Naujienų srautas

Kultūra2016.10.11 23:39

Kaune – spektaklis pagal pamirštą bohemos atstovės romaną

Jūratė Anilionytė 2016.10.11 23:39

Kauno miesto kamerinis teatras ir režisierė Agnė Dilytė kviečia prisiminti vieną pirmųjų Lietuvos moterų satyrikių, feljetonisčių Liūnę Janušytę ir jos romaną „Korektūros klaida“.

1938-aisiais pasirodžius romanui „Korektūros klaida“, L. Janušytės negyrė nei kolegos, nei valdžia – sakoma, dėl jo – ir apskritai – dėl valdžios kritikos kūriniuose,  satyrikė buvo išmesta iš Rašytojų draugijos ir Žurnalistų sąjungos. Režisierė A. Dilytė sako, jai pikta, kad talentinga rašytoja buvo sužlugdyta pavydžių kolegų, o dabar – ir pamiršta.

„Aš supratau, kas Liūnę sunaikino kaip menininkę, tai yra – galbūt jai patrukdė jos charakteris, jos problemos, ji turėjo ir skolų įvairiausių, buvo per daug atvira, tikrai ne diplomatiška, tikrai neįsiteikinėjo, tikrai niekam neįtiko –buvo per daug ryški ir talentinga, kad tokia maža terpė turėtų jėgų ją priimti“, – sakė režisierė.

Romane „Korektūros klaida“ – prieš Antrąjį pasaulinį karą stažuotėje Paryžiuje su Juozu Miltiniu, dailininkais Viktoru Petravičiumi ir Pauliumi Augiu-Augustinavičiumi gyvenusios L. Janušytės įspūdžiai, meilės romanas su juodaodžiu ir bohemos gyvenimas. 

„Labai žavus, įdomus personažas, asmenybė taip pat. Kiek girdėjau Kaune, iš dar gyvenančių žmonių, kad tuo laikotarpiu iš bohemos atstovių ji buvo numeris vienas Kaune, visi jos norėjo, be proto graži, žavinga, šarminga moteris“, – pasakojo aktorė Raimonda Kimbraitė.

Scenografas Artūras Šimonis sako, L. Janušytės romanas gyvas, dinamiškas, spektaklis atrodo žaismingas, bet tema – valdžios ir kultūros priešprieša – išlieka problemiška.

„Pradžioje kuriame kažkokias iliuzijas, po to jos griūna ir einama į tokį gilesnį turinį. Ir galbūt pradžioje žiūrovui veiksmas atrodys daugiau toks jaunatviškas, galbūt net kai kur naivus, studentiškas savo forma, bet paskui jis po truputį ima lūžinėti ir po truputį einama į gilesnes potekstes“, – sakė A. Šimonis.

L. Janušytė – viena pirmųjų Lietuvos moterų satyrikių, ji rašė ir apysakas, pjeses vaikams, vertė iš rusų kalbos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi