Kultūra

2021.09.24 18:37

„Kultūros nakties“ renginių 15-ukas: ką pamatyti, išgirsti ir patirti rekomenduoja LRT.lt

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.09.24 18:37

Rugsėjo 24 d. Vilniaus miesto svečius ir gyventojus į naktinį miestą pakvietė kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Programoje – arti 80 nemokamų kultūros renginių ir plati įvairovė: pasirodymai, koncertai, parodos, spektakliai, cirkas ir meniniai projektai. „Klaidžioti nėra pats blogiausias variantas“, – sako festivalio „Kultūros naktis“ atstovas Mantas Tamošaitis.

„Renginių skaičius panašus, kaip ir pernai“, – LRT.lt teigia festivalio komunikacijos koordinatorius Mantas Tamošaitis. Paklaustas, koks receptas padėtų renginio lankytojui išsirinkti renginius, M. Tamošaitis atsako: „Recepto nėra, klaidžioti nėra pats blogiausias variantas. Yra specialioji programa, kuriai atrinkome ryškesnius, didesnius renginius. Visi kiti renginiai suskirstyti pagal žanrą.“

Pašnekovas pastebi, kad „šiuolaikinis menas yra labai tarpdiscipliniškas. „Kartais mums tampa patiems sunku suskirstyti renginius į įvairius žanras. Renginių įvairovė didžiulė, po pandemijos visi nori priminti apie save ir mus tai džiugina“, – sako jis.

Šiemet itin gausi ir įvairi muzikinė programa. Tradiciškai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai kviečia į klasikinės muzikos maratoną „Juodais Baltais“, jį vainikuoja maestro Petro Geniušo solinis koncertas. Į akademinės muzikos gretas įsitraukia ir vokiečių muzikinis duetas „Candensas Lilium“, jų pasirodymas vyks Valdovų rūmuose.

Šeimų erdvė Bernardinų sode – tai lyg nedidelis atskiras festivalis festivalyje. Bernardinų sode mažieji kultūros mėgėjai kviečiami susirinkti pačių įvairiausių veiklų: šokti, šėlti, mokytis atsakingo ir ekologiško gyvenimo būdo – tvaraus maitinimosi ir įvairiausių kavos panaudojimo būdų, imtis stalo žaidimų, tyrinėti menines instaliacijas bei lietuvišką animaciją ir užsienio kūrėjų trumpametražius filmus. Bernardinų sode lauks Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis.

Kaip ir pernai, organizatoriai prašo laikytis saugos reikalavimų ir renginių metu rūpintis savimi bei aplinkiniais – kur reikia dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo, dezinfekuoti rankas, o jei jaučiami peršalimo simptomai – likti namuose. Į dalį festivalio renginių privaloma registruotis, tai galima padaryti renginio tinklapyje, programoje pasirinkus norimą renginį arba, jei elektroninės registracijos nėra, jau atvykus į renginį. Galimybių paso poreikis taip pat nurodomas kiekvieno renginio apraše ir pagrįstas bendromis gairėmis.

Na o LRT.lt siūlo savo sudarytą renginių penkioliktuką. Atrinkti renginiai autorę patraukė savo vizualiniu sluoksniu, socialine žinute ar kuriama atmosfera.

Ką pamatyti?

1. Ugnies piešinys Katedros aikštėje. 18:00–23:00.

Povilas Kupčinskas – ugnies menininkas, dirbdamas su ugnies stichija jis sugauna jos suodžius ir įamžina istorijas – kuria piešinius, kurie primena Viduramžių freskas ar priešistorinių laikų urvinę paišybą.

Per pasirodymą menininkas sukurs piešinį ant Katedros aikštėje pastatytų plokščių. Menininkas kuria naudodamas fumažo ir spalvotų dūmų technikas. Povilas Kupčinskas, geriau žinomas kaip Povas On Fire, yra gatvės menininkas, išsiskiriantis iš kitų neįprasta ir sudėtinga savo kūrybos technika.

2. Indijos skulptūros atgyja. 21:00–22:00 (Pakyla šalia Valdovų rūmų, Katedros a. 4).

Lyg tiesiai nuo Indijos šventyklų sienų nužengusios ir atgijusios šokėjų skulptūros stebuklų kupiną Kultūros naktį papuoš Vilnių ir kvies žvilgtelėti į mitinį Indijos dievų, deivių ir pusdievių pasaulį.

3. Menininko Artūro Šimonio šviesos instaliacija „Švytinčios skrybėlės“. 18:00–23:00 (Stiklių g. 4–7 ir Stiklių g.18).

Pagrindinė ekspozicijos idėja ir tema – priminti ir prisiminti 16–20 a. gyvenusius šiose gatvėse (dab. Stiklių, M. Antokolskio, Žydų, Gaono ir kt.) žydų tautybės žmones – amatininkus, prekeivius, smulkius verslininkus, intelektualus ir t. t., kurių gyvensena, buitis, veikla ar folkloras stipriai paveikė tuometinį bendrą Vilniaus socialinį, ekonominį ir kultūrinį kontekstą.

4. Lazerių instaliacija „Vilnelės portalas“. 19:00–00:00 (Užupis).

Šalia Užupio g. 2A kiemelio, virš Vilnelės upės tarp Užupio ir Bernardinų tiltų, apšvietimo ir lazerių priemonėmis bus interpretuojamas tarperdvinis portalas, kuriantis mistišką futuristinę atmosferą.

Beje, šalia Užupio meno inkubatoriaus vyks jau 16-asis ir paskutinis „Vilnelė Stream“ sezono pokalbis. Čia „Vilnelės Stream“ moderatorė LRT žurnalistė Inesa Rinkevičiūtė kalbėsis su menininku Robertu Narkumi, atstovausiančiu Lietuvai 2022 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje. Pokalbį bus galima stebėti gyvai Vilnelės pakrantėje arba žiūrėti LIVE transliaciją Užupio meno inkubatoriaus „Facebook“ puslapyje.

5. Šviesos meno galerija-studija. 18:00–02:00 (Kalvarijų g. 28).

Adomo Vasiliausko-Shizmos autorinių darbų galerija pirmą kartą duris atvers Kultūros nakties festivalio metu. Tai turbūt vienintelė galerija-menininko dirbtuvės Vilniuje, kuri veikia tik tamsiu paros metu, nes jose kuriamas ir eksponuojamas vadinamasis šviesos menas.

Renginyje kūrėjas pasakos lankytojams apie tai, kaip kuriamos šviesos instaliacijos ir audiovizualiniai patyrimai, koks yra kūrybinis procesas, taip pat bus paliestos ir kitos susijusios temos. Viso renginio metu galerijoje skambės autoriaus specialiai parodai kurta elektroninė ambiento muzika. Taip pat bus atviros menininko dirbtuvės.

Ką išgirsti?

6. LRT OPUS @ ŠMC kavinė. 22:00–02:00 (Vokiečių g. 2).

Ką tik penkioliktojo gimtadienio žymą peržengusi alternatyviosios muzikos radijo stotis LRT OPUS eidama gilyn į rudenį atsikvėpti neketina ir kviečia „Kultūros naktį“ švęsti drauge su specialiai šiam festivaliui parengta programa. Tiek vilniečių, tiek miesto svečių mėgstamos ŠMC kavinės (Vokiečių g. 2) lankytojų laukia net trys svarbių lietuviškos alternatyviosios muzikos scenos vardų, o kartu – ir LRT OPUS laidų vedėjų, DJ setai.

Programa: 22.00 val. – Dovydas Bluvšteinas DJ set. 23.00 val. – Garbanotas DJ set. 00.30 val. – ba. DJ set. Negalintiems užsukti, bet norintiems išgirsti – muzikines „Garbanoto“ ir „ba.“ selekcijas nuo 23.00 val. transliuos portalas LRT.lt.

7. Balkanaktis Halės turguje. 21:00–02:00 (Pylimo g. 58).

„Balkanakčiai“ Halės turguje jau tampa įprastu miesto reiškiniu, o šį kartą pasirodymas – tikrai ne eilinis. Turguje – kur ir pridera leistis į balkanišką beprotybę – vakarą ska, dub ir regio muzika pradės „Eroott“, o paskui gyvenimą iš visų jėgų švęs grupė „Baltic Balkan“. Tarp koncertų ir po jų vakaro svečiams neleis skirstytis Lietuvoje kuriantis muzikos virtuozas italas „Kevin Mancuso Selecta“.

8. Perimetras | Powered by Caffeine. 18:00–01:00 (Kūdrų parkas).

Kūrybinis projektas „Perimetras“, iškeitęs Rūdninkų skvero trinkeles į žalią pievelę po kojomis, tęsia savo kelionę didžiausiame nakties festivalyje. Perimetro scenoje jėgas suvienys ypatingi muzikos kūrėjai, tarpusavyje jungiantys daugybę skirtingų žanrų, puoselėjantys pačias įvairiausias kūrybos technikas bei požiūrius į garsą.

Programa: 18:00 Pilnatys. 19:00 John’s Shower Band. 20:00 Kabloonak. 21:00 jauti. 22:00 Fused Trio. 23:00 Monikaze. 00:00 Girių dvasios.

9. WOMARTS NOTATION. 19:00–22:00 (Vilniaus rotušė, Didžioji g. 31).

Garsų sistema jūsų ausims, širdims, judesiui nuo kojų iki rankų pirštų galiukų. Migloko, Umiko Kotori ir Agnès M dovanos muzikos prisodrintą vakarą, o jų pasirodymus papildys Adomo Žudžio vizualizacijos.

10. Muzika Tibetui. 19:00–23:00 (Tibeto skveras).

Kultūros naktį Tibeto skvere muzikiniais garsais bus paminėtas lygiai prieš trisdešimt metų įvykęs pirmasis Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos vizitas Lietuvoje ir nuo to laiko užgimęs Tibeto rėmimo sąjūdis, kurio viena iš iniciatorių buvo rašytoja ir dailininkė Jurga Ivanauskaitė. Šių metų lapkritį taip pat bus minimas jos šešiasdešimtmetis ir ta proga Tibeto skvere esančio pastato sienos yra dekoruojamos tibetietiškais Jurgos Ivanauskaitės piešiniais (dailininkė Jurga Užkurnytė).

Šios istorinės ir kartu labai simboliškos progos Tibeto skvere bus paminėtos gongų garsais bei dainomis. Gongų meistras Raimondas Binkauskas ir aktoriaus Kristupo Kavaliausko skaitomos eilės, Darius Žvirblis, grupės „Arbata“ lyderis Andrius Zalieska-Zala ir Domantas Razauskas.

11. Reformų reformacijos. 19:00–00:00 (Reformatų parkas).

Vienas kitą papildantys ir praturtinantys – avangardas ir mainstreamas – nebekelia prieštaros, jeigu randamas tinkamas balansas. Skirtingo pobūdžio, bet estetiškai susiję pasirodymai suvienys profesionalius muzikus, patyrusius žodžio ir vaidybos meistrus, improvizatorius, atsidavusius šiuolaikinio šokio šokėjus.

Ką patirti:

12. Gyvoji biblioteka. 18:00–22:00 (Kavinė „Mano Guru“, Vilniaus g. 22).

„Gyvosios knygos“ – tai žmonės, save tapatinantys su socialinę atskirtį patiriančiomis visuomenės grupėmis, tokiomis kaip LBGBT+ atstovai, žmonės, turintys psichikos sutrikimų, žmonės, atvykę iš kitų šalių ir pan. Daugiau apie „gyvąsias knygas“ skaityk „Gyvųjų knygų“ bibliotekoje.

Renginio metu organizuojami individualūs pokalbiai tarp „gyvosios knygos“ ir „skaitytojo“ – renginio dalyvio.

13. Karjeros portretai. Kitoks požiūris į laisvės atėmimo bausmę atliekančius žmones per gatvės meno prizmę. 18:00–21:00. Vilniaus g. 22 (prie kavinės „Mano guru“).

Gatvės meno kūriniai bus kuriami gyvai, paverčiant kūrybinį aktą į viešą performansą. Bus sukurti 5 gatvės meno plakatai, vėliau jie bus eksponuojami viešose Vilniaus miesto erdvėse. Gatvės meno kūriniuose bus vaizduojami nuteistųjų portretai, sukurti remiantis gyvu eskizavimu ir bendravimu.

14. Magiškas dvelksmas. Rugsėjo 24 d. – 19:00 ir 20:00 val., rugsėjo 25–26 d. – 12:00 ir 14:00 val. Bernardinų sodas.

Tai poezijos, komedijos ir magijos lydinys, kurį kuria muilo burbulų architektai.

Žiūrovų širdis užburs du mieli veikėjai ir įtraukiantis jų pasakojimas, lydimas milžiniškų skraidančių burbulų bei linksmų triukų. Šio cirko įkūrėjai – Mariano Guz ir Egle Sciarappa, jiems priklauso du visai švieži Guinnesso rekordai: už didžiausią rankomis išpūstą burbulą ir ilgiausią burbulų girliandą.

15. Kritinė Masė x BANGERLAND | Muzikinis važiavimas dviračiais per Kultūros naktį. 22:00–01:00. Katedros aikštė (prie varpinės).

Kritinė masė x BANGERLAND – tai naktinis važiavimas dviračiais su MUZIKA, jo tikslas – kartu įveikti suplanuotą maršrutą Vilniaus gatvėmis ir gerai praleisti laiką. Distancija – 15 km.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt