Kultūra

2021.09.28 23:46

Sostinėje – Paliušytės filmo „Nevermore“ premjera: sekama vaiduokliškos Poe kūrybos pėdsakais populiariojoje kultūroje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.28 23:46

Vilniaus dokumentinių filmų festivalį pradėjo režisieriaus Jurgio Matulevičiaus ir Pauliaus Aničo filmo „Auksinis flakonas“ premjera. Festivalyje ketvirtadienį – dar vienos Lietuvos kūrėjos, menininkės Gerdos Paliušytės filmo „Nevermore“ premjera.

Filmą „Nevermore“ menininkė G. Paliušytė kūrė 2019-aisiais būdama Jungtinėse Valstijose, Baltimorėje. Ten nuvyko kai studijuodama Amsterdamo universitete tyrinėjo televizijos serialą, kurio veiksmas vyksta Baltimorėje. O ten apsilankė rašytojo Edgaro Allano Poe muziejuje.

Panorama. Ekspertas nesupranta Vyriausybės svarstymų atidėti elektros tiekėjo pasirinkimo terminą: ką čia būtų galima išlošti?

„Patekusi į muziejų tikrai nesitikėjau pamatyti mane sudominusį reiškinį. Paaiškėjo, kad muziejus turi bendrą sieną su vienu seniausių socialinio būsto projektu Amerikoje. Šitas dviejų tarpusavyje skirtingų institucijų, reiškinių santykis ir tokia niuansuota tikrovė mane labai sudomino. Pats filmas gal ne tiek orientuotas į jo kūrybą, o, sekant jo legenda mieste, pradedi susidurti su kultūriniais reiškiniais“, – pasakoja G. Paliušytė.

Menininkė sako, kad E. A. Poe legenda susijusi su jo gyvenimu ir mirtimi Baltimorėje, kur galima atrasti nemažai jo pėdsakų.

„Poe gyveno Baltimorėje du metus, būtent muziejus, apie kurį kalbama filme, yra jo namai. Baltimorėje jis ir mirė, nors tuo metu ten net nebegyveno. Jo mirties aplinkybės keistos ir neištirtos. Tas jo palikimas Baltimorėje tęsiasi per įvairius kontekstus, nuo popkultūros iki komercinės pusės – barų, kur jis galbūt išgėrė paskutinį gėrimą, Baltimorės futbolo komanda pavadinta „Ravens“ (turint omeny E. A. Poe poemą „ The Raven“ („Varnas“) – LRT.lt), taigi vienaip ar kitaip tas miestas su Poe turi santykį“, – sako G. Paliušytė.

E. A. Poe kūrybos fragmentas – ir G. Paliušytės filmo pavadinime.

„Nevermore“ yra viena iš eilučių žinomoje poemoje „Varnas“. Filmo kontekste tai tarsi pažadas į ateitį, kad tam tikri dalykai dings, kaip, pavyzdžiui, filme kalbu apie tam tikras atskirtis, tarp žmonių, bendruomenių“, – teigia G. Paliušytė.

Filmo „Nevermore“ premjera – „Skalvijos“ kino centre ketvirtadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt