Kultūra

2021.09.22 09:50

Lietuvoje spektaklį statęs Janas Fabre stos prieš teismą dėl galimo seksualinio priekabiavimo

LRT.lt2021.09.22 09:50

Po trejus metus trukusio tyrimo vakar buvo paskelbta, kad vienas žymiausių ir prieštaringiausiai vertinamų šiuolaikinių Europos menininkų belgų choreografas ir skulptorius Janas Fabre kitais metais stos prieš teismą – jam iškelta byla dėl seksualinio priekabiavimo ir nepadoraus išpuolio, praneša Radio France Internationale.

Antverpeno miesto baudžiamasis teismas nurodė, kad byla bus nagrinėjama dvi dienas – 2022 m. kovo 25 d. ir balandžio 1 d.

Provokuojančiais pasirodymais garsėjančiam 62 metų choreografui, vaizduojamųjų menų atstovui ir teatro režisieriui Janui Fabre, kaltinamam „smurtu, priekabiavimu ar seksualiniu priekabiavimu“ prie 12 darbuotojų ir nepadoraus pobūdžio išpuoliu gresia iki penkerių metų kalėjimo.

1986-aisiais J. Fabre įkūrė teatro trupę „Troubleyn“, su ja dirba iki šiol. Byla buvo iškelta skundų, kuriuos pateikė 20 jo trupės „Troubleyn“ šokėjų, pagrindu. 2018 m., kilus judėjimui #metoo, jie pranešė ilgus metus kentę, jų teigimu, trupės vadovo pažeminimus ir seksualinį priekabiavimą.

Trupės šokėjai pasakojo, kad seksualinių paslaugų buvo reikalaujama mainais už galimybę dalyvauti pasirodymuose.

Be kitų kaltinimų, taip pat tvirtinama, kad Janas Fabre kviesdavosi menininkus į savo namus neva ruoštis pasirodymams, tačiau bandė „seksualiai suartėti“. Po tokių apsilankymų, sakoma skunduose, choreografo namuose kai kuriems trupės nariams būdavo pasiūlomos nemažos pinigų sumos, o jų atsisakiusiųjų statusas trupėje akivaizdžiai nukentėdavo.

Pasakojama apie „pusiau slaptas“ fotosesijas, už kurias atskiriems šokėjams buvo siūloma pinigų, jie raginti vartoti narkotikus, kad „jaustųsi laisviau“. Viena charakteringų situacijų, anot trupės narių, buvo vienos moters pažeminimas, žaidžiant „proto žaidimus“ dėl jos svorio, rašo „The Bulletin“.

Pasirodžius tokio pobūdžio kaltinimams, J. Fabre gynėsi, teigdamas „aš niekada nesiekiau įbauginti žmonių ar juos įskaudinti psichologiškai ar seksualiai“. Fabre sakė, kad „yra kažkas pavojingo“ keičiant choreografo ir šokėjo santykius, „slaptą ryšį“.

Tačiau po trejus metus trukusio tyrimo birželio mėnesį prokurorai perdavė bylą teismui. J. Fabre advokatė Eline Tritsmans sakė, kad „žiniasklaidos piešiamas jo įvaizdis neatitinka tikrovės“.

Neseniai buvo atšauktas dar šiais metais Belgijoje turėjęs įvykti jo šokių trupės pasirodymas, o Antverpeno muziejus pašalino iš ekspozicijos vieną iš jo skulptūrų.

Praėjusiais metais Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pristatė autobiografinį J. Fabre spektaklio „Nakties rašytojas“ eskizą. LNDT ir susitikimą su kūrėju rengęs literatūros festivalis „Open Books“ dėl to sulaukė kritikos ir klausimų.

Menininko kelią J. Fabre pradėjo nuo radikalių performansų – degino pinigus ir jų pelenais rašė žodį „Money“ (pinigai), piešė krauju, darbuose naudojo savo kraują, ašaras ir spermą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt