Naujienų srautas

Kultūra2016.10.03 15:05

Vilniuje atsirado Vokiečių gatvės pavadinimo lentelė vokiečių kalba

LRT.lt 2016.10.03 15:05

Su Vienybės diena! – Vokiečių gatvėje pirmadienį sveikinosi Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius su vilniečiais ir miesto svečiais, susirinkusiais į simbolinio gatvę puošiančio meninio akcento vokiečių kalba – Deutsche Straße atidengimą.

Tai jau septintoji draugiška gatvė Vilniuje, kuri parodo svetingumą, taikingumą ir kitas vertybes, svarbias kiekvienam geram miestui – gatvės puošybos elementų kitomis kalbomis šiemet atsirado Islandijos gatvėje, Vašingtono skvere, Varšuvos, Rusų, Žydų, Totorių gatvėse, vardijama pranešime spaudai.

Vokiečių gatvė nuo XIV a. buvo populiari prekybinė ir kultūrinė miesto erdvė, kartais pavadinama Vokiečių miestu. Iš kur kas vėlesnio laikotarpio fotografijų matyti, kad virš Vokiečių gatvės įėjimų kabojo užrašai ir skelbimai įvairiomis kalbomis – hebrajų, vokiečių, lenkų ir rusų. XIX a. antroje pusėje šioje gatvėje įsikūrė žydai, tuomet viename gatvės name būta net po keliolika parduotuvių, kuriose prekiauta batais, druska, silkėmis adatomis ir pan. Čia taip pat veikė pinigų keityklos, fotoateljė ir dirbtuvės.

Meninio gatvės akcento atidengimo ceremonijoje dalyvavo Vokietijos ambasadorė Jutta Schmitz, taip pat su Vilniumi susigiminiavusio Duisburgo miesto atstovai, vicemeras (Bürgermeister) Erkanas Kocalaris, Vokiečių bendruomenės pirmininkas Ervinas Peteraitis.

„Neatsitiktinai būtent šiandien atidengiame simbolinę gatvės lentelę vokiečių kalba – spalio 3-iąją švenčiame Vokietijos vienybės dieną, be to, šiais metais kaip tik minime dvidešimt penktąsias atkurtų Lietuvos ir Vokietijos diplomatinių santykių metines. Tačiau lietuviai ir vokiečiai kur kas ilgiau nei 25-erius metus kaimyniškai sugyvena daugiataučiame Vilniuje, todėl šios lentelės vokiečių kalba atidengimas – labai graži iniciatyva, kviečianti švęsti vokiečių gyvenimą Vilniuje. Tikiu, kad ši vieta taps traukos tašku ir daugelis turistų, apsilankiusių Vilniuje čia pasijus laukiami ir pamėgs fotografuotis“, – sakė Vokietijos ambasadorė Vilniuje Jutta Schmitz.

Susirinkusiems Vokiečių gatvėje (Deutsche Straße) koncertavo vokiečių bendruomenės kolektyvas „Heimat Gruss“ (Tėvynės pasveikinimas) ir akordeonistas Raimunds Ungurs. Renginyje dalyvavo ir Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios kunigai.

„Vilnius unikalus tuo, kad įvairių tautybių, religijų ir kultūrų žmonės daugelį šimtų metų čia galėjo gyventi vieni šalia kitų. Gatvių pavadinimų ženklų įvairiomis kalbomis atidengimas mieste yra priminimas mums visiems kasdieniam gyvenime – matydami savo skirtumus, turime suprasti, jog esame kaimynai, kuriantys tą pačią visuomenę ir aplinką, kurioje gyvename. Čia yra mūsų visų miestas, kurį visi drauge kuriame.“ – sakė Lietuvos evangelikų liuteronų Bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Gatvės eksterjero elementą vokiečių kalba sukūrė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis ir fakulteto lektorius Mindaugas Užkuraitis su studentų komanda.

Artimiausiu metu tokių gatves puošiančių ženklų atsiras ir kitose sostinės gatvėse, kurios kadaise buvo pavadintos pagal etninę kilmę ar religiją susitelkusių bendruomenių vardais. Kitas renginys – Karaimų gatvėje vyks spalio 14 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi