Kultūra

2021.09.30 18:53

Seimo pirmininkė: šiemet bus ieškoma stabilios biudžeto eilutės kultūrai

Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2021.09.30 18:53

MO muziejuje kalbinta Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen LRT KLASIKAI sako, kad šiais metais bus ieškoma stabilios biudžeto eilutės kultūrai finansuoti. Labai svarbu, anot jos, spręsti ir kultūros darbuotojų atlyginimų klausimą bei siekti, kad regionuose nesloptų ir sėkmingai gyvuotų esami ir kurtųsi nauji kultūros židiniai.

Seimo pirmininkė, vesdama savo partiją į rinkimus, jos programoje pabrėždavo reikalingumą kultūros sritį iškelti į pirmąjį planą. Prieš pusantro mėnesio Didžiojo dvidešimtuko grupės (G20) ministrai pasirašė Romos deklaraciją, kuri taip pat iškelia kultūros sritį į priekį. Labai svarbu, kad galingiausios pasaulio valstybės pagaliau pripažįsta kultūrą kaip tokį horizontalų dalyką, kuris eina per visas kitas sritis, džiaugiasi V. Čmilytė-Nielsen.


„Lietuvoje mes taip pat einame ta linkme. Štai, pavyzdžiui, nacionalinis susitarimas dėl švietimo, kuris buvo pasirašytas Seime rugsėjo 1-ąją, jame taip pat pirmą kartą yra akcentuojamas ryšys tarp švietimo ir kultūros visuose lygmenyse: ir mokymesi visą gyvenimą, ir ugdyme, ir kitur.

Manau, kad šis susitarimas yra pirmas žingsnis, kad ateityje galėtume kalbėti jau apie atskirą susitarimą, dedikuotą tik kultūrai. O šis švietimo susitarimas yra geras pavyzdys to, kaip kultūra politiškai tampa vis svarbesnė“, – sako Seimo pirmininkė.

Keičiasi ne tik kultūros svarba politikoje, bet ir jos finansavimas. Šiemet po Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kaip turėtų būti remiama kultūra, bus ieškoma stabilios biudžeto eilutės kultūrai finansuoti. Tai, kad tik politikų požiūris į kultūrą plačiąja prasme lems, koks bus jos finansavimas, yra gana rizikinga, neslepia V. Čmilytė-Nielsen. Tačiau čia pat ji sako esanti įsitikinusi, jog Lietuva yra pakankamai brandi valstybė, kad finansavimas kultūrai būtų stabilus.

„Tikiu, kad bus tęsiami pradėti projektai ir jie bus sėkmingai pabaigti. Dėmesys, o ir lėšos, skiriamos kultūrai, turi būti stabilūs“, – pabrėžia Seimo pirmininkė.

Šiuo metu Lietuvoje įgyvendinamas ne vienas infrastruktūrinis kultūros projektas. Tai ir Kongresų rūmų bei Klaipėdos muzikinio teatro renovacija, sostinėje ant Tauro kalno statoma koncertų salė. Anot Seimo pirmininkės, nauji projektai kol kas nepradedami vien dėl to, kad norima sėkmingai užbaigti šiuo metu vystomus darbus. Pašnekovė pabrėžia, kad regionuose būtina užtikrinti, kad jauni ir entuziastingi žmonės matytų prasmę ten likti ir kurti.

„Kaip tai padaryti? Matyt, tai ne vien tik darbo užmokesčio klausimas, bet ir aplinkos bei tam tikrų įstaigų, – įsitikinusi V. Čmilytė-Nielsen. – Pavyzdžiui, kultūros namai jau seniai nebėra vien tik penktadienio šokių vieta. Tai jau visiškai kitokios institucijos – atviros, mezgančios partnerystes su kitomis panašiomis įstaigomis, jos vykdo įdomius projektus. Būtent per tą projektinę veiklą, matyt, mes ir galime rasti prasmę pritraukti žmones, kurie gali daug duoti kultūrai ir sėkmingai dirbti šioje srityje.“

Vis tik Seimo pirmininkė pripažįsta, kad nepelnytai žemas darbo užmokestis kultūros srityje yra viena iš problemų, kurias būtina spręsti. „Nėra normali situacija, kuomet mokslų daktaras, dirbantis muziejaus bibliotekoje, gauna atlygį, kuris yra vos didesnis už minimalią algą. Tai svarbus aspektas. Tačiau taip pat svarbus ir kitas aspektas – darbo aplinka, įstaigos atvirumas, įdomūs sprendimai, projektai, jų veikla, kuria ir užsiimama. Taigi, manau, kad čia bent keli aspektai yra svarbūs“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Kultūra neturėtų būti skirstoma į aukštąją, žemąją ar kokią kitokią, sako pašnekovė. „Būtent kultūros įtraukumas ir prieinamumas visiems žmonėms ir yra tas kokybės ženklas. Prie to, neabejoju, labai prisideda ir LRT KLASIKA. Linkiu jums stiprėti ir tęsti prasmingus darbus“, – 18-ojo LRT KLASIKOS gimtadienio proga linki Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

Viso pokalbio su Seimo pirmininke klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt