Kultūra

2021.09.22 16:00

Pristatyta „Kauno 2022“ programa: Yoko Ono, Marina Abramovič ir vaistai nuo amnezijos

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.09.22 16:00

Trečiadienį pristatyta projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa. Joje, anot „Kauno 2022“ direktorės Virginijos Vitkienės, numatyta daugiau kaip 1000 renginių.

„Mes tikime, kad kultūra galime išgydyti mūsų miestą nuo amnezijos ir suteikti šansą prisiminti visas šeimas, visus žmones, kurie prisidėjo prie to“, – sakė V. Vitkienė.

Pasak jos, prie renginių Kaune prisidėjo 80 Lietuvos kultūros organizacijų, 500 prodiuserių, 4 tūkst. atlikėjų. Programa apima daugiau kaip 1000 renginių, kurie vyks Kaune. Iš jų apie 40 – festivalių, 60 parodų, 250 scenos meno renginių, 50 iš jų – premjeros, taip pat vyks apie 250 koncertų.

Tarp pagrindinių renginių pristatyta 13-oji Kauno bienalė, kuri prasidės dar šių metų lapkritį ir tęsis iki kitų metų vasario. Išskirta M. K. Čiurlionio dailės muziejuje vyksianti dailininko Williamo Kentridge asmeninė paroda „Tai, ko nepamename“, ji tęsis beveik visus metus. Dar bus surengta Yoko Ono retrospektyvinė paroda „Laisvės pažinimo sodas“.

Dėmesys atkreiptas ir į tarptautinę parodą „Modernizmas ateičiai“ – ji vyks nuo sausio iki balandžio. Liepą, anot V. Vitkienės, bus filmo „Klostės“ premjera. V. Vitkienė pabrėžė, kad menininkai, kurdami filmą, buvo atvykę į Kauną ir bendradarbiavo su 500 kauniečių.

Taip pat Kaune kitąmet lankysis ir Marina Abramovič: nuo kovo iki liepos vyks jos sukurta paroda „Būties atmintis“.

Tarp kitų renginių V. Vitkienė paminėjo būsimą parodą, kuri skirta Kauno ir Vilniaus santykiams, tai MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“. Ši paroda, pasak V. Vitkienės, atskleis, kaip įtampa tarp Vilniaus ir Kauno tapo jų bendra energija.

Bus prisimintas Romas Kalanta ir paminėta pasipriešinimo kultūra: 2022 m. sueis 50 metų nuo tada, kai R. Kalanta, protestuodamas prieš sovietų okupaciją, susidegino Kaune.

Renginiai, anot V. Vitkienės, vyks ne tik Kauno mieste, bet ir Kauno rajono savivaldybėje. V. Vitkienė pabrėžė, kad suplanuoti renginiai kiekvienoje iš 25 Kauno rajono seniūnijų.

Ji išskyrė ir rugsėjį vyksiantį pasaulio litvakų forumą. Dar rudenį nacionaliniame Kauno dramos teatre vyks Roberto Wilsono pjesės premjera „Dorianas“. Visiška naujovė, kaip sakė V. Vitkienė, bus kompozitoriaus Philipo Millerio su koncepcijos bendraautore Jenny Kagan sukurta Kauno kantata: tai atskleis įvairių tautybių žmonių, gyvenusių Kaune per pastaruosius 100 metų, prisiminimus.

„Kauno 2022“ dalis bus ir tarptautinis scenos menų festivalis „Contempo“.

Kaip dar vienas svarbus renginys įvardijamos Kauno mito trilogijos. Pirmasis renginys „Sukilimas“ vyks sausio 20–22 d., tada mitinis žvėris bus budinamas, antrasis, „Santaka“, – gegužės 20–22 d, tada žvėrį pagaliau pavyks sutikti, o paskutinysis – „Sutartis“ – lapkričio 25–27 dienomis žymės susitaikymą su savimi ir savo istorija.

Kultūros ministras Simonas Kairys spaudos konferencijoje teigė, kad buvimas Europos kultūros sostine pagal svarbą yra antroje vietoje po pirmininkavimo ES tarybai.

„Kaunas tampa žymiai aktyvesnis, atviresnis, laisvesnis. Tikiuosi, kad 2022 m. bus dar stipresnis katalizatorius dar didesniems pokyčiams. Tikiu, kad Kaunas drąsiai priims visus iššūkius ir supras, kiek daug iš to gali laimėti“, – sakė S. Kairys.

Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis minėjo, kad Europos kultūros sostinės titulas – didelis įsipareigojimas. Anot jo, ši nominacija reikalauja stipraus pasiruošimo, nuolatinio domėjimosi ir bendradarbiavimo.

„Kultūros sostinės metai nėra žaibo blykstelėjimas. Visi drauge dirbame tam, kad Kaunas taptų įtraukiančios kultūros scena. Visgi didžiausia pergalė – sugrąžintas gyventojų pasididžiavimas savo miestu. Pagaliau kauniečiai jaučiasi tvirtais savo miesto šeimininkais. Galiu garantuoti, kad Kaunas pasiruošęs plačiau atsiverti ir tapti visos Europos kultūros namais“, – kalbėjo V. Matijošaitis.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pabrėžė, kad svečiai nuoširdžiai kviečiami aplankyti ir rajone esančius gamtos, architektūros bei istorinius objektus.

„Tai Pakaunei davė didžiulį impulsą gražiems projektams mūsų seniūnijoms, atsirado gražių tarptautinių partnerysčių. <…> Esu įsitikinęs, kad Europos kultūros sostinės renginys bus tas pamatas, kuris leis mums judėti į priekį su kultūros renginiais pritraukiant profesionalus“, – teigė V. Makūnas.

2017 m. Kaunas, nugalėjęs Klaipėdą, paskelbtas 2022 m. Europos kultūros sostine. Šį sprendimą priėmė 10 Europos Sąjungos deleguotų nepriklausomų ekspertų grupė. Kaunas Europos kultūros sostine bus drauge su Liuksemburgo miestu Ešu prie Alzeto bei Serbijos miestu Novi Sadu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt