Kultūra

2016.10.12 14:42

Dėl „Oskaro“ geriausiam filmui užsienio kalba varžysis 85 šalys, Lietuva siūlo „Senekos dieną“

BNS2016.10.12 14:42

Jemenas šiemet pirmąkart varžosi dėl „Oskaro“ geriausiam filmui užsienio kalba, o ši šalis yra viena iš 85 valstybių, pateikusių vertintojams savo juostas, tarp kurių yra Paulo Verhoeveno „Elė“ (Elle) ir Pedro Almodovaro „Chuljeta“ (Julieta), antradienį paskelbė organizatoriai. Tuo tarpu Lietuva siūlo režisieriaus Kristijono Vildžiūno „Senekos dieną“.

„Oskarus“ dalijanti JAV Kino meno ir mokslo akademija vertins jemeniečių režisierės Khadijos al Salami juostą „Aš – Nodžum, 10-ies metų ir išsiskyrusi“ (Ana Nojoom bent alasherah wamotalagah), kurioje nagrinėjama vaikų nuotakų kultūros tema, sakoma Akademijos pareiškime.

Tarp konkursui pateiktų filmų taip pat yra olandų režisieriaus P. Verhoeveno trileris „Elė“, kuriame vaidina prancūzų aktorė Isabelle Huppert, ir sekmadienį mirusio legendinio lenkų režisieriaus Andrzejaus Wajdos „Povaizdis“ (Powidoki).

A. Wajda pavaizdavo paskutinius tapytojo avangardisto Wladyslawo Strzeminskio, kuris kovojo su stalinizmu, gyvenimo metus. Kai kas šį filmą laiko mūsų laikų Lenkijos, valdomos konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“, metafora.

Meksikietis Jonas Cuaronas, garsaus režisieriaus Alfonso Cuarono sūnus, režisavo Meksikos vardu pateiktą filmą „Desierto“, o Ispanija pasiūlė P. Almodovaro „Chuljetą“ – gyvybe trykštantį krizę išgyvenančios moters portretą.

Šveicarija pateikė Claude'o Barras animacinę juostą „Mano, Cukinijos, gyvenimas“ (Ma vie de Courgette) , o Italija atsiuntė Gianfranco Rosi dokumentinę juostą „Ugnis jūroje“ (Fuocoammare) apie migrantų gyvenimus, daugiausia – Italijos Lampedūzos saloje.

Vėliau šiais metais akademija parengs preliminarų „trumpąjį“ sąrašą, o sausio mėnesį paskelbs penkis nominantus.

89-oji „Oskarų“ įteikimo ceremonija įvyks kitų metų vasario 26 dieną.

Šiemet geriausio filmo užsienio kalba „Oskarą“ laimėjo vengrų režisieriaus Laszlo Nemeso „Saulo sūnus“ (Saul fia).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.