Kultūra

2016.10.03 13:51

Vokietijos vienybės dieną Vilnius Vokiečių gatvę papuošė specialiu užrašu

LRT.lt2016.10.03 13:51

Vilniuje pirmadienį atidaryta septintoji speciali lentelė su gatvės pavadinimu užsienio kalba, pranešė Vilniaus savivaldybė. Šįkart vilniečiai sveikino vienybės dieną švenčiančius vokiečius – Vokiečių gatvėje atidengta lentelė su užrašu Deutsche Straße.

„Sveiki atvykę į Deutsche Straße – vieną seniausių gatvių Vilniuje, taip pavadintą  dar XIV amžiuje, kai  Kunigaikščio Gedimino pakviesti čia apsigyveno vokiškai kalbantys pirkliai ir amatininkai. Jau tuomet ši gatvė tapo svarbiausiu miesto traukos centru ir išliko viena gyviausių per daugelį šimtmečių. Džiaugiamės būtent čia pagerbdami ir sveikindami vokiečių bendruomenę Vilniuje  šiandieną,“ – sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vokiečių gatvė nuo XIV a. buvo populiari prekybinė ir kultūrinė miesto erdvė, kartais pavadinama Vokiečių miestu. Iš kur kas vėlesnio laikotarpio fotografijų matyti, kad virš Vokiečių gatvės įėjimų kabojo užrašai ir skelbimai įvairiomis kalbomis – hebrajų, vokiečių, lenkų ir rusų. XIX a. antroje pusėje šioje gatvėje įsikūrė žydai, tuomet viename gatvės name būta net po keliolika parduotuvių, kuriose prekiauta batais, druska, silkėmis adatomis ir pan. Čia taip pat veikė pinigų keityklos, fotoateljė ir dirbtuvės.

Meninio gatvės akcento atidengimo ceremonijoje dalyvavo Vokietijos ambasadorė Jutta Schmitz, taip pat su Vilniumi susigiminiavusio Duisbergo miesto atstovai, vicemeras Erkanas Kocalaras, Vokiečių bendruomenės pirmininkas Ervinas Peteraitis. 

„Neatsitiktinai būtent šiandien atidengiame simbolinę gatvės lentelę vokiečių kalba – spalio 3-iąją švenčiame Vokietijos vienybės dieną, be to, šiais metais kaip tik minime dvidešimt penktąsias atkurtų Lietuvos ir Vokietijos diplomatinių santykių metines. Tačiau lietuviai ir vokiečiai kur kas ilgiau nei 25-erius metus kaimyniškai sugyvena daugiataučiame Vilniuje, todėl šios lentelės vokiečių kalba atidengimas  labai graži iniciatyva, kviečianti švęsti vokiečių gyvenimą Vilniuje. Tikiu, kad ši vieta taps traukos tašku ir daugelis turistų, apsilankiusių Vilniuje čia pasijus laukiami ir pamėgs fotografuotis“, – sakė Vokietijos ambasadorė J. Schmitz.

Susirinkusiems Vokiečių gatvėje koncertavo vokiečių bendruomenės kolektyvas „Heimat Gruss“ (Tėvynės pasveikinimas) ir akordeonistas Raimunds Ungurs. Renginyje dalyvavo ir Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios kunigai.

„Vilnius unikalus tuo, kad įvairių tautybių, religijų ir kultūrų žmonės daugelį šimtų metų  čia galėjo gyventi vieni šalia kitų.  Gatvių pavadinimų ženklų  įvairiomis kalbomis atidengimas mieste yra priminimas mums visiems kasdieniam gyvenime – matydami savo skirtumus,  turime suprasti, jog esame kaimynai, kuriantys tą pačią visuomenę ir aplinką, kurioje gyvename. Čia yra mūsų visų miestas, kurį visi drauge kuriame“,  – sakė Lietuvos evangelikų liuteronų Bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Gatvės eksterjero elementą vokiečių kalba sukūrė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis ir fakulteto lektorius Mindaugas Užkuraitis su studentų komanda.

Šiemet panašaus tipo lentelės atsirado Islandijos gatvėje, Vašingtono skvere, Varšuvos, Rusų, Žydų, Totorių gatvėse.

Artimiausiu metu tokių gatves puošiančių ženklų atsiras ir kitose sostinės gatvėse, kurios kadaise buvo pavadintos pagal etninę kilmę ar religiją susitelkusių bendruomenių vardais. Kitas renginys – Karaimų gatvėje vyks spalio 14 d. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.