Kultūra

2021.09.25 09:27

„Titanike“ – kietas ir užsispyręs Šimulynas: gyvenimas klostėsi taip, lyg pati lemtis būtų pavydėjusi sėkmės

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.09.25 09:27

Rugsėjo 24-ąją Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ pradėjo veikti dailininko ir rašytojo Šarūno Šimulyno retrospektyvinė paroda „Kietas ir užsispyręs“. „Šarūno, jo brolių, visos giminės kraujyje buvo kažkas kariška, archajiška“, – yra sakiusi dailininko našlė Regina Violeta Šimulynienė. Tai trukdė gyventi, bet ir išlaisvino kūrybos galias. Galbūt paroda taps seniai lauktu ir pelnytu dailininko sugrįžimu į mūsų kultūros savimonę.

„Kai atėjau į Šarūno gyvenimą, jam jau buvo daugiau nei keturiasdešimt. Per porą metų labai pasikeitė – baigėsi girtavimai, šėliojimai, klejojimai“, – LRT.lt kalbėjo R. V. Šimulynienė.

Parodos proga skaitytojams siūlome prisiminti svarbius Š. Šimulyno gyvenimo epizodus, aprašytus LRT.lt pokalbyje su R. V. Šimulyniene ir dailininko dukromis Ula ir Rusne.

Žvelgiant iš šalies gali kilti įspūdis, kad Šarūno gyvenimas susiklostė taip, lyg pati apvaizda ar lemtis jam būtų pavydėjusi kūrybinės sėkmės, garso, titulų. Daugelis gyvų ir jau išėjusių klasikų skalsiai atsirėžė savo sėkmės gabalėlį. O Š. Šimulyno (1939–1999) pavardė iškyla gerokai rečiau, nuošaliau. Kūręs įstabius dalykus, sau skirtą laiką, atrodytų, išsėmė nepilnai atsiskleidęs, nepelnęs, ko yra vertas.

Kodėl taip atsitiko? R. V. Šimulynienė minėjo kelias priežastis. Anot jos, Šarūnas buvo gana neparankus žmogus – kieto charakterio, užsispyręs, stačiokiškas. Tiesaus ir smarkaus žodžio. Tai trikdė žmones.

Antra, neturėjo ir nenorėjo turėti jokių reikalų su sovietų valdžia ir jos pateptaisiais. Nepadarė nė vieno anai santvarkai ideologiškai parankaus darbo. O atsisakymas juos kurti dažnai reiškė nuošalę, paraštę, marginalo kelią.

Trečia, nesimeilino tada lietuvių dailės pasaulėlyje šeimininkavusioms personoms, nėjo į „panibratstvas“ su meno funkcionieriais. Laikėsi atokiau. Galbūt ne savo noru, o pamokytas skaudžių patirčių, nutvilkytas gyvenimo.

Š. Šimulyno charakteris grūdinosi ne pačiu palankiausiu metu – per karą. Poetas Sigitas Geda rašė: „Jis buvo bene stipriausias iš tos generacijos... Gimęs prieš pat 1940-ųjų okupaciją... Tarsi žemė žinotų, jog reikia išleisti pačius stipriausius iš savo gelmių...“

Per gyvenimą dailininkas sukūrė dvi šeimas. Su lietuvių operos solisto tenoro Kipro Petrausko dukra Aušra susilaukė dviejų sūnų – Kipro ir Jorigio. 1981-aisiais sutiko Violetą, vedė 1983 metais. Tais metais porai gimė Ula. 1993-iaisiais šeimoje sukrykštė dar viena mergaitė – Rusnė.

1976 metais Š. Šimulynas net devynis mėnesius viešėjo Australijoje. Žvelgiant iš šiandienos ta kelionė tapo lemtingu posūkiu dailininko gyvenime. Valstybiniai užsakymai liovėsi, parodų salių durys užsivėrė.

Visą publikaciją skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt