Kultūra

2016.10.04 23:56

Į kino teatrus atkeliauja Lenkų kino festivalis

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.04 23:56

Poryt Vilniuje prasideda 16-asis Lenkų kino festivalis, šiemet jis pirmą kartą vyks ne tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, bet ir Mažeikiuose bei Šalčininkuose. Festivalio programoje kelios dešimtys naujausių lenkų kino filmų, o retrospektyva skirta režisieriui Krzysztofui Kieslowskiui.

Lenkų kino festivalį spalio 6 d. kino teatre „Multikino“ pradės naujausias režisieriaus Jerzy Skolimowskio filmas „11 minučių“. Neseniai pasibaigusiame Venecijos kino festivalyje 78 m. J. Skolimowskis už viso gyvenimo nuopelnus įvertintas Auksiniu liūtu.

„Šiemet pristatysime 27 naujausius ir geriausius filmus, būsime penkiuose miestuose, iš viso 130 seansų. Pagrindinėje programoje pristatysime 13 lenkų filmų, bus ir speciali programa vaikams bei jaunimui“, – festivalį pristato Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcinas Lapcynskis.

Lenkų kino akademija šiuos metus paskelbė režisieriaus K. Kieslowskio metais, šiemet sukanka 20 metų nuo jo mirties. Todėl ir festivalio organizatoriai retrospektyvą skiria šiam režisieriui. Savo kūrybinio kelio pradžioje K. Kieslowskis kūrė dokumentinius filmus. Pasaulinės šlovės jis sulaukė 9-ojo dešimtmečio pabaigoje, sukūręs „Dekalogą“ ir dviejų jo dalių filmus – „Trumpą filmą apie meilę“ ir „Trumpą filmą apie žudymą“, pastarasis Kanų kino festivalyje įvertintas Auksine palmės šakele ir žiuri prizu.

„Lenkų kino akademija 2016 metus paskelbė K. Kieslowskio metais, ta proga pagalvojome padaryti kažkokį fragmentą jo labai turiningos kūrybos, tai neabejotinai vienas iš svarbiausių Europos režisierių, bet ir mąstytojas, filosofas. Mes nusprendėme parodyti „Dekalogą“, 10 dalių, galima sakyti, serialas, bet iš tikrųjų kiekvienas filmas kita istorija. Pagalvojome, neužtenka tik parodyti, todėl po kiekvieno bus diskusijos, kurias moderuos Donatas Puslys, – pasakoja festivalio programos sudarytoja Anna Pilarczyk-Palaitis. – Šiais laikais labai aktualu kalbėti apie dekalogą, ar jis mums svarbus šiais laikais, jei taip, kaip mes jį suprantame.“

Pasak Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus, šiemetinio festivalio šūkis – į akis krentantis kinas.

„Šūkis į akis krentantis kinas, toks kinas, apie kurį mes kalbame net išėję iš kino, galvojame, ką mes padarytumėme, būtent šiame filme, nes tai yra toks kinas, kuris kalba apie mūsų gyvenimą, apie problemas“, – sako M. Lapcynskis.

Festivalis prasidės spalio 6 d. ir truks iki spalio 16 d. Festivalis vyks ne tik didžiuosiuose miestuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, bet ir Mažeikiuose bei Šalčininkuose.