios dainos, tačiau sėkmės sulaukusiame 1963 metų rinkinyje „The Freewheelin' Bob Dylan“ pasirodė visa virtinė jo kūrinių, tarp jų jau klasika tapusi daina „Blowin' in the Wind“.

Pilietinių teisių gynėjas

Armonika ir akustine gitara apsiginklavęs B. Dylanas kovojo prieš socialinę neteisybę, karą bei rasizmą, greitai tapo garsiu pilietinių teisių gynėju ir per pirmuosius trejus metus įrašė rekordinį skaičių – 300 dainų.

Pirmasis B. Dylano koncertinis turas Britanijoje, kuris vyko 1965 metais, yra įamžintas dokumentiniame filme „Don't Look Back“. Būtent tais metais jis papiktino savo gerbėjus užgrojęs elektrine gitara per Niuporto folkmuzikos festivalį Rod Ailende. Koncertas tame festivalyje Rod Ailende, per kurį tuometis 24 metų B. Dylanas atliko tris dainas, brązgindamas elektrinę gitarą, tapo momentu, kai folkmuzikos stiliaus protesto dainų atlikėjas persikūnijo į paslaptingą roko žvaigždę.

„Rolling Stone“ tą koncertą yra pavadinęs vienu iš labiausiai įsimintinų įvykių muzikos istorijoje, tačiau ankstesnio B. Dylano stiliaus gerbėjai buvo įtūžę.

Vėliau pasirodę albumai „Highway 61 Revisited“ ir „Blonde on Blonde“ sulaukė didžiulio kritikų pripažinimo, bet 1966 metais B. Dylano muzikinę veiklą sustabdė nelaimė – jis buvo sunkiai sužeistas per avariją važiuodamas motociklu. Tai nulėmė mažesnį muzikanto produktyvumą aštuntajame dešimtmetyje.

Aštuntojo dešimtmečio pradžios muzikoje atsispindėjo B.Dylano atsivertimas į krikščionybę, tačiau vėlesniuose albumuose religinis fonas išblėso ir dešimtajame dešimtmetyje muzikanto gerbėjai džiaugėsi jo karjeros pradžioje prasiveržusio talento atgimimu.

Prasidėjus naujam tūkstantmečiui, B. Dylanas ne tik koncertavo ir įrašinėjo naujas dainas, bet rado laiko ir savo radijo laidai „Theme Time Radio Hour“, o 2004 metais išleido knygą „Chronicles“.

Vėliau apie B. Dylaną buvo sukurti dar mažiausiai du filmai: 2005 metų Martino Scorsese dokumentinė juosta „No Direction Home“ ir 2007 metų filmas „I'm not There“, kurioje vadina aktoriai Christianas Bale`as, Heathas Ledgeris ir Cate Blanchett.

Per netrumpą savo karjerą B. Dylanas gavo 11 „Grammy“ apdovanojimų, vieną „Auksinį gaublį“ ir vieną „Oskarą“, kuris jam buvo įteiktas 2001 metais už dainą „Things have Changed“ filmui „Wonder Boys“.

Literatūros premijos laureato paskelbimas baigia 2016 metų užsitęsusią Nobelio premijų savaitę, per kurią buvo paskelbti Nobelio premijos laureatai medicinos, fizikos, chemijos, ekonomikos srityse, o Nobelio taikos premija buvo paskirta Kolumbijos prezidentui Jose Manueliui Santosui už jo pastangas užbaigti pusę šimtmečio trunkantį karą su FARC sukilėliais.

2016 metų Nobelio premijos laureatų apdovanojimo ceremonija tradiciškai įvyks Stokholme gruodžio 10 dieną, minint premijos įkūrėjo Alfredo Nobelio mirties metines.

Norvegijos Nobelio komitetas, kuris skiria taikos premiją, tą pačią dieną organizuoja atskirą Nobelio taikos premijos įteikimo ceremoniją Osle.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt