Kultūra

2021.09.27 16:49

Viešbučio Panevėžyje fasadas pasipuošė Zikaro darbais: už modernią Madoną buvo sulaukęs kritikos

Vesta Tizenhauzienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.27 16:49

Šiemet minimos 140-osios Juozo Zikaro gimimo metinės. Įprasminant šią progą, vieno seniausių viešbučio Panevėžyje fasadas pasidabino svarbiausiomis garsiojo lietuvių skulptoriaus darbų reprodukcijomis.

Pačiame Panevėžio mieste centre stovintis 1972 metais statytas viešbutis, apgyvendinimo paslaugų nebeteikia. Jau kuris laikas pastatas virtęs savotiška galerija po atviru dangumi. Čia du kartus per metus keičiami didelio formato kūriniai. Šįkart jis pasipuošė profesionalaus skulptoriaus J. Zikaro darbų reprodukcijomis.

Zikaro darbai papuošė Panevėžį: ant vieno seniausio viešbučio fasado – 9 skulptoriaus reprodukcijos

„Ekspozicija ant viešbučio visą laiką yra dėliojama taip, kad tai būtų tos temos, tos parodos, kurios yra pačios aktualiausios Panevėžio miestui. Ir, be abejo, šiais metais švenčiant 140 metų Zikaro jubiliejų, buvo pasirinkta būtent Zikaro tema, kad prie jos sugrįžtume, jį naujai pamatytume. Išeksponavome ne tik reprodukcijas, bet ir paties Zikaro portretą su jo autentišku parašu. Norime atgaivinti ne tik miestiečių, bet ir svečių galvose, mintyse, atmintyje Zikaro kūrybą“, – kalbėjo idėjos autorius Albinas Vološkevičius.

Ant trylikos aukštų pastato kabo devynios skulptoriaus svarbiausių darbų masyvios, pusketvirto metro aukščio ir pusšešto metro ilgio reprodukcijos.

Anot idėjos autoriaus, buvo svarbu ne tik atrinkti pačius svarbiausius darbus, bet ir tai, kad „tai būtų vizualu, patrauklu ir kad nebūtų tokių blankių dėmių, kurios nieko nekalbėtų“.

Atrinkti reprodukcijas padėjo ir jų skaitmenines kopijas parengė Panevėžio kraštotyros muziejus. Anot muziejininkės, atrinkti darbai atspindi įvairiapusę J. Zikaro kūrybą.

„Pavyzdžiui, skulptūros „Laisvė“ ar „Knygnešys“ yra tapusios nepriklausomos Lietuvos tapatybės ženklais, laisvės ir nepriklausomybės simboliais. Kita vertus, atsižvelgėm į tai, kad tie darbai būtų susiję su Panevėžiu. „Laisvė“ kurta 1921 metais čia Panevėžy gimnazijoje. Jai 100 metų šiemet“, – pasakoja muziejininkė Zita Pikelytė.

Tarp eksponuojamų darbų – ir J. Zikaro sukurta „Moderni madona“. Skulptorius, vos pristatęs bareljefą, sulaukė prieštaringų vertinimų ir net kritikos dėl to, kad vieną seniausių Vakarų Europos vaizdinių perteikė per daug moderniai – it madingą tarpukario miestietę.

Pasak Z. Pikelytės, sakoma, kad jį įkvėpė sukurti Zikaro žmona, „bet žiūrint į liūdną motinos veidą tarsi juntama praradimo nuojauta. Zikarų šeima tą išgyveno, jie neteko savo kūdikio, taigi, žiūrint į darbą, matom kaip ir kasdienišką vaizdą, bet ir tą šventumo aureolę“.

J. Zikaro darbų reprodukcija ant Panevėžio viešbučio fasado bus eksponuojama dar mažiausiai devynis mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt