Kultūra

2021.09.22 20:40

Vilniuje – spektaklis pagal retai statomą Šekspyro tragediją

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.22 20:40

Trečiadienio vakarą Vilniaus miesto teatre „Meno ir mokslo laboratorija“ – spektaklis pagal retai statomą Šekspyro tragediją „Koriolanas“, paremtą Romos lyderio Gajaus Marcijaus Koriolano gyvenimu.

„Koriolanas – viena vėlyviausių ir retai statomų Šekspyro tragedijų. Jos ėmęsis „Meno ir mokslo laboratorijos“ meno vadovas režisierius Paulius Markevičius sako, kad sulaukęs pasiūlymo imtis Šekspyro ieškojo tokio jo kūrinio, kuris nebūtų statytas „Meno forte“. Jis, drauge su Meno ir mokslo laboratorijos aktoriais, yra režisieriaus Eimunto Nekrošiaus mokinys. O jo kūryboje nemažai spektaklių pagal Šekspyro pjeses – Romeo ir Džiuljeta, Hamletas, Otelas, Makbetas. Šių P. Markevičius net nesvarstė, taip atrado Koriolaną. Pjesė yra paremta Romos lyderio Gajaus Marcijaus Koriolano gyvenimu.

„Galima tą pjesę statyti kaip politinę medžiagą. Mes pradėjom repetuoti prieš pirmąjį karantiną ir nusikėlėm iki dabar, taigi tai, kas parašyta pjesėje, mes pamatėme dabar tą suirutę, kas vyksta pas mus dabar šiandien. Tiesiog galėjom imti ir statyti visiškai šiuolaikinę modernią kritinę politinę pjesę“, – pasakoja P. Markevičius.

Žinios. Automobilių turguje Utenoje užsidegė angaras, dėl didelio gaisro kilo oro taršos pavojus

Vieninteliu prieš savo miestą kovojusiu romėnu laikomas Koriolanas atskleidžia, kokią tragiška lemtis gali ištikti pripažinimo troškimas ir nepamatuotos asmeninės ambicijos. Režisierius sako, spektaklyje jam svarbiausi klausimai – iš kur politikoje atsiranda būtent tie žmonės, kokiais keliais jie į ją patenka ir kokias jų pačių savybes išprovokuoja aplinkybės.

„Skaičiau skaičiau ir man užkliuvo vienas stiprus scenos įvaizdis, kur pagrindinis veikėjas, sėkmingas karvedys, pastūmėjamas motinos iškeičia karo tarnybą į politiko kelią. Čia prasideda jo lūžis. Viena scena, man įstrigo pokalbis su motina – atrodo, vyras kariūnas, nenuverčiamas, jį išverčia tik jo motina“, – sako režisierius.

Spektaklyje vaidina aktoriai Aldona Bendoriūtė, Milda Noreikaitė, Remigijus Bučius, Tauras Čižas, Vygandas Vadeiša. Pasak Korialano vaidmens atlikėjo aktoriaus Simono Dovidausko, jo personažas – tai žmogus, atsidūręs tarp trijų galingų jėgų – valdžios, šeimos ir savo troškimų.

„Neakcentavome per visas repeticijas, kad jis yra herojus, nebuvo to. Kaip tik buvo, kad jis nėra tas herojus, kaip dažniausiai būna. Jis paprastesnis, pavadinkim, ne toks herojiškas. Jis nėra herojus“, – aiškina aktorius.

„Koriolano“ premjera „Meno forte“ – šįvakar ir ketvirtadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt