Kultūra

2021.09.29 14:00

Pasipiktinimo ir prašymų pripažinti nepageidaujamu šalyje sulaukęs Luganskis Lietuvoje nekoncertuos dėl traumos

atnaujinta 14.37
Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.09.29 14:00

Sekmadienį Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje turėjo vykti pianisto iš Rusijos Nikolajaus Luganskio koncertas. Visuomenininkai siekė, kad šis koncertas neįvyktų, nes atlikėjas yra rengęs koncertą okupuotoje Ukrainos dalyje – Donecke. Visuomenininkai teigė, kad pianistas, kuriam suteiktas Rusijos nusipelniusio artisto vardas, gali būti Rusijos minkštosios galios įrankis. Visgi trečiadienio popietę paaiškėjo, kad koncerte pianistas nedalyavus dėl traumos.


Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas kiek anksčiau kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM), kad Donecke koncertavęs pianistas N. Luganskis būtų apskritai paskelbtas nepageidaujamu asmeniu Lietuvoje.

Luganskis nekoncertuos dėl traumos

„Pats LVSO koncertas įvyks būtinai, o Luganskiui alkūnės sausgyslė įplyšo. Luganskis man vakar skambino. Jis nieko nežinojo apie mūsų peripetijas. Jam penktadienį darys operaciją, jis pusantro mėnesio negalės koncertuoti. Tikiuosi, kad bus aiškūs kriterijai iki to laiko, o gal mes pirmoji šalis būsime, kuri iš Rusijos atlikėjų neįsileidžia. Man atrodo tai labai keistai. Tikrai jis apie Lietuvą visada labai gražiai kalbėdavo. Mes seni pažįstami“, – trečiadienį LRT.lt kalbėjo Gintaras Rinkevičius.

Anot G. Rinkevičiaus, „jis neatvažiuos, bet ne dėl žurnalistų medžioklės. Jį greičiausiai pakeis smuikininkė Alena Bajeva. Gros Prokofjevo „Pirmą smuiko koncertą“. Mums tik šiandien pavyko susitarti. Ji tokio paties meistriškumo ir žinomumo. Džiaugiuosi, kad pavyko susitarti“.

„O dėl Luganskio – tikrai ne politinė priežastis, jei būtų uždraudę atvykti į šalį, taip, būtume paklusę, bet esant kitai situacijai, jis atvažiuotų ir puikiai grotų. Ateityje labai tikiuosi, kad Luganskis atvažiuos. Jei tendencingai jam informaciją pateiks, gal pats nenorės. Man prieš jį gėda ir nepatogu. Tokie dalykai nei vienoje Europos šalyje nevyksta“, – tikino LVSO vadovas G. Rinkevičius.

Koncertavo Donecke

Rugsėjo pradžioje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas neskundžiama nutartimi nusprendė, kad į Lietuvą bent penkerius metus negali atvykti Rusijos atlikėjas Filipas Kirkorovas. Teismas pagrįstu pripažino sprendimą įtraukti F. Kirkorovą į nepageidaujamų asmenų sąrašą kaip keliantį grėsmę nacionaliniam saugumui. Vienas iš priekaištų buvo, kad atlikėjas viešai pateisina Ukrainos teritorijų okupaciją ir rengia Donecke koncertus.

Koncertą Donecko filharmonijoje yra surengęs ir į Lietuvą turėjęs atvykti pianistas N. Luganskis, o Kremliaus ruporu vadinamos „Novorosija“ televizijos tuomet kalbintas atlikėjas viešai pasidžiaugė, kad buvusioje Ukrainos teritorijoje pasikeitus valdžiai daugiau finansuojama kultūra.

Į šį sekmadienį Vilniuje turėjusį vykti N. Luganskio pasirodymą bilietai jau parduoti, tačiau visuomenininkai aktyviai siekė, kad koncertas neįvyktų.

„Mes esame prieš, nes jis (N. Luganskis – LRT.lt) vyksta koncertuoti į okupuotas teritorijas, šlovina tų teritorijų valdžią, – LRT RADIJUI kiek anksčiau kalbėjo Haroldas Daubys, buvęs Šaulių sąjungos paramos Ukrainai grupės vadovas. – Kai jis (N. Luganskis – LRT.lt) vyko į Donecką, jis buvo visur pristatomas kaip Aleksandro Zacharčenkos (buvusio Donecko liaudies respublikos vadovo – LRT.lt), kvietimu atvykęs menininkas ir labai plačiai pasakojo, kaip gerai, kad dabar tas regionas yra Rusijos įtakos sferoje ir panašius dalykus. Mes manome, kad tai yra nesuderinama tokių veikėjų koncerto nepriklausomoje Lietuvoje“.

N. Luganskį į Lietuvą pasikvietė Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, kuris pavaldus Kultūros ministerijai. H. Daubys tvirtino, jog organizatoriai pro pirštus žiūri į kviečiamų atlikėjų „pasivažinėjimus į Krymą ir pasisakymus dėl Krymo okupacijos“.

Ministras nenori nurodinėti

Kultūros ministras Simonas Kairys sakė nenorintis pavaldžioms institucijoms nurodinėti, ką į repertuarą reikėtų įtraukti. Anot ministro, N. Luganskio negalima lyginti su F. Kirkorovu, pianistas nėra įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą ir yra gavęs vizą atvykti į mūsų šalį.

„Jeigu taip asmeniškai kalbant, gal ir nelabai suprantu, kodėl tokį atlikėją reikėtų kviestis, bet iš kitos pusės, na, visada stengiamės išlaikyti pagarbų atstumą ir valstybinėms įstaigoms šiuo atveju kažkaip nesinorėtų diriguoti, kokia turėtų būti programa ir kokius atlikėjus kviestis“, – LRT RADIJUI kalbėjo kultūros ministras S. Kairys. Jis tvirtino, kad artimiausiu metu kviesis pavaldžių institucijų vadovus, su kuriais aptars, kaip išvengti panašių situacijų, kad dėl kviečiamų atlikėjų nekiltų abejonių.

Orkestro vadovas: mes nežinojome

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas Stasys Pacekauskas tvirtino, kad jiems nebuvo žinoma apie N. Luganskio koncertą okupuotame Kryme. Jis mano, kad informaciją paskleidė suinteresuoti asmenys, kurie turi tikslą apšmeižti atlikėją ir gauti naudos, tačiau tų asmenų neįvardijo.

„Šita informacija yra ištraukta kaip zuikis iš kepurės, niekas jos nežinojo. Tam tikri žmonės, turėdami naudą, ištraukė, kad jis koncertavo Donecke. Mes nežinojome“, – LRT RADIJUI prisipažino orkestro vadovas. Jis priminė, kad N. Luganskis neseniai lankėsi Lietuvoje, tačiau tuomet jokių priekaištų nebuvo sulaukta. N. Luganskis paskutinį kartą koncertavo 2019 metais.

Pasak S. Pacekausko, nors dabar žinoma, kad N. Luganskis buvo surengęs koncertą Donecko filharmonijoje, tačiau pianisto negalima vadinti minkštosios Rusijos galios įrankiu.

„Jis joks Kremliaus ruporas. Tai, kad jis koncertavo, mes nežinome, kodėl jis koncertavo. Ir jis ten nešlovino nei Vladimiro Putino, nei ten Kremliaus“, – sakė orkestro vadovas.

Analitikas: jeigu taikome sankcijas verslui, taikykime ir atlikėjams

Rusijoje vykstančius procesus analizuojantis Marius Laurinavičius tvirtino, jog naivu yra galvoti, kad Rusijos menas, kultūra nesusiję su pačios Rusijos gerai suplanuota propaganda. „Bandoma pristatyti, kad neva Rusija gali būti ne tokia, kokius nusikaltimus vykdo režimas, bet tokia, kokią mes išgirstame per koncertus, ar tai būtų pop muzika, ar klasikinė, ar sportas. Čia yra to paties instrumento kita dalis“, – sakė analitikas M. Laurinavičius.

Anot jo, jeigu verslui yra taikomos griežtos taisyklės, tokios pat turi būti taikomos ir kultūros atlikėjams.

„Mes taikome sankcijas Krymui, verslo Kryme daryti negalima. Tai jeigu mes taikome sankcijas verslui, o kultūra iš dalies irgi yra verslas, ten yra uždirbami pinigai ir panašiai, tai lygiai tuos pačius kriterijus taikyti reikia ir kultūrai. Jeigu atlikėjas vykdo veiklą Kryme, taip kaip taikomos sankcijos verslui, taip turi būti taikomis ir atlikėjams“, – LRT RADIJUI dėstė analitikas.

Pasak jo, blogiausia, jog šalyje nėra vieningos politikos, kaip vertinti Rusijos veiksmus Ukrainoje palaikančius veikėjus. Jis teigė tokiu atveju neturintis paaiškinimo, kodėl F. Kirkorovas yra nepageidaujamas Lietuvoje ir pripažintas kaip keliantis grėsmę nacionaliniam saugumui, o Donecke koncertą surengęs ir taip V. Putino sprendimams solidarumą parodęs atlikėjas vertinamas palankiai.

„Formaliai nėra jokių pažeidimų ir tada galima užsimerkti ir sakyti, kad nėra čia jokios problemos. Tik tada kyla klausimas, tai kodėl F. Kirkorovas yra grėsmė, o tas atlikėjas nėra grėsmė“, – stebėjosi M. Laurinavičius.

Prašo pripažinti „nepageidaujamu“

Seimo NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas kiek anksčiau kreipėsi į URM, kad Donecke koncertuojantis atlikėjas būtų įtrauktas į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą.

„Mes kaip valstybė turime turėti garbės kodeksą, kuris tokiems žmonės, kurie savo veikla daro viską, kad keltų abejonių dėl mūsų sąjungininkių teritorijų vientisumo, legitimuoja V. Putino režimo tam tikras politikas, natūralu, kad turėtų sumokėti tam tikrą kainą. O ta kaina yra, be jokios abejonės, kad jis negalėtų koncertuoti Lietuvoje ir užsidirbti iš to pinigų“, – LRT RADIJUI sakė komiteto pirmininkas.

Anot politiko, pianistą, dalyvaujantį okupuotos Ukrainos teritorijoje, Rusija naudoja kaip minkštosios galios instrumentą, pateisinant tam tikrus veiksmus, konkrečiai šiuo atveju, okupaciją.

Dėl N. Luganskio pripažinimo nepageidaujamu asmeniu mūsų šalyje L. Kasčiūnas kreipėsi praėjusį penktadienį, dar vakar jokio atsakymo nebuvo gavęs.

Bilietai į sekmadienį vyksiantį N. Luganskio koncertą Vilniuje jau parduoti, vakar buvo likę tik bilietai viename iš balkonų, tačiau iki ryto jų nebeliko. Bilieto kaina – 20 eurų.

Pirmoje koncerto dalyje turėjo pasirodyti pianistas, o antroje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Gintaro Rinkevičiaus, tęs Dmitrijaus Šostakovičiaus simfonijų ciklą.

N. Luganskio koncertas Nacionalinės filharmonijos Vilniaus salėje suplanuotas ir gruodžio mėnesį. Šį koncertą organizuoja VšĮ „Slavų tradicinės muzikos mokykla“.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt